Klasyczne wtorki

Zapraszamy na spotkania filmowe w nowym cyklu edukacyjnym pod hasłem KLASYCZNE WTORKI. Pokazy odbywać się będą na dużej sali kina REJS raz w miesiącu, we wtorki, o godzinie 18.00. W ciągu roku planujemy pokazać najważniejsze i najlepsze filmy, które zbudowały historię kina XX wieku. W pierwszej części cyklu pokażemy klasykę kina światowego, natomiast w drugiem semestrze znajdą się rekonstruowane cyfrowo filmy polskie z lat 50. i 60. Bilety w cenie 12,00 zł.

Serdecznie zapraszamy.

.

25 października 2011, godz. 18.00

BRZDĄC

USA 1921, 57 min.
reż. Charlie Chaplin
obsada: Charles Chaplin, Jackie Coogan, Edna Purviance
.

Włóczęga znajduje porzucone niemowlę, którego na próżno stara się pozbyć. Pięć lat później stanowią jedno serce i duszę - chłopiec przejął aż do najdrobniejszego szczegółu nawyki swego opiekuna.
"Brzdąc" z 1921 roku był pierwszym pełnometrażowym filmem późniejszego twórcy "Dyktatora" i początkiem jego legendy.Świat z "Brzdąca" to obraz dzieciństwa Chaplina. Filmowa ulica przypomina londyńską East Side, przefiltrowaną jedynie przez nostalgię dorosłych wyobrażeń o dzieciństwie.
.

.

.

15 listopada 2011, godz. 18.00

OBYWATEL KANE

USA 1941, 119 min.
reż. Orson Welles
obsada: Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead
.
Często uważany za najlepszy film w historii kina jest szczególnie chwalony za swoją innowacyjność w zakresie zdjęć, muzyki i struktury nielinowej narracji. Film był debiutem reżyserskim Orsona Wellesa, zagrał on w nim także rolę tytułową. Miał wtedy zaledwie 25 lat. Nominowany do Oscarów w dziewięciu kategoriach, otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny.
.

.

.

13 grudnia 2011, godz. 18.00

GREK ZORBA

Grecja/USA/Wielka Brytania 1964, 142 min.
reż. Michael Cacoyannis,
obsada: Anthony Quinn, Alan Bates, Irene Papas
.
Basil, młody pisarz angielski, w drodze na Kretę, gdzie zamierza uruchomić odziedziczoną po ojcu kopalnię, spotyka Alexisa Zorbę, niezwykle towarzyskiego chłopa greckiego, który oferuje mu swą pomoc. Po przybyciu na miejsce bohaterowie włączają się w rytm życia mieszkańców wioski, równocześnie próbując zrealizować swoje plany.
Film zrealizowany na motywach powieści greckiego autora Nikosa Kazantzakisa, opisujące losy Greka o imieniu Alexis Zorbas. Pierwsze wydanie miało miejsce w 1946 roku, natomiast pierwsze polskie wydanie dopiero w 1971r. Na podstawie powieści powstał najpierw musical, potem balet a w końcu w 1964r. film. "Grek Zorba" to opowieść o nieposkromionej pasji życia, która staje się inspiracją dla innych.
.

.

24 stycznia 2012, godz. 18.00

HAIR

USA/RFN 1979, 121 min.
reż. Milos Forman,
obsada: John Savage, Treat Williams, Beverly D'Angelo, Annie Golden
.
20-letni Claude Bukowski przyjeżdża z Oklahomy do Nowego Jorku na posiedzenie komisji wojskowej. Na swojej drodze spotyka czwórkę hippisów - przypadek sprawia, że zostaje z nimi na dłużej. Odkrywa świat nieznanych wartości i narkotycznych uniesień. Świat braterstwa, równości i tolerancji. Rozbrzmiewa "Era wodnika".
"Hair" powstało na podstawie brodwayowskiego musicalu. Początkowo obraz miał nakręcić George Lucas, a do ról epizodycznych przesłuchiwano nawet Madonnę i Bruce Springsteen'a

.

.

Pokazy w ramach cyklu "Wtorki z klasyką" od października do stycznia zostały dofinansowane przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Filmotekę Narodową i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

.

.

.

.

.

.

21 lutego 2012, godz. 18.00

RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE

Polska 1965, 177 min.
reż. Wojciech Jerzy Has
obsada: Zbigniew Cybulski, Iga Cembrzyńska, Elżbieta Czyżewska,
Gustaw Holoubek, Bogumił Kobiela, Leon Niemczyk

Młody kapitan gwardii króla Hiszpanii, Alfons van Worden, podróżuje samotnie przez dzikie góry Sierra Morena. W czasie noclegu w ponurej gospodzie poznaje dwie mauretańskie księżniczki, które oznajmiają mu, że jako potomek potężnego rodu Gomelezów wybrany został do wielkich zadań. Przedtem musi jednak dowieść swej odwagi, prawości i honoru. Alfons staje się ośrodkiem niesamowitych wydarzeń, dręczą go opętani, wisielcy, prześladuje inkwizycja. W końcu trafia na zamek tajemniczego Kabalisty i przez wiele dni wysłuchuje jego dziwnych, wieloznacznych opowieści o jeszcze dziwniejszych zdarzeniach tego świata.

