Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy premiery słynnego dzieła Friedricha Wilhelma Murnaua, w ramach spotkań DKF Projekcja odbył się pokaz specjalny filmu "Nosferatu - symfonia grozy" z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Dymitera i Macieja Olewniczaka. Zaś kulisy produkcji, jej znaczenie oraz sylwetki twórców w słowie wstępnym przybliżył prof. UG dr hab. Sebastian Jakub Konefał.
Historia młodego agenta nieruchomości, który nieświadomie trafia do zamku wampira, została oparta na powieści Brama Stokera "Drakula". Choć reżyser zmienił imiona bohaterów oraz zmodyfikował nieco fabułę, nie udało mu się uniknąć problemów spowodowanych tym, że nie zdobył praw do ekranizacji. Decyzją sądu wszystkie kopie filmu miały zostać zniszczone. Tak się na szczęście nie stało. Obraz nie tylko przetrwał do czasów współczesnych, ale przez lata był również inspiracją dla wielu twórców m.in. Wernera Herzoga, który w hołdzie Murnauowi zrealizował remake "Nosferatu-wampir" z Klausem Kinskim w tytułowej roli.
"Nosferatu - symfonia grozy" to dziś absolutny klasyk, jedno z najważniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu i zarazem jeden z pierwszych znaczących horrorów w historii kina. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników gatunku!
Pokaz zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.