Objazdowa Etiuda&Anima

Po kilkuletniej przerwie na ekran kina Rejs wraca Objazdowa Etiuda&Anima. W dniach 20 - 23 października 2015, zaprezentujemy krótkometrażowe obrazy, które zostały nagrodzone na krakowskim 21. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ETIUDA&ANIMA.

Krótki metraż bardzo rzadko pojawia się na dużym ekranie, dlatego tak cenna wydaje się idea festiwalu, który pozwala widzom zapoznać się z tą, wcale nie małą, częścią produkcji filmowej.

W ciągu czterech dni widzowie będą mieli szansę zobaczyć łącznie 23 tytuły. Wśród nich będzie sporo filmów europejskich, ale również obrazy z Japonii, Kanady, Kuby, Izraela i Egiptu. Pokażemy etiudy doświadczonych profesjonalistów - Piotra Dumały, Thomasa Stellmacha jak i młodych reżyserów.

Wśród prezentowanych filmów będzie okazja zobaczyć ?Fragmenty? Agnieszki Woszczyńskiej. Film prezentowany był w Cannes, a na krakowski festiwalu zdobył Grand Prix. Woszczyńska portretuje małżeństwo, które wiedzie dostatnie, spokojne i bardzo poukładane życie. Wydawałoby się, że ich sytuacja jest idealna, ale z jakiegoś powodu Ania i Adam nie są szczęśliwi. Woszczyńska pokazuje rozpad związku, który rozgrywa się w szklano-stalowych dekoracjach nowoczesnej metropolii.

Pokażemy również ?The Bigger Picture? (?Szersza perspektywa?) - film, który w tym roku znalazł się wśród obrazów nominowanych do Oscara. To zrealizowana w imponującej, nowatorskiej technice animacja, w której naturalnej wielkości postaci namalowane na ścianach wchodzą w interakcję z rzeczywistymi przedmiotami codziennego użytku. To historia dwóch braci, którzy nie mają odwagi umieścić umierającej matki w domu opieki.

Ponadto w przeglądzie znajdziemy: historię pewnego zakwasu chlebowego, który zagrozi małżeńskiej sielance (?Zakwas chlebowy?), dokument o Kenijczyku, który w seks turystyce widzi swoją szansę na wyrwanie się z biedy (?Chłopiec z kurortu?), western z wełny i szpilek (?High Wool?), subtelną satyrę na konformizm nieuchronnie wpisany w życie społeczne (?Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek?), inspirowany opowiadaniem Czechowa dramat urzędnika, który przybywa na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę toalety (?Następstwa otwarcia publicznej toalety na 375 kilometrze?), a także nagrodzone przez publiczność ?Mythopolis? - o tym jak postacie znane z mitologii greckiej żyją i rozwiązują swoje problemy we współczesnym świecie oraz ?To byłoby coś pięknego? - dokument, którego bohaterką jest pani Aleksandra, 57 - letnia nauczycielka biologii z Sosnowca, która zgłosiła się jako jedna z ponad 200 tysięcy osób całego świata do udziału w projekcie Mars One - lotu (bez możliwości powrotu!) na Marsa w 2023 roku.

Wszystkie pokazy będą się odbywać w sali kina Rejs. Bilet na jeden seans kosztuje 10zł. W sprzedaży będą również karnety (na cztery pokazy) w cenie 20zł. Osoby, które kupią karnet otrzymają dodatkowo w prezencie torbę płócienną z logo kina Rejs.

PROGRAM:

20 października, godz. 18.00

FRAGMENTY

reż. Agnieszka Woszczyńska
Polska 2014, 25 min.
Szkoła Filmowa w Łodzi

Grand Prix Festiwalu ? Złoty Dinozaur

Jak często trzymamy się kurczowo świata, który nie do końca nam odpowiada? Zbiór luźno powiązanych obrazów, poprzez które widz podgląda pewne małżeństwo.

KROWA W MOIM KUBKU OD MLEKA

Cup No Naa No Koushi
reż. Yantong Zhu
Japonia 2014, 11 min.

Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej

Ojciec mówi swojej 4-letniej córeczce Nunu, że na dnie jej kubeczka do mleka znajduje się krowa. Nunu wypija całe mleko, ale okazuje się, że na dnie nie ma żadnej krowy. Dziewczynka stopniowo przestaje wierzyć swojemu ojcu, który ciągle mówi jej różne kłamstwa.

ZAKWAS CHLEBOWY

Lievito Madre
reż. Fulvio Risuleo
Włochy 2014, 16 min.
Centro Sperimentale di Cinematografia

Srebrny Dinozaur

Trzy osoby to już tłum. Klasyczny miłosny trójkąt. A co się dzieje, gdy trzecia strona trójkąta nie jest człowiekiem?

PÓŁMOKRY

Half Wet
reż. Sophie Koko Gate
Wielka Brytania 2014, 7 min.

Brązowy Jabberwocky

W momencie narodzin 75% naszego ciała stanowi woda ? to dokładnie tyle samo, ile wody zawiera w sobie banan. Do czasu, gdy stajemy się dorośli, liczba ta spada do 54%. Gus uważa, że starzenie się jest powodowane wyparowywaniem. W wigilię swoich 25. urodzin Gus szuka samotności na wyludnionej plaży, ale wtedy pojawia się Tiny Eyes.

CHŁOPIEC Z KURORTU

Beach Boy
reż. Emil Langballe
Wielka Brytania 2013, 27 min.
National Film and Television School

Brązowy Dinozaur

Juma marzy o wyrwaniu się z kenijskiego slumsu i wyjeździe za granicę, do lepszego życia. Dzięki dostępowi do ekskluzywnego kurortu poznaje kwitnący przemysł seks turystyki.

21 października, godz. 18.00

BRUTUS

Brut
reż. Svetlana Filippova
Rosja 2014, 13 min.

Grand Prix Festiwalu ? Złoty Jabberwocky

Brutus spoglądał w ludzkie oczy tylko na sekundę i błyskawicznie odwracał wzrok tak, aby nie widzieć zmiany, zatrzymać to, co dostał i zabrać to co otrzymał. Nikt nie wie lepiej niż psy, jak szybko mogą zmienić się ludzkie uczucia. ?Szkoda, że my, psy, nie możemy rozmawiać z ludźmi. Moglibyśmy wtedy nauczyć ich jak rozróżniać zapach dobra i zła.?

PŁONĄCA CZERWIEŃ

Vuurrood
reż. Isabel Lamberti
Holandia 2014, 15 min.
Nederlandse Filmacademie

Specjalny Złoty Dinozaur dla najlepszej szkoły filmowej

Intymny portret 16-letniej Zoë, która, tkwiąc w szarym krajobrazie wiejskich dróg swojego kraju, chce od życia czegoś więcej.

HIPOPOTAMY

reż. Piotr Dumała
Polska 2014, 12 min.

Honorowe Wyróżnienie

Kilka nagich kobiet kąpie się w rzece wraz z dziećmi. Scenie przypatruje się z ukrycia grupka mężczyzn. W pewnym momencie decydują się podejść do kobiet. Spotkanie to nabiera dramatycznego charakteru inspirowanego wydarzeniami z życia hipopotamów.

PÓŁNOCNO-WSCHODNI HARD WEST

Noord oost Hard West
reż. Bart van den Aardweg
Holandia 2014, 24 min.
Nederlandse Filmacademie

Specjalny Złoty Dinozaur dla najlepszej szkoły filmowej

Blisko związana ze sobą grupa nieletnich Kick-bokserów codziennie trenuje siłowni w sercu zachodniego Amsterdamu. Sala treningowa jest zarówno ich schronieniem, jak i miejscem, które daje im siłę, aby dokonywać ważnych wyborów w życiu.

HIGH WOOL

reż. Nikolai Maderthoner, Moritz Mugler
Niemcy 2013, 2 min.

Honorowe Wyróżnienie

Pojedynek w mieście ze sznurków.

JA

Ik
reż. Jona Honer
Holandia 2013, 27 min.
Nederlandse Filmacademie

Dyplom Honorowy

Pieter, 56-letni pisarz, cierpi na zmiany osobowości spowodowane uszkodzeniem mózgu przez nowotwór. Jego żona Annette musi nauczyć się żyć ze swoim nowym mężem.

22 października, godz. 20.00

SZTORM UDERZA W KURTKĘ

Storm Hits Jacket
reż. Paul Cabon
Francja 2014, 13 min.

Honorowe Wyróżnienie

Sztorm nadciąga nad brzegi Bretanii. Szalejąca natura i dwoje uwięzionych przez nią naukowców. Szpiegostwo, romantyczne napięcie oraz tajemnicze wydarzenia mieszają się z entuzjazmem i przypadkowością.

JOANNA UCZY SIĘ PŁYWAĆ

Johanna Learns to Swim
reż. Yael Dotan
Izrael 2013, 20 min.
Beit Berl College

Dyplom Honorowy

Imigrantka Joanna i jej niepełnosprawny podopieczny wzajemnie uczą się przełamywać swoje lęki. Czy nauczycielem pływania może być mężczyzną bez władzy w nogach, a jego emocjonalnym wsparciem tajemnicza introwertyczka?