Zwiastun filmu:

.

20 marca 2012, godz. 18.00

EROICA

Polska 1958, 78 min.
reż. Andrzej Munk
obsada: Edward Dziewoński, Barbara Połomska,
Leon Niemczyk, Teresa Szmigielówna, Tadeusz Janczar
Jedno z czołowych osiągnięć "szkoły polskiej", będące swoistym rozrachunkiem z mitologizowaniem wojennej przeszłości. Film należy do rzadko spotykanego gatunku - składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie Warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w niemieckim oflagu i po raz pierwszy przedstawiono w niej życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny. Do legendy urasta tu ucieczka por. Zawistowskiego. Tylko najbardziej wtajemniczeni wiedzą, że cały czas jest on w obozie - ukryty w przewodzie wentylacyjnym. Mimo starań i opieki kolegów bohater umiera - z zimna i samotności. A wszystko po to, by zachować legendę, która podtrzymywała na duchu wszystkich stłoczonych w obozie żołnierzy.

Zwiastun filmu:

Dokument Eroica

.

.

17 kwietnia 2012, godz. 18.00

POCIĄG

Polska 1959, 93 min.
reż. Jerzy Kawalerowicz
obsada: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Teresa Szmigielówna,
Zbigniew Cybulski, Helena Dąbrowska

Kameralne studium psychologiczne penetrujące intymne stany uczuciowe ludzi spędzających noc we wspólnym przedziale wagonu sypialnego, którzy - pochłonięci własnymi dramatami - pozostają wewnętrznie samotni. Kupiony przypadkowo bilet na miejsce sypialne w pociągu z Warszawy na Hel łączy niespodziewanie młodą kobietę z nieznajomym mężczyzną. Marta ma za sobą jakiś głęboki dramat uczuciowy, lekarz nie może się otrząsnąć po śmierci kilkunastoletniej pacjentki - samobójczyni - na stole operacyjnym. Trzecią osobą dramatu jest chłopak, Staszek, zakochany w Marcie i podążający za nią, choć, jak można się domyślać, ona traktowała ich związek tylko jako przelotny romans. Są tu jeszcze stary adwokat z młodą, kokietującą mężczyzn żoną, kierownik pociągu flirtujący z konduktorką, ksiądz. Wiadomość o morderstwie i obecności zabójcy w pociągu powoduje, że dochodzi w pewnym momencie do, nieudanego na szczęście, samosądu?

Zwiastun filmu:

.

.

22 maja 2012, godz. 18.00

DO WIDZENIA, DO JUTRA

Polska 1960, 80 min.
reż. Janusz Morgenstern
obsada: Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska,
Grażyna Muszyńska, Jacek Fedorowicz, Barbara Baranowska

Debiut reżyserski Janusza Morgensterna, uhonorowany I nagrodą za reżyserię na MFF w Stratford w 1961 r. i nagrodą "Srebrnego Bumerangu" za zdjęcia na festiwalu w Melbourne w 1962 r. Scenariusz napisał, wspólnie z Bogumiłem Kobielą i Wilhelmem Machem, Zbigniew Cybulski, zarazem odtwórca głównej roli, współzałożyciel, reżyser i aktor gdańskiego kabaretu studenckiego Bim-Bom. Tło wydarzeń, o których opowiada film, jest autentycznym tłem fragmentu jego życiorysu. Autentyczna jest także postać Marguerite, choć naprawdę nazywała się ona Francoise Bourbon. Była córką francuskiego konsula, który przebywał w Polsce w latach 1956-60. Ona sama miała wówczas 16 lat i uczyła się w wiedeńskim liceum, które było najbliższą szkołą z językiem francuskim. W Polsce spędzała właściwie tylko wakacje i święta. Uwielbiała atmosferę Bim-Bomu, poznała wielu młodych ludzi związanych z tym kabaretem. W filmie zakochuje się w niej pewien student, Jacek, trochę romantyk i artysta. Jego życiową dewizą jest "marzenie, które stanowi motor działania". Obiektem jego marzeń staje się właśnie Marguerite, urocza, niedosiężna córka konsula, która już jutro wyjeżdża z Polski. Młodzi chcą więc spędzić ze sobą kilka ostatnich godzin.

Zwiastun filmu: