Festiwal Filmowy Wiosna Filmów
W dniach 9 - 14 czerwca, tuż przed nastaniem kalendarzowego lata, zapraszamy na festiwal filmowy WIOSNA FILMÓW. Festiwal, którego 21. edycja odbyła się w kwietniu tego roku w Warszawie, po raz pierwszy wyrusza w podróż po kinach studyjnych całego kraju. To jedyna taka okazja, by zobaczyć selekcję najlepszych filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Ponadto większość z nich będzie można zobaczyć przedpremierowo.
W ramach festiwalu zaprezentujemy 7 tytułów. Rozpoczniemy węgierskim obrazem "Sens życia oraz jego brak", nagrodzoną w Turynie opowieścią o roli przypadku w życiu ludzkim i trudnych wyborach u progu samodzielności. Tego samego dnia pokażemy brazylijski film "Prawie jak matka", wyróżniony Specjalną Nagrodą Jury w Sundance obraz jest historią trudnych relacji między matką a ambitną córką. W środę zapraszamy na niemieckiego "Feniksa", laureata nagrody FIPRESCI w San Sebastian - bolesną historię żydowskiej śpiewaczki, która po opuszczeniu obozu koncentracyjnego w Auschwitz szuka zaginionego męża, oraz libańskiego "Anioła", zdobywcę Nagrody Publiczności na ubiegłorocznym MFF Mannheim-Heidelberg oraz tegorocznej warszawskiej Wiośnie Filmów. "Anioł" to wzruszająca opowieść o rodzinie, w której na świat przychodzi upragniony, ale niepełnosprawny syn. W czwartek zaprezentujemy najnowszą produkcję Roya Anderssona, którą reżyser mistrzowsko domyka trylogię o ludzkiej egzystencji: "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu". Laureat Złotego Lwa na ubiegłorocznym MFF w Wenecji zabiera widza na wędrówkę przez kalejdoskop ludzkich losów, pełnych czarnego humoru i tragizmu, ukazując zarówno wielkość człowieczeństwa, jak i jego kruchość. Także w czwartek widzowie będą mogli zobaczyć rumuński "Aferim!", który zdobył Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii najlepsza reżyseria (ex aequo z "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej) na tegorocznym festiwalu w Berlinie. To metaforyczna podróż przez ludzkie uprzedzenia i przesądy, które przekazywane są z pokolenia na pokolenia. Festiwal zakończymy pokazami nominowanego do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny "Timbuktu". Mauretańsko-francuska produkcja zdobyła aż siedem statuetek Cezara, w tym dla najlepszego francuskiego filmu roku, a także została obsypana nagrodami na prestiżowych festiwalach (Cannes, Chicago). Film stanowi ważny głos w sprawie ekstremizmu religijnego, jednego z największych zagrożeń współczesnego świata.
Wszystkie pokazy festiwalowe odbywają się w sali kina Rejs. Bilety w cenie 10, 12, i 15 zł do nabycia w kasie kina. Osoby, które zdecydują się zakupić bilety na minimum 3 różne filmy mogą liczyć na zniżkę (10 zł za każdy bilet). Dla pierwszych dziesięciu osób, które zakupią bilety na co najmniej 3 seanse czekają upominki w postaci płyt DVD ufundowanymi przez firmę dystrybucyjną VIVARTO.
Harmonogram pokazów
9 czerwca /wtorek/ godz. 18.00
SENS ŻYCIA ORAZ JEGO BRAK
VAN valamifurcsa es megmagyarazhatatlan
Węgry 2014, 96 min.
reżyseria: Gábor Reisz
Áron jest tuż przed trzydziestką i właśnie rzuciła go dziewczyna. Ma poczucie, że musi zupełnie zmienić swoją egzystencję. Dotąd życie z dnia na dzień, bez stałej pracy, wydawało się dobrym pomysłem. Teraz wyjazd za granicę stał się całkiem realny. Áronnie potrafi uciec przed myślami o byłej dziewczynie i niepokojem nadopiekuńczej matki. Bez wiedzy rodziców, z pomocą ich karty kredytowej, kupuje bilet do Portugalii. Ale przed wyjazdem poznaje kogoś i to spotkanie może okazać się dla niego decydujące. Szkoda, że zobaczenie tej osoby ponownie może nie być takie proste...
Film zdobył Specjalną Nagrodę Jury i Nagrodę Publiczności na festiwalu w Turynie.
9 czerwca /wtorek/ godz. 20.00
PRAWIE JAK MATKA
Que Horas Ela Volta?
Brazylia, 2015, 114 min.
reżyseria: Anna Muylaert
scenariusz: Anna Muylaert
Val pracuje jako gosposia bogatej rodziny w S?o Paulo. Pierze, gotuje, sprząta i jest powiernicą 17-letniego Fabinho, którego matka nigdy nie ma dla niego czasu. Val sama ma córkę, ale nie widziała jej od lat. Zostawiła ją w rodzinnym mieście pod opieką krewnych. Niespodziewanie dziewczyna zapowiada swój przyjazd. Jessica jest teraz młodą, pewną siebie kobietą, ma zamiar studiować architekturę w S?o Paulo i nie przyjmuje do wiadomości relacji państwo-służba. Zamiast zamieszkać w pokoiku matki, zajmuje pokój gościnny, bierze co chce z lodówki, a nawet bawi się w basenie z Fabinho i jego przyjaciółmi. Krok po kroku, niegdyś nienaruszalne reguły domowe zaczynają się rozpadać, wbrew woli Val. I w końcu, w środku awantury między matką a córką, wychodzi na jaw tajemnica Jessiki...
