Festiwal filmowy WIOSNA FILMÓW 2017

9 maja /wtorek/ godz. 20.00

FRANTZ

Francja, Niemcy 2016, 113 min.
reżyseria: François Ozon
scenariusz: François Ozon, Philippe Piazzo
obsada: Pierre Niney, Paula Beer, Ernst Stötzner

Niewielkie niemieckie miasto, lata 20. XX w., tuż po wojnie. Młoda Niemka, Anna, odwiedza miejsce spoczynku poległego na froncie narzeczonego. Ku swemu zdumieniu, dziewczyna spotyka nad grobem Frantza tajemniczego mężczyznę. Adrien okazuje się przybyszem z Francji. Przedstawia się jako przyjaciel zmarłego. Z biegiem czasu między Francuzem a Niemką zaczyna się rodzić osobliwa więź. Tylko czy Adrien rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje?
Film zdobył aż 11 nominacji do Cezarów 2017. Na MFF w Wenecji w 2016 r. został uhonorowany nagrodą dla najlepszej młodej aktorki.

.

.

.

10 maja /środa/ godz. 13.00 i 18.00

MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE

En man som heter Ove
Szwecja 2015, 116 min.
reżyseria: Hannes Holm
scenariusz: Hannes Holm, Fredrik Backman
obsada: Rolf Lassg?rd, Bahar Pars, Filip Berg

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego: mąż ciężarnej Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę...
Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszej komedii europejskiej ubiegłego roku. Film był również nominowany do Oscarów 2017 w kategoriach ?Najlepszy film nieanglojęzyczny? i ?Najlepsza charakteryzacja?.

.

.

.

10 maja /środa/ godz. 20.15

KONSTYTUCJA

Ustav Republike Hrvatske
Chorwacja, Czechy, Słowenia, Macedonia 2016, 90 min.
reżyseria: Rajko Grlic
scenariusz: Rajko Grlic
obsada: Nebojsa Glogovac, Dejan Acimovic, Ksenija Marinkovic

W jednym budynku mieszkają sąsiedzi, którzy unikają się nawzajem, bo żyją inaczej, wierzą w co innego i pochodzą z różnych miejsc. Prawdopodobnie nigdy nie zamieniliby ze sobą ani słowa, gdyby nie przypadek, który zbliży ich do siebie. Losy bohaterów splatają się w taki sposób, że zakwestionowaniu ulegną najgłębsze przekonania i uprzedzenia dotyczące statusu materialnego, orientacji seksualnej, narodowości i religii.
Film zwyciężył na ubiegłorocznym festiwalu w Montrealu, zdobywając Grand Prize of the Americas.
.

.

.

11 maja /czwartek/ godz. 18.00

DUSZA I CIAŁO

A Teströl és Lélekröl
Węgry 2017, 116 min.
reżyseria: Ildikó Enyedi
scenariusz: Ildikó Enyedi
obsada: Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider

Od chwili gdy Maria zostaje kontrolerem jakości w rzeźni w Budapeszcie, zaczynają się zakulisowe szepty. W czasie lunchu w sterylnej kantynie młoda kobieta siada samotnie. Podchodzi do swojej pracy poważnie i ściśle przestrzega przepisów. Jej świat składa się z liczb i danych, które wryły się w jej pamięć od dzieciństwa. Jej szef, trochę starszy od niej Endre, to również spokojny człowiek. Stopniowo zaczynają się poznawać. Odkrywają nie tylko braterstwo dusz, ale nawet to, że mają takie same sny. Ostrożnie próbują sprawić, by się spełniły. Film o lękach i zahamowaniach, które towarzyszą otwieraniu się na drugiego człowieka i o tym, jak porywającym doświadczeniem może być moment, gdy w końcu się na to zdecydujemy.

Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
.

.

.

12 maja /piątek/ godz. 15.00

AQUARIUS

Brazylia 2016, 142 min.
reżyseria: Kleber Mendonça Filho
scenariusz: Kleber Mendonça Filho
obsada: Sonia Braga, Maeve Jinkings, Irandhir Santos

Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego budynku zbudowanego w latach 40. XX w. z przeznaczeniem dla klasy wyższej. Wszystkie sąsiednie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem. Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, ale także wytrąca ją z codziennej rutyny i wprawia w zadumę nad przeszłością i przyszłością.
Rewelacja przeglądów filmowych na całym świecie, a także ostatniego festiwalu w Cannes. Sonia Braga otrzymała nagrody za swoją kreację m.in. w Biarritz, Limie i Mar del Plata.

