Replika festiwalu ŻYDOWSKIE MOTYWY

Replika festiwalu "ŻYDOWSKIE MOTYWY"

w ramach X Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku

.

.

14 października /piątek/

godz. 18.00 - Palestyński niewolnik mojego ojca

My Father's Palestinian Slave
Szwecja, Izrael 2007, 52 min.
scenariusz i reżyseria: Nathanel Goldman Amirav & Uri Appenzeller
muzyka: Yoel Ben Simhon & The Sultana Ensemble

Brązowy Warszawski Feniks na VI MFF Żydowskie Motywy

?Palestyński niewolnik mojego ojca? to bardzo osobisty dokument o tym, jak konflikt izraelsko-palestyński wkracza w prozaiczne sytuacje codziennego życia. Młody żydowski filmowiec, Nataniel, zamieszkał na rok u ojca w Jerozolimie, by studiować sztukę filmową na Uniwersytecie Hebrajskim. Jego ojciec jest izraelskim profesorem nauk politycznych i weteranem działań na rzecz pokoju. W czasie pobytu u niego Nataniel poznaje Morada, młodego robotnika z Zachodniego Brzegu, który nielegalnie pracuje w ogrodzie ojca. Między młodzieńcami zawiązuje się przyjaźń, ale jednocześnie sytuacja polityczna nie pozwala na wyjście z ról okupanta i okupowanego.

godz. 18.50 - Szczęśliwi Żydzi

Polska 2008, 6 min.
reżyseria: Jonathan Rozenbaum
scenariusz: Szymon Zaleski
zdjęcia: Itay Gross

Nagroda Specjalna Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na VI MFF Żydowskie Motywy

Marzec 1968 roku w szczególny sposób zapisał się w powojennej historii Polski. Na skutek antysemickiej kampanii, rozpętanej przez komunistyczne władze, tysiące polskich Żydów zostało zmuszonych do opuszczenia kraju, w którym się urodzili, wśród nich ojciec reżysera filmu. Rozenbaum, wykorzystując materiały archiwalne, opowiada historię swojej rodziny w sposób osobisty, a zarazem przewrotny i zabawny. Punktem wyjścia jest spotkanie emigrantów w izraelskim mieście Aszkelon, gdzie reżyser bawił się z rodzicami jako dziecko i gdzie zdobył pierwsze doświadczenia z? alkoholem.

godz. 19.00 - Radegast

Polska 2008, 60 min.
reżyseria: Borys Lankosz
scenariusz: Andrzej Bart
zdjęcia: Borys Lankosz, Karolina Pająk, Aleksander Ostrogski

Srebrny Warszawski Feniks na VI MFF Żydowskie Motywy

W 1941 roku do przepełnionego już getta sprowadzono ponad 20 tysięcy Żydów z Europy Zachodniej. Po raz pierwszy w nowożytnym świecie zetknęły się społeczności, które dzieliły nie tylko dwa wieki rozwoju, lecz także emancypacja, która gruntownie przeobraziła życie Żydów na Zachodzie. Olbrzymia większość żydostwa polskiego każdą formę asymilacji uważała za odstępstwo. Żydzi niemieccy natomiast uważali trwanie w mistycyzmie chasydzkim czy wyodrębnianie się z otaczającego społeczeństwa za ciemnotę i zacofanie. W Łodzi nastąpiło ich przymusowe spotkanie.

.

.

15 października /sobota/

godz. 16.00 - Obcy VI

Polska 2007, 20 min.
reżyseria: Borys Lankosz
scenariusz: Magda Bart

Srebrny Warszawski Feniks na V MFF Żydowskie Motywy

Młody człowiek, który mógłby uchodzić za całkiem przeciętnego faceta, gdyby nie para pięknie wijących się spod czarnego kapelusza pejsów, niespodziewanie przyjeżdża do małego miasta. Przybysz nieświadomie przypomina mieszkańcom o świecie, który nie istnieje od tak dawna, że niektórzy uważają, iż mają prawo wierzyć, że ten świat nigdy nie istniał.

godz. 16.20 - Papierowe laleczki

Izrael 2007, 84 min.
scenariusz i reżyseria: Tomer Heymann
zdjęcia: Itai Raziel
muzyka: Eli Soorani

Srebrny Warszawski Feniks na V MFF Żydowskie Motywy

?Papierowe laleczki? to poruszająca opowieść o filipińskich transseksualistach, którzy wyemigrowali do Izraela, by opiekować się starymi ortodoksyjnymi Żydami. Film ten, dzieło młodego izraelskiego reżysera, który zaprzyjaźnił się z tą grupą, ukazuje sprzeczności i obala zadawnione uprzedzenia. Dokumentując życie Filipińczyków, młody człowiek zaczyna lepiej rozumieć siebie.

