MKF - rok szkolny 2009/2010
W roku szkolnym 2009/2010 kontynuowaliśmy organizację seansów dla uczniów szkół każdego szczebla edukacji, począwszy od przedszkola a na studentach kończąc. Od września 2009 do czerwca 2010 młodzież obejrzała 22 filmy na 60 seansach. Pokazy szkolne zgromadziły w naszej sali kinowej 3030 widzów.
.
.
Po raz kolejny udało się nam pozyskać dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na edukację filmową dzieci i młodzieży w kinie REJS. Te fundusze pozwoliły nam wzbogacić zbiory biblioteczne Działu Edukacji Filmowej o wartościowe pozycje książkowe oraz wydawnictwa DVD, zakupić atrakcyjne nagrody w naszych konkursach (KINO W OCZACH DZIECKA, X MUZA, MÓJ POMYSŁ NA FILM), a także kontynuować cykl spotkań z filmoznawcami pod hasłem WOKÓŁ KINA.
.
Ważniejsze wydarzenia w roku szkolnym 2009/2010:
Cykl wykładów pod hasłem ?Wokół kina?:
- 30 stycznia 2010 ? Rafał Pawłowski "Odkrywanie Azji - wprowadzenie do historii kina azjatyckiego"
- 13 marca 2010 ? Rafał Pawłowski ?Konfucjańskie i buddyjskie inspiracje w kinie azjatyckim"
? 7 maja 2010 ? Lucjan Hanak ?Absurdalna szkoła plakatu?
.
Udział w konkursach filmowych:
- 22 kwietnia ? III miejsce podczas wojewódzkich eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie w Spocie zespołu reprezentującego MCK w składzie Natalia Maruszak i Krzysztof Dąbrowski. Ten sam zespół w ostatnich dniach czerwca wziął w zawodach na szczeblu centralnym.
.
Organizacja konkursów dla dzieci i młodzieży:
- 31 marca 2010 - Okręgowy Konkurs Wiedzy o Filmie X MUZA (edycja VII) - konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych obejmujący test z historii kina polskiego i światowego oraz esej na zadany temat.
- Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych KINO W OCZACH DZIECKA, rozstrzygnięcie XX i XXI edycji, kolejno w marcu i czerwcu 2010.
- Ogólnopolski konkurs MÓJ POMYSŁ NA FILM (edycja IV) obejmujący trzy kategorie prac: plakat filmowy, scenariusz filmu krótkometrażowego oraz film krótkometrażowy; 19 czerwca 2010 odbyła się gala wręczenia nagród, wystawa w holu kina, pokaz wyróżnionych filmów, spotkanie jurorów i organizatorów z uczestnikami konkurs
.
Klub Miłośnika Filmów
KMF to zajęcia z historii kina i teorii filmu dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Od stycznia do czerwca odbyło się 20 spotkań, w każdym średnio wzięło udział 10 członków klubu. Ponadto odbywały się indywidualne konsultacje dla uczestników konkursów filmowych. Członkowie Klubu aktywnie uczestniczyli w innych propozycjach Działu Edukacji Filmowej, brali udział w wykładach z cyklu ?Wokół filmu? oraz w spotkaniach autorskich.