.

.

.

12 maja /piątek/ godz. 20.15

HISTORIA PEWNEGO ŻYCIA

Une vie
Francja, Belgia 2016, 119 min.
reżyseria: Stéphane Brizé
scenariusz: Stéphane Brizé, Florence Vignon
obsada: Judith Chemla, Jean-Pierre Darroussin, Yolande Moreau

Francja, rok 1819. Siedemnastoletnia Jeanne opuszcza klasztor, gdzie wychowywała się wraz z innymi młodymi arystokratkami, i powraca do rodzinnej posiadłości. Młoda i pełna oczekiwań wobec życia Jeanne poślubia przystojnego wicehrabiego Juliana de Lamare, który wydaje się być doskonałą partią. Następne lata małżeństwa przynoszą jednak pasmo rozczarowań ? mąż okazuje się być egoistą i skąpcem, nieustannie zdradza Jeanne, w dodatku pojawiają się kłopoty finansowe. Rzeczywistość okazuje się być jakże odległa od oczekiwań, a Jeanne próbuje stawić jej czoła.
Zdobywca nagrody FIPRESCI na festiwalu w Wenecji, adaptacja powieści Guya de Maupassanta, którą Tołstoj określił mianem najwspanialszej francuskiej narracji od czasu ?Nędzników?.

.

.

.

14 maja /niedziela/ godz. 15.45

DWIE KOBIETY

Sage femme
Francja 2017, 117 min.
reżyseria: Martin Provost
scenariusz: Martin Provost
obsada: Catherine Deneuve, Catherine Frot, Olivier Gourmet

Claire jest samotną matką dorosłego syna. Z oddaniem pracuje jako położna, całkowicie poświęca się swojemu zajęciu. Gdy jej oddział położniczy ma zostać zamknięty, odrzuca propozycję zatrudnienia w większej klinice ponieważ nie może się zgodzić na stosowane tam metody i pojmowanie zawodu położnej. W międzyczasie odbywa pewną rozmowę telefoniczną, która przywołuje wspomnienia z młodości. Béatrice, dawna kochanka jej nieżyjącego już ojca, chce się z nią spotkać. Kobieta ta jest wygadana, barwna i egocentryczna, czyli stanowi całkowite przeciwieństwo skupionej i pomocnej Claire. Dlaczego więc nagle Béatrice zwraca się do niej o pomoc? Film o potrzebie zmian, a także odpowiedzi na pytanie czy stek z frytkami i kieliszkiem wina to naprawdę zdrowy obiad.
Rewelacja ostatniego MFF w Berlinie, obraz chwalony za dobrze skonstruowane postaci kobiece i znakomite aktorstwo.

.

.

.

14 maja /niedziela/ godz. 20.15

WILDE MAUS

Austria, Niemcy 2017, 103 min.
reżyseria: Josef Hader
scenariusz: Josef Hader

Georg jest pewnym siebie dziennikarzem jednej z wiedeńskich gazet. Jest uwielbiany, a równocześnie wywołuje strach, jak przystało na znanego krytyka muzycznego o ostrym piórze. Ale nagle zostaje ofiarą zwolnień grupowych. Zamiast jednak powiedzieć o tym młodej żonie, której myśli obecnie koncentrują się na pragnieniu urodzenia dziecka i pilnowaniu kolejnych owulacji, Georg zamierza się zemścić na byłym szefie. Znajduje pomocnika w dawnym szkolnym koledze, Erichu. Z początku niszczą to i owo, ale wkrótce ich działalność zamienia się w istną kampanię terroru. W międzyczasie Georg i Erich próbują uruchomić zrujnowaną kolejkę górską w wiedeńskim parku rozrywki Prater, legendarną ?dziką mysz?.
Świetnie oceniany przez krytykę m.in. za poczucie humoru i umiejętność ironicznego przedstawienia dramatycznej historii film pokazywany w konkursie głównym Berlinale 2017.
.

.

.

Pokazy realizowane dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

.