Nagroda Publiczności w sekcji Panorama na tegorocznym festiwalu w Berlinie oraz Specjalna Nagroda Jury na festiwalu Sundance 2015.
10 czerwca /środa/ godz. 18.00
FENIKS
Phoenix
Niemcy, 2014, 98 min.
reżyseria: Christian Petzold
Nelly Lenz, żydowska śpiewaczka, wychodzi cało z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, ale jest oszpecona i poważnie ranna. Wraz z wierną przyjaciółką, Lene, wraca do tego, co pozostało z Berlina. Ma tylko jeden cel: odnaleźć w ruinach miastach swego męża, muzyka. Chce się dowiedzieć czy nadal ją kocha i czy to on wydał ją nazistom, jak twierdzi Lene. Gdy jednak go odnajduje, mąż jej nie rozpoznaje. A co gorsza, prosi ją aby udawała? Nelly. Wszystko po to, żeby mógł objąć jej spadek.
W ubiegłym roku na festiwalu w San Sebastian obraz zdobył Nagrodę FIPRESCI.
10 czerwca /środa/ godz. 20.00
ANIOŁ
Ghadi
Liban 2013, 100 min.
reżyseria: Amin Dora
Małe, libańskie miasteczko, w którym dom stoi obok domu i wszyscy się dobrze znają. Mieszkańcy mają swoje problemy, dziwactwa i grzeszki, ale są niezwykle religijni. Bo święty patron miasteczka bierze czynny udział w dyscyplinowaniu wiernych, wymierzając grzesznikom siarczyste policzki. Leba, nauczyciel muzyki, żeni się z sympatią z dzieciństwa, Larą. Sąsiedzi bardzo żywo interesują się ich małżeństwem i serdecznie współczują, gdy na świat po kolei przychodzą dwie córki. Wreszcie za trzecim razem rodzi się chłopiec. Ale Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi postanawiają zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Ale Leba i Lara nie zamierzają się poddać. I wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł, który zmieni życie wszystkich, którzy w niego uwierzą.
Laureat Nagrody Publiczności na ubiegłorocznym MFF Mannheim-Heidelberg, 21. Wiośnie Filmów oraz na festiwalu w południowokoreańskim Pusan.
11 czerwca /czwartek/ godz. 18.00
GOŁĄB PRZYSIADŁ NA GAŁĘZI I ROZMYŚLA O ISTNIENIU
En Duva satt p? en gren och funderade p? tillvaron
Szwecja/Norwegia/Niemcy/Francja 2014, 101 min.
reżyseria: Roy Andersson
Dwaj domokrążni sprzedawcy, Sam i Jonathan, jak współcześni Don Kichot i Sancho Pansa zabierają widza na wędrówkę przez kalejdoskop ludzkich losów. Podróż ta pokazuje piękno jednych chwil, błahość innych, humor i tragedię, które tkwią w ludziach, wielkość człowieczeństwa i jego kruchość. Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla ?Myśliwi na śniegu?, które z wysoka obserwują świat i wydają się myśleć: Kim są ludzie? Za czym tak gonią? Podobnie jak inne obrazy tego reżysera, film stanowi łańcuch epizodów, mających kulminacje w absurdalnych wizjach, pełnych zarazem czarnego humoru, jak i tragizmu.
Laureat Złotego Lwa na ubiegłorocznym MFF w Wenecji.
11 czerwca /czwartek/ godz. 20.00
AFERIM!
Rumunia/Bułgaria/Czechy/Francja 2015, 108 min.
reżyseria: Radu Jude
Wołoszczyzna, 1835 rok. Dwóch jeźdźców przemierza jałowy krajobraz. To lokalny policjant Constandin i jego syn. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata. Szukają zbiegłego ?cygańskiego niewolnika?, który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież. W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenia. I nawet, gdy ów zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy?
Radu Jude zdobył Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera (ex aequo z Małgorzatą Szumowską) na tegorocznym festiwalu w Berlinie.
12 czerwca /piątek/ godz. 20.30
13 czerwca /sobota/ godz. 16.00
14 czerwca /niedziela/ godz. 20.30
TIMBUKTU
Francja/Mauretania 2014, 100 min.
reżyseria: Abderrahmane Sissako
scenariusz: Abderrahmane Sissako, Kessen Tall
Akcja ?Timbuktu? dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści i narzucają mieszkańcom islamistyczny reżim. Nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać, ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów. Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przedstawiciele nowego reżimu.
"Timbuktu", nagrodzone na prestiżowym festiwalu filmowym w Cannes, już zostało okrzyknięte ważnym głosem w sprawie ekstremizmu religijnego, jednego z największych zagrożeń współczesnego świata. Reżyser prostymi środkami osiąga piorunujący efekt. Film przypomina o tym, jak groźna jest generalizacja, kiedy mowa o niebezpieczeństwach płynących z ekspansji radykalnego islamu. W "Timbuktu" jego ofiarami padają także wyznawcy tej religii, którzy pragną jedynie pokoju i spokoju. "Timbuktu" podbija festiwale filmowe, a kolejne nagrody są potwierdzeniem jego wrażliwości i talentu.
Nagroda za reżyserię na festiwalu w Chicago w 2014 r. Reżyser zdobył w tym roku Cezara ? jedną z siedmiu statuetek dla produkcji (w tym dla najlepszego francuskiego filmu roku). Obraz konkurował z ?Idą? o Oscara w kategorii ?Najlepszy Film Nieanglojęzyczny?.