Z BLOKOWISKA DO TEATRU 2009

Z BLOKOWISKA DO TEATRU

10 czerwca 2009

Projekt teatralno ? taneczny, zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mający na celu pokazanie młodym ludziom, że współczesny teatr posługuje się językiem dla nich zrozumiałym, mówi o emocjach im bliskich, że to miejsce, które można dla siebie ?oswoić?.

W ramach projektu, oprócz spektakli zaangażowanych społecznie, odbyły się warsztaty realizujące terapię przez sztukę, adresowane do młodzieży oraz dorosłych.

Warsztaty:

Miejsce: Młodzieżowe Centrum Kultury

Velis Passis - Inka Dowlasz (Teatr Ludowy z Krakowa) -godz.11.00 ? 13.30 ? warsztaty dla młodzieży.

Velis Passis (z rozwiniętymi żaglami) to warsztaty teatralne połączone z treningiem twórczego myślenia. Chodzi o to, by w efekcie stworzyć model świadomego kształtowania swojego życia, umiejętności śmiałego stawiania sobie celów i uporczywego dążenia do ich realizacji, a także umiejętności stawiania czoła przeciwnościom.

Teatr, integracja, forum - Janusz Gawrysiak (Studio Sztuki Teatr Znak z Gdańska) godz. 14.00 ? 16.30 ? warsztaty dla dorosłych
Teatr, integracja, forum - to warsztaty skierowane do wychowawców, opiekunów, nauczycieli pochylonych nad problemami młodych, poszukujących wartości ludzi. Miały one formę ćwiczeń, wykładu i pokazu multimedialnego. To próba skierowania uwagi na nieskończenie wielki potencjał niewykorzystanych szans w samoocenie, samostanowieniu i poznawaniu siebie.

Spektakle:

Miejsce: Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica"

"Odlot" w reż. Inki Dowlasz (Teatr Ludowy z Krakowa) godz. 19.00
?Odlot?- punktem wyjścia są perypetie okresu dorastania młodej dziewczyny, która notorycznie nie może się zmobilizować, żeby wyjść z domu do szkoły, a na dodatek jest wplątana w jakąś podejrzaną znajomość. Te typowe problemy mogą jednak przerodzić się w dramat nieudanego życia.
W którym momencie bić na alarm? Jakich użyć środków? Jak poruszać się w tym czarno-białym narcystycznym świecie bohaterki, żeby ją zrozumieć i jej pomóc?
Na te pytania próbuje odpowiedzieć spektakl.

"Okna" w chor.Gabrieli Keller - Janus (Teatr Tańca "ENZA" ze Słupska) godz. 20.00
?Okna" - to spektakl autorski, w wykonaniu Teatru Tańca Enza, w choreografii Gabrieli Keller ? Janus. To opowieść o samotności dorastających ludzi, a także poszukiwaniu przez nich wartości. Jest taneczno ? muzyczną opowieścią o dramatycznym oczekiwaniu na akceptację najbliższych, ludzkiej obojętności oraz odrzuceniu wynikającym z nieuważnego postrzegania świata.

Imprezą towarzyszącą projektowi była wystawa grafik Grzegorza Kamińskiego (do obejrzenia na podstronie Wystawa Grafiki Grzegorza Kamińskiego lub na stronie http://picasaweb.google.com/GesiKamisi/ENZA?feat=directlink

Osoby:

Inka Dowlasz ? absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, autorka scenariuszy teatralnych i telewizyjnych.
W krakowskim Teatrze Ludowym zajmuje się między innymi programem Terapii przez Sztukę, prowadzi cykliczne warsztaty na pograniczu teatru i psychologii.
.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Gabriela Keller ? Janus ? ukończyła Szkołę Choreograficzną w Poznaniu - Instruktor Tańca Współczesnego i Szkołę YOGI i BANGRA DANCE w Slough w Wielkiej Brytanii.
Od 2001 roku współpracuje z wieloma wybitnymi choreografami z Polski i zza granicy.

Pracuje w Młodzieżowym Centrum Kultury, gdzie prowadzi zajęcia taneczne oraz Teatr Tańca ?ENZA?.

.

.

.

.

.

.

.

.

Janusz Gawrysiak ? autor, twórca i szef gdańskiego Studia Sztuki/ Teatru ZNAK, założyciel i kierownik artystyczny Europejskiego Ośrodka Integracji Twórczej Znak w Gdańsku.

Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale Wiedzy o Teatrze, nauczyciel teatralny w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku.

Artoterapeuta, organizator i kierownik artystyczny szeregu festiwali i warsztatów.

.

.

.

Teatry:

Teatr Ludowy z Krakowa ? istnieje od 1955, w 1989 r. jego dyrektorem został Jerzy Fedorowicz, który zaczął proponować taki repertuar, by spełniał nie tylko funkcje artystyczne, ale też terapeutyczne.

Do dziś pamiętane są eksperymentalne i kontrowersyjne spektakle: ?Romeo i Julia?, ?Cud w Alabamie?, ?Tragedia o polskim Scylurusie? czy ?Mały Książę?.

Od 2005 roku Teatr Ludowy prowadzi Jacek Strama. Proponowany obecnie repertuar to współczesna dramaturgia europejska, spektakle dla młodzieży i aktualnie interpretowana klasyka.

Studio Sztuki/Teatr ZNAK - powstał w 1992 roku, początkowo nazywając się "Teatr Plastyczny ZNAK". Po trzech latach przekształcił się w Stowarzyszenie - Teatr Warsztatowy ZNAK i w takiej formie działa do dziś. Oprócz produkcji spektakli teatralnych a także parad, festynów i akcji ulicznych zajmujemy się organizacją i prowadzeniem obozów edukacyjno - teatralnych dla dzieci i młodzieży oraz wszelkiego rodzaju projektów parateatralnych. Ważnym elementem działalności Znaku jest terapia przez teatr.

Teatr Tańca ?Enza? - tworzy go 11 dziewcząt w wieku 12-18 lat i działa w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku.

Więcej informacji na podstronie TEATRU TAŃCA ENZA.

.

.

.

.

.

.

Inicjatorem projektu jest Bożena Konarowska - nauczycielka, wychowawczyni młodzieży, dramatopisarka i animatorka kultury ze Słupska.