Weekend z Millennium Docs Against Gravity
Zapraszamy w podróż dookoła świata i do wewnątrz nas samych. Nasza filozofia - tak dobrze oddana przez hasło festiwalu - zaprasza do ODERWANIA SIĘ od przyzwyczajeń i stereotypów, do otwarcia się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne. Na początek proponujemy ODERWAĆ SIĘ od stereotypów na temat samego filmu dokumentalnego. Filmy Millennium Docs Against Gravity nie mają nic wspólnego z ?dokumentami? czy reportażami, które zazwyczaj pokazują nam nadawcy telewizyjni. Czy prezentowane dzieła można zatem nadal klasyfikować jako filmy ?dokumentalne?? Proponujemy ODERWAĆ SIĘ również od takiego pytania. Filmy festiwalu Millennium Docs Against Gravity, to najlepsze KINO NON-FICTION. Oferują to, co w kinie najważniejsze ? emocje. Zapraszamy zatem do ich przeżycia.
Artur Liebhart - Dyrektor festiwalu
W dniach 20 - 22 maja 2016 roku zapraszamy na Weekend z 13. Millennium Docs Against Gravity. To jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.
Podczas WEEKENDU pokazane zostaną premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie zdecydują, który z nich otrzyma Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Na specjalnym kuponie konkursowym wystarczy zaznaczyć najciekawszy film i wrzucić go do oznaczonej w kinie urny. Spośród osób, które dodatkowo w kilku zdaniach uzasadnią swój wybór, najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy upominkami ufundowanymi przez SKSiL oraz dystrybutora Against Gravity (torby, festiwalowe koszulki, filmy DVD).
Wszystkie pokazy odbywać się będą w sali kina Rejs. Bilety w cenie 10,00zł można kupić w kasie kina lub w sprzedaży internetowej, w systemie Ekobilet.
PROGRAM POKAZÓW
20 maja 2016 /piątek/ godz. 18.00
Sonita
Iran, Niemcy, Szwajcaria 2015, 91 min
reżyseria: Rokhsareh Ghaem Maghami
Sonita to młoda i utalentowana afgańska raperka. Jednak jej rodzina zaplanowała dla niej inną przyszłość. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do ślubu ze starszym mężczyzną nie doszło, ale sytuacja powtórzyła się kilka lat później. Film jest poruszającym portretem młodej dziewczyny, która za wszelką cenę walczy o swoją wolność. Dziś Sonita z powodzeniem nagrywa muzykę i prowadzi kampanię przeciwko przymusowym wydawaniu dziewczynek za mąż.
20 maja 2016 /piątek/ godz. 20.00
Pod opieką wiecznego Słońca
Under the sun
Łotwa, Niemcy, Czechy, Korea Północna 2015, 106 min.
reżyseria: Witalij Manski
Północna Korea to według koreańskiej propagandy najszczęśliwszy kraj na świecie. Film pokazuje życie "Przeciętnej" koreańskiej rodziny i mechanizmy tamtejszej indoktrynacji. Tak właśnie funkcjonuje idealne koreańskie społeczeństwo, żyjące w wiecznych promieniach słońca - symbolu wielkiego wodza ludu Kim Ir Sena. Film jest w rzeczywistości zapisem starannie wyreżyserowanego przez władzę i przećwiczonego spektaklu, dedykowanego Kim Ir Senowi i Kim Dzon Unowi. Władza narzuca wszystko, łącznie z ludzkimi reakcjami. Całość okazuje się przerażającą choreografią oszustwa - równie surrealistyczną, co złowrogą, przypominającą nową wersję "The Truman Show".
21 maja 2016 /sobota/ godz. 18.00
Perłowy guzik
El boton de nacar
Chile, Francja, Hiszpania 2015, 82 min.
reżyseria: Patricio Guzmán
Morze jest źródłem życia, ale może być również niemym świadkiem okrutnych zbrodni i tragedii. Woda to nie tylko H2O. Woda ma pamięć, która potrafi zakonserwować wspomnienia. Ocean nosi w sobie historię całej ludzkości. To w nim skupiają się wszystkie głosy pochodzące z Ziemi i z kosmosu. To tu znaleźć można rząd zagubionych dusz, bez nagrobka, pozostawionych samym sobie do końca. Woda ma jednak swój własny głos i szczególnego rodzaju rolę do spełnienia ? odbiera impulsy z gwiazd, aby dalej przekazać je żywym stworzeniom. Woda to także najdłuższa granica Chile. 2670 mil chilijskiego wybrzeża to największy archipelag świata i jednocześnie krajobraz o niemal nadprzyrodzonym pięknie. Są tu wulkany, góry i lodowce, ale również głosy ludzi rdzennej Patagonii, pierwszych angielskich żeglarzy oraz politycznych ofiar reżimu Augusto Pinocheta. Patricio Guzmán stara się uchwycić ten wielopłaszczyznowy kontekst w swoim niezwykle poetyckim filmie będącym częścią dyptyku, w którym, tak jak w ?Nostalgii za światłem?, podejmuje on temat pamięci i nierozliczonej przeszłości historycznej własnego kraju.
21 maja 2016 /sobota/ godz. 20.00
Szwedzka teoria miłości
The Swedish Theory of Love
Szwecja 2015, 76 min.
reżyseria: Erik Gandini
W 1972 roku w Szwecji partia socjalistyczna opublikowała manifest ?Family of the Future?, nakreślających wizję świata wolnych, równych ludzi, w którym znikną wszelkie więzy zależności ekonomicznej. Reżyser przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań. Okazuje się, że niezależność ? podstawowa wartość u naszych zamorskich sąsiadów ? ma swoją ciemną stronę. Dziś aż jeden na czterech Szwedów umiera samotnie, a Szwedki są największą grupą wśród klientek banku nasienia, bo pragną potomstwa, choć nie są w stanie zbudować trwałej relacji z partnerem. Państwo zapewnia Szwedom wszystko prócz umiejętności bycia z innymi ludźmi. Czy z drogi ku niezależności da się jeszcze w ogóle zawrócić? Czy ceną za wolność musi być dojmująca samotność?
22 maja 2016 /niedziela/ godz. 18.00
Dobry Amerykanin
A Good American
Austria 2015, 101 min.
reżyseria: Friedrich Moser
Polityczny thriller o konspiracyjnej polityce Biura Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w USA. Korupcja, kłamstwa, osobiste ambicje i chciwość zablokowały wprowadzenie taniego i niezwykle skutecznego systemu monitoringu i analiz, który powstrzymałby ataki terrorystyczne z 11 września. Jego autorem był William Binney - pionier współczesnej informatyki, który pracował dla amerykańskiego wojska już w czasie wojny z Wietnamem. System Binneya pozwalał śledzić każdy elektroniczny sygnał na Ziemi przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności. Został zablokowany przez NSA na trzy tygodnie przed atakiem WTC. Poznajemy kulisy odrzucenia tego projektu na rzecz drogiego i bezużytecznego programu, który miał jedną zaletę: stworzył setki nowych miejsc pracy w NAS i zapewniał sowite wynagrodzenie dla wielu byłych pracowników NSA.
22 maja 2016 /niedziela/ godz. 20.00
Facebookistan
Dania 2015, 59 min.
reżyseria: Jakob Gottschau
Prawie 1,4 miliarda ludzi korzysta dziś z Facebooka i dobrowolnie dzieli się w sieci prywatnymi danymi. Facebook chce, byśmy ujawnili swoje oblicze, ale czy sam pokazuje prawdziwą twarz? Niewiele wiemy na temat największej na świecie publicznej sieci, stworzonej przez Marka Zuckerberga, łączącej dziś tak wielu ludzi na Ziemi. Czy jest ona w jakikolwiek sposób kontrolowana i monitorowana? Dlaczego niektóre posty i strony podlegają cenzurze? Dlaczego Facebook przechowuje dane użytkownika, nawet gdy ten usunął swój profil? Film prześwietla działalność i strukturę Facebooka, ujawniając, jak podchodzi on do dwóch podstawowych zasad demokracji: prawa do wolności słowa i do prywatności, oraz jak wiele osób i organizacji jest mniej lub bardziej powiązanych z jego polityką.