Dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury Jolanta Krawczykiewiczoraz Dyrektorka Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Marzenna Mazur mają zaszczyt zaprosić na wystawę czasową 𝗞𝗼𝗹𝗼𝗿𝘆𝘁𝘆 𝗜𝗻𝗱𝗼𝗻𝗲𝘇𝗷𝗶. 𝟯𝟱 𝗹𝗮𝘁 𝗣𝗿𝗮𝗰𝗼𝘄𝗻𝗶 𝗕𝗮𝘁𝗶𝗸𝘂 𝗶𝗺. 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗶 𝗛𝗮𝘀𝗶𝗲𝗰wystawa ze zbiorów Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury oraz ze zbiorów prywatnych Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku2 października 2024 - 3 listopada 2024 Ekspozycja podsumowuje trzydziestopięcioletni okres istnienia Pracowni Batiku działającej przy Słupskim Ośrodku Kultury. Pracownia, założona w 1989 roku przez Marię Hasiec, jest przedsięwzięciem wyjątkowym, gdyż od 35 lat konsekwentnie propaguje technikę batiku na polskim Pomorzu. Batik wykorzystywany jest w kształceniu plastycznym, a uczestnicy zajęć poznają też zagadnienia związane z historią batiku w Polsce i na świecie. Wykorzystywana w pracowni technika dostosowana jest do polskich warunków i materiałów. Uczestnicy zajęć wprowadzani są jednak w świat indonezyjskiej kultury i sztuki, gdyż to w Indonezji właśnie batik rozwinął się najlepiej. Batiki wykonywane w pracowni podejmują więc tematy zarówno indonezyjskie, jak i typowo polskie. Prace uczestników wielokrotnie brały udział w wystawach i konkursach w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody. Tematem i motywem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej wystawy pracowni „Koloryty Indonezji” będzie właśnie sama Indonezja, i bogactwo jej kolorów i form. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z kilkudziesięcioma pracami o tematyce indonezyjskiej dzieci, młodzieży i dorosłych powstałymi pod okiem pięciu instruktorek Pracowni Batiku: Marii Hasiec, Aleksandry Ciecholewskiej, Marzeny Salwiak, Agnieszki Lis i Anety Marko, od początku jej istnienia po rok 2024. Większość prac ma charakter obrazów, ale obejrzeć będzie też można prace z dekoracyjnymi ornamentalnymi formami, dominującymi w tradycji indonezyjskiej. Kuratorkami wystawy są: Aneta Marko (SOK) i Ewa Mazur (MPŚ). Patronat nad wystawą objęli Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Otwarcie wystawy odbędzie się 2 października 2024 roku o godzinie 17:00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku przy ul. Dominikańskiej 5. Impreza towarzysząca: 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝗰𝗷𝗮 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 "𝗡𝗔𝗡𝗔. 𝗕𝗲𝗳𝗼𝗿𝗲, 𝗡𝗼𝘄 & 𝗧𝗵𝗲𝗻" 1 października 2024, godz. 20:15, Kino Rejs Serdecznie zapraszamy!
20 czerwca 2024 r. o godz. 17.00 w Galerii Drugie Piętro w Szkole Kultury SOK ul. S. Banacha 17 odbędzie się otwarcie wystawy prac uczestników zajęć Pracowni Batiku im. Marii Hasiec. Wystawa pt. ”Wzory i kolory” to przegląd batików stworzonych przez uczestników zajęć w ostatnim roku. Ich różnorodność pozwoli zobaczyć jakie możliwości daje ta niezwykła indonezyjska sztuka zdobienia tkanin.

23 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 w Galerii Drugie Piętro w Szkole Kultury SOK ul. S. Banacha 17 odbędzie się otwarcie wystawy prac uczestników zajęć Pracowni Batiku im. Marii Hasiec.

13 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 w Galerii Pod Tarasem w Emcek przy al. 3-go Maja 22 odbędzie się otwarcie wystawy prac uczestników zajęć Pracowni Batiku im. Marii Hasiec. Wystawa pt.”Tribute to Maria Hasiec” będzie swoistym przeglądem batików stworzonych przez uczestników zajęć w czasie gdy pracownię prowadziła Pani Maria Hasiec ale również tych, które powstały później, kiedy tradycja tworzenia batików była kontynuowana przez kolejne pokolenia. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do odwiedzenia wystawy. WSTĘP WOLNY! 
W piątek, 7 października 2022r. w Galerii Drugie Piętro w Szkole Kultury przy ul. Banacha 17 otworzyliśmy wystawę z okazji Światowego Dnia Batiku". Swoje prace zaprezentowali uczestnicy zajęć prowadzonych przez Marzenę Salwiak i Agnieszkę Lis z Pracowni Batiku im. Marii Hasiec. Wernisaż wystawy swoją obecnością zaszczycił Konsul Honorowy Republiki Indonezji Mirosław Wawrowski Wystawę można oglądać do 28 października br.
Galeria Drugie Piętro w Szkole Kultury SOK przy ul. Banacha 17 zaprasza na wystawę pt. Legendy Słowiańskie", prezentującą prace uczestników zajęć w Pracowni Batiku im. Marii Hasiec. Wystawa jest swoistym opowiadaniem o szeroko pojętej kulturze dawnych ludów słowiańskich, ich wierzeniach oraz mitach, które w znacznym stopniu kierowały codziennym życiem. Oddawanie czci bóstwom, nadawanie im znaczeń w przyrodzie, ściśle związanych z cyklami pór roku, miało na celu zapewnienie harmonii oraz dobrobytu.

Z okazji przypadających na 2 października obchodów Światowego Dnia Batiku, zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia wystawy prac uczestników zajęć Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury.   Pracownia, która funkcjonuje od ponad 30 lat, zrzesza dziś osoby w różnym wieku, tworząc prace w technice batiku, które w przepiękny sposób łączą rodzimą dla batiku kulturę Indonezji z naszą polską tradycją.   Na wystawie pojawią się prace ze zbiorów Pracowni stworzone przez kilkudziesięciu uczestników, o różnorodnej i jakże bogatej tematyce.   Otwarcie wystawy odbędzie się 1 października o godz. 18.00, w Galerii Drugie Piętro w Szkole Kultury przy ulicy Banacha 17, wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!   Wystawa będzie otwarta do 18 października br. Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawuje Ambasada Republiki Indonezji w Polsce.
Galeria Drugie Piętro w Szkole Kultury SOK przy ul. Stefana Banacha 17 zaprasza na wystawę prac wykonanych przez uczestników zajęć w Pracowni Batiku im. Marii Hasiec.

13 stycznia br. odeszła Maria Hasiec - założycielka i wieloletnia instruktorka Pracowni Batiku. Chcąc uhonorować jej pamięć i dokonania Pani Marii, dyrekcja Słupskiego Ośrodka Kultury podjęła decyzję o nadaniu Pracowni Batiku imienia jej twórczyni. Z dniem 1 lutego pracownia zlokalizowana w budynku "Szkoły Kultury" przy ulicy Banacha 17 będzie nosiła oficjalną nazwę Pracownia Batiku imienia Marii Hasiec.
W dniu wczorajszym odeszła od nas Maria Hasiec, założycielka i wieloletnia instruktora Pracowni Batiku przy Słupskim Ośrodku Kultury, ceniona propagatorka tradycji i sztuki Indonezyjskiej oraz nauczycielka wielu pokoleń adeptów jawajskiej sztuki barwienia tkanin. Maria Hasiec była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Fascynację batikiem u Pani Marii pobudził założyciel i ówczesny dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Andrzej Wawrzyniak, który wskazał młodej artystce drogę twórczego rozwoju. Jako adeptka kursów prowadzonych przez Zofię Bisiak w Ośrodku Doskonalenia Animatorów Kultury w Łucznicy, Maria Hasiec stała się jedną z najważniejszych propagatorek powojennego batiku w Polsce.

Grafika informacyjna na temat odwołania zajęć i wydarzeń artystycznych w związku z epidemią COVID-19
Szanowni Państwo, droga publiczności, uczestnicy zajęć, pasjonaci, kinomaniacy i wszyscy nasi Przyjaciele W związku z podjęciem przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego kroków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19: Odwołujemy wydarzenia i zajęcia w Słupskim Ośrodku Kultury Słupski Ośrodek Kultury zawiesza dla publiczności wszystkie zaplanowane wydarzenia artystyczne, seanse filmowe i zajęcia prowadzone w Ośrodku Teatralnym Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a, Szkole Kultury przy ul. Banacha 17 i Rękodzielni przy ul. Wojska Polskiego 10a.