SZERSZA PERSPEKTYWA

The Bigger Picture
reż. Daisy Jacobs
Wielka Brytania 2014, 7 min.

Honorowe Wyróżnienie

?Chcesz ją umieścić w domu opieki, to jej to powiedz; powiedz jej teraz!? ? syczy brat do brata. Ale matka nie chce się na to zgodzić, ich życie toczy się więc dalej. Animowane postaci jakby prawdziwej wielkości opowiadają surową i zabarwioną czarnym humorem opowieść o opiece nad starszą osobą.

ABC

reż. Diana Montero
Kuba 2013, 20 min.
Escuela International del Cine y TV

Dyplom Honorowy

Leoneidi, 12-letnia dziewczynka mieszkająca w Sierra Maestra na Kubie, skonfrontowana z władczą postawą swojego męża stara się pogodzić dziecinną zabawę z macierzyństwem i obowiązkami żony.

WIRTUALNY WIRTUOZ

Virtuoso Virtual
reż. Thomas Stellmach, Maja Oschmann
Niemcy 2013, 7 min.

Honorowe Wyróżnienie

Abstrakcyjne, wykonane tuszem rysunki pojawiają się znikąd i, poruszając się zgodnie z regułami tajemniczej choreografii, przesiąkają nastrojami i cechami muzyki, opowiadając przy tym zapisaną w niej historię. Wzajemna gra nieśmiałych spotkań i dynamicznych pogoni oraz zwinna lekkość i konfrontacja budzi wiele skojarzeń, np. z ptakami lub roślinami z podwodnego świata, które wywołują z kolei zróżnicowane i pełne emocji impresje.

NASTĘPSTWA OTWARCIA PUBLICZNEJ TOALETY NA 375 KILOMETRZE

The Aftermath of the Inauguration of the Public Toilet at Kilometer 375
reż. Omar El Zohairy
Egipt 2014, 18 min.
High Cinema Institute

Wielki (Nie)Doceniony - Nagroda dyrektora artystycznego festiwalu Bogusława Zmudzińskiego

Strach jest wrodzonym instynktem. Ale co się stanie, jeżeli dojdzie do jego mutacji?

23 października, godz. 20.00

ELLA

reż. Ronen Ishai
Izrael 2013, 15 min.
Beit Berl Collage Faculty of Arts

Werdykt Jury FICC (Międzynarodowa Federacja Klubów Filmowych)

Dobiegająca czterdziestki Ella musi zmierzyć się z poważną chorobą i podjąć jedną z najważniejszych decyzji. Jest to trudniejsze, niż sądzą jej bliscy. Ciało Elli nie należy wyłącznie do niej.

NIEPRAWDOPODOBNIE ELASTYCZNY CZŁOWIEK

reż. Karolina Specht
Polska 2013, 5 min.

Werdykt jury studenckiego

To historia o człowieku, który urodził się bez kształtu i zaczyna się buntować przeciwko ciągłym deformacjom i cudzym formom. Czy można żyć zupełnie niezależnie od innych i w oderwaniu od rzeczywistości? Kto i co decyduje o tym, jacy ostatecznie jesteśmy?

RWETES

reż. Kuba Czekaj
Polska 2014, 17 min.
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Werdykt jury studenckiego

Zapis paru godzin z życia młodej kobiety, wokół której nie dzieje się nic ciekawego. Cóż może się zdarzyć w takim zwykłym, codziennym życiu? Nic?

MYTHOPOLIS

reż. Aleksandra Hetmerová
Czechy 2014, 11 min.

Nagroda publiczności

Postacie znane z mitologii greckiej żyją i rozwiązują swoje problemy we współczesnym świecie.

TO BYŁOBY COŚ PIĘKNEGO

reż. Anna Morawiec
Polska 2014, 18 min.
Szkoła Filmowa w Łodzi

Nagroda publiczności

Człowiek już dawno byłby na Marsie, gdyby istniała możliwość powrotu z tej oddalonej o prawie rok lotu planety. Postanowiono więc wysłać ludzi tylko w jedną stronę?

1000 PLANÓW

1000 plateaus
reż. Steven Woloshen
Kanada, 2014, 4 min.

Wielki (Nie)Doceniony - Nagroda dyrektora artystycznego festiwalu Bogusława Zmudzińskiego
Film w całości rozgrywa się na przednim siedzeniu samochodu, a powstał przy użyciu bardzo prostych narzędzi artystycznych. To celebracja jazzu, podróżowania oraz korzystania z map drogowych.