Młodzieżowy Klub Filmowy - luty 2013

11 lutego - 1 marca 2013

ŚNIEŻNE ANIMACJE

Przedszkola, Szkoły podstawowe - klasy zerowe

.

.

.

.

.

11 lutego - 1 marca 2013

RALPH DEMOLKA 3D

Szkoły podstawowe

.

.

.

.

.

.

.

.

18 - 24 lutego 2013

ZAMBEZIA 3D

Szkoły podstawowe

.

.

.

.

.

.

.

.

.

20 - 24 lutego2013

ŻYCIE PI 3D

Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

.

.

.

.

.

.

.

.

.

LUTY - MARZEC 2013

w cyklu PERŁY POLSKIEJ ANIMACJI polecamy szkołom ponadgimnazjalnym seans złożony z dwóch wybitnych filmów produkcji polskiej:

DROGA NA DRUGĄ STRONĘ

Polska, Rumunia 2011, 73 min.
reżyseria: Anca Damian
scenariusz: Anca Damian
muzyka: Piotr Dziubek

Pełnometrażowy częściowo animowany film dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. Teraz, gdy on już przebył drogę na druga stronę, my żyjemy w poczuciu winy, że nie posiadaliśmy wystarczająco dużo miłości i pozostaliśmy bierni.

Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń , które miały miejsce w naszym kraju. 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Opis złodzieja to brunet o smagłej cerze. Policja śpieszy się by zadowolić sędziego i jak najszybciej aresztować domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii. Claudiu Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się skontaktować z władzami Rumunii. Oświadcza, że rozpoczyna strajk głodowy. Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach strajku głodowego w polskim areszcie. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci nie wzięli pod uwagę jego zeznań i nie sprawdzili czy mężczyzna rzeczywiście przebywał wtedy poza krajem. Mężczyzna umarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala.

Przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana, jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. ?Droga na drugą stronę? jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji. Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl ?Kasyno? łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata charakterystyczną dla ?Walca z Baszirem?.

.

ŚWITEŹ

Dania, Francja, Kanada, Polska, Szwajcaria 2010, 21 min.

reżyseria: Kamil Polak
scenariusz na podstawie ballady ?Świteź?
Adama Mickiewicza: Kamil Polak
muzyka: Irina Bogdanovitch

XIX wiek - epoka romantyzmu. W burzową noc przez rozległy step mknie powóz z młodym Podróżnikiem. Błyskawice zatrzymują go w środku lasu. Woźnica i konie zapadają w tajemniczy sen. Oszołomiony Podróżnik wychodzi z powozu. Z ciemności wyłaniają się złowieszcze postaci. Nagle bohater znajduje się w środku pędzących na czarnych wierzchowcach żołnierzy, którzy wypuszczają nad jego głową ogniste strzały. Uciekając przed niebezpieczeństwem trafia nad brzeg pogrążonego w ciszy i spokoju jeziora.

?Świteź? jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. To apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione.

Film powstał w warszawskim studiu animacji Human-Ark. Wszystkie postaci i elementy pojawiające się w filmie są powołane do życia przy pomocy specjalnej techniki, która przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową. Żeby osiągnąć wielowarstwowy sugestywny efekt, namalowano setki obrazów, które później zostały przeniesione na twarde dyski komputerów. Wyjątkową estetykę zdjęć osiągnięto dzięki najnowszym technologiom przy użyciu tzw. ?efektu smugi pędzla?.

Specjalnie na potrzeby filmu skomponowano muzykę na orkiestrę symfoniczną i chór. Całość tworzy niezwykle ekspresyjny i unikalny estetycznie efekt. ?Świteź? jest nowoczesnym połączeniem literatury, malarstwa, muzyki i animacji.

.

.