Dział Edukacji Filmowej
Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku jako jedyna placówka w mieście i na terenie byłego województwa słupskiego prowadzi Dział Edukacji Filmowej, zajmując się promowaniem artystycznych wartości filmu i propagowaniem kina o wybitnych walorach estetycznych. DEF stara się zaspokoić potrzeby widza w każdym wieku poprzez rozmaitość klubów filmowych.
Repertuar Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Projekcja" tworzą filmy realizowane przez uznanych mistrzów kina, prezentujące największe osiągnięcia kina polskiego i światowego, ze szczególnym uwzględnieniem kinematografii europejskich. Tytuły dobierane są z myślą o widzu już ukształtowanym. Historię kina, szerszy kontekst kulturowy i sylwetki twórców przybliża się klubowiczom w wydawanym co miesiąc Serwisie Filmowym. Dodatkowo przed każdą projekcją wygłaszane jest słowo wstępne dotyczące prezentowanego dzieła. Dzięki DKF publiczność Słupska mogła spotkać się z wybitnymi twórcami kina polskiego, gośćmi klubu "Projekcja" byli między innymi: Jacek Bławut, Wojciech J. Has, Paweł Królikiewicz, Dorota Kędzierzawska, Piotr Łazarkiewicz, Jerzy Harasimowicz, Mirosław Baka, Przemysław Wojcieszek, Jan Kidawa-Błoński, Marcin Wrona, Marek Lechki. Projekcjom filmowym często towarzyszą działania pozafilmowe, które sytuują film w kontekście innych dziedzin sztuki, takie jak: wystawa plakatu filmowego, wystawa plansz komiksowych, koncert muzyki filmowej, miniatura teatralna. W ramach DKF organizowane są również inne imprezy filmowe, m.in.: projekcje kina niezależnego, objazdowa ETIUDA & ANIMA, przeglądy kinematografii narodowych, pokazy specjalne, np.: ?55 lat POLSKIEJ ANIMACJI?, Nowe Horyzonty, Walentynkowe Maratony Filmowe, Rejs po kinie latynoskim czy Filmowy Wieczór Sylwestrowy. W 2006 roku na jubileuszowym zjeździe Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych DKF "Projekcja" otrzymał prestiżową nagrodę im. prof. A. Bohdziewicza, a w 2009 roku był nominowany jako jeden z pięciu w Polsce do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Młodzieżowy Klub Filmowy obejmuje edukacją filmową uczniów słupskich szkół każdego szczebla, począwszy od przedszkoli na szkołach ponadgimnazjalnych kończąc. Prezentacje filmowe, przygotowane dla różnych poziomów nauczania, poprzedzane są krótkim wprowadzeniem teoretyczno-historycznym. W MKF dobiera się filmy o wysokich wartościach estetycznych, poznawczych bądź wychowawczych, prezentujące dorobek wybitnego kina światowego i polskiego, bądź klasyczne już pozycje, które zdobyły trwałe miejsce w historii kina. Ważne miejsce w repertuarze MKF zajmują adaptacje literatury pięknej. Dział Edukacji Filmowej umożliwia młodzieży wyjazdy na seminaria i festiwale filmowe (Toruń, Bydgoszcz, Łagów, Zwierzyniec, Gdynia, Poznań, Ińsko). W ramach prowadzonego Klubu Miłośnika Filmu DEF przygotowuje młodzież do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Filmie w Gdańsku, w którym nagrodą główną dawnej był indeks na filmoznawstwo na UJ, obecnie można wygrać akredytacje na polskie i zagraniczne festiwale filmowe oraz nagrody rzeczowe.
Pracownicy Działu starają się gromadzić unikalną bibliotekę i wydawnictwa multimedialne związane z filmem: prasa, książki, albumy, kasety wideo, DVD i programy komputerowe pomocne w edukacji.
Od roku 2004 kino REJS należy do elitarnej Sieci Kin Studyjnych, zrzeszającej najlepsze kina w Polsce!