godz. 17.45 - Ocaleni przez deportację

USA 2007, 79 min.
reżyseria: Sławomir Grunberg
scenariusz: Robert Podgórsky
zdjęcia: Sławomir Grunberg
muzyka: Robert Aceto

Nagroda Specjalna Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na V MFF Żydowskie Motywy

W 1940 roku, rok wcześniej nim naziści rozpoczęli masową wywózkę Żydów do obozów zagłady, Józef Stalin nakazał deportację około 200.000 polskich Żydów ze wschodnich terenów Polski, zajętych przez wojska sowieckie, do obozów pracy przymusowej w głębi Związku Sowieckiego. Choć transporty te odbywały się w nieludzkich warunkach, uratowały wiele istnień, gdyż ci deportowani polscy Żydzi stanowią przeważającą większość ocalałych z Holokaustu.

godz. 18.30 - Miasteczko Kroke

Polska 2007, 45 min.
reżyseria: Natalia Schmidt, Kuba Karyś
scenariusz: Natalia Schmidt, Kuba Karyś
zdjęcia: Piotr Trela

Nagroda Specjalna ZAiKS na V MFF Żydowskie Motywy

Miasteczko Kroke to opowieść o przedwojennym Krakowie widzianym oczami Żydów. Zderzają się w nim dwie rzeczywistości ? bezpieczne dzieciństwo z czasów dwudziestolecia, nagle przerwane i zamienione w piekło holocaustu. Bohaterowie filmu przeszli gehennę, a po wojnie - niektórzy opuścili Polskę, niektórzy wrócili do Krakowa. Wszyscy jednak sercem związani są z miastem swego dzieciństwa i wspominają tamten, zapomniany już, świat. Film przedstawia unikatowe, niepublikowane archiwalia z okresu międzywojnia.

.

.

16 października /niedziela/

godz. 16.00 - Scena

Izrael 2005, 54?
reżyseria: Peter Mostovoy
scenariusz: Peter Mostovoy
zdjęcia: Ofer Harari
muzyka: Ilia Bershadsky

Srebrny Warszawski Feniks na III MFF Żydowskie Motywy

Bohaterami filmu są repatrianci, którzy przyjechali ze Związku Radzieckiego do Izraela. Wielu z nich to aktorzy teatralni, artyści sceny lub cyrkowi, ale tylko niektórzy z nich byli w stanie znaleźć pracę w swoim zawodzie. Wszyscy oni marzą o scenie i kieruje nimi miłość do teatru, miłość do sztuki. Niezrealizowane marzenie gnębi ich dusze. Film traktuje o próbie wcielenia w życie tego marzenia.

.

.

godz. 17.00 - Aszkenazyjczycy

Izrael 2006, 50 min.
reżyseria i scenariusz: Dalia Mevorach i Dani Dothan
muzyka: Daniel Gali, Harel Shachal

Nagroda Specjalna Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na III MFF Żydowskie Motywy

?Aszkenazyjczycy? to dowcipny i poruszający film o młodych Izraelczykach poszukujących swych korzeni. Młode kobiety i mężczyźni dążą do odzyskania swego żydowsko-europejskiego dziedzictwa, które zostało według nich stłumione przez ich przodków w celu zaaklimatyzowania się w środowisku izraelskim i środkowego Wschodu.. Co powoduje, że ci Izraelczycy tęsknią za historią aszkenazyjskich Żydów i czy są w stanie przenieść utraconą żydowsko-europejską kulturę na środkowy Wschód?

godz. 18.00 - Inna droga do domu

Another Road Home
USA, Izrael 2004, 79 min.
reżyseria: Danae Elon
scenariusz: Danae Elon, Bryan Gunnar Cole
zdjęcia: Andrew T. Dunn
muzyka: Peter Scherer

Brązowy Warszawski Feniks na III MFF Żydowskie Motywy

Film dokumentalny ?Inna droga do domu? prezentuje prowokacyjne spojrzenie na relacje pomiędzy rodzina izraelska a rodzina palestyńska i ich rożne losy. Pokazuje bardzo osobista historię izraelskiej kobiety (filmowiec Danae Elon), która próbuje skontaktować się ze swoim muzułmańskim opiekunem, Palestyńczykiem. Obie rodziny były w kontakcie do 1991 roku. Po wzroście napięcia spowodowanego izraelską okupacją i palestyńską Intifadą, w których nikt z obu rodzin nie brał udziału, straciły ze sobą kontakt. Dziesięć lat później, po ataku na World Trade Center, Danae, będąc świadoma wpływu na jej wychowanie, decyduje się na nawiązanie kontaktu z dawnym opiekunem.

*************************************************************************************************************************

kino REJS, Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku
bezpłatne pokazy w sali TANGO