Od 5 lipca na tarasie przed kinem REJS Słupskiego Ośrodka Kultury oglądać będzie można wystawę plenerową ANDRZEJ WAJDA 40/90.
Pomysł na wystawę pojawił się w 2016 roku, w którym reżyser skończył dziewięćdziesiąt lat i zrealizował swój czterdziesty film. Wystawa prezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od "Pokolenia”, debiutu z 1954 roku, aż do "Powidoków", najnowszego filmu Mistrza o Władysławie Strzemińskim. Na planszach oprócz fotosów, opisów, werków i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów.
Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami, przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Wystawę na tarasie emceku będzie można oglądać do końca sierpnia 2018. Od września do grudnia natomiast kino REJS będzie realizowało projekt „Kamerą i piórem. Klasyka literatury polskiej w filmach Andrzeja Wajdy”. W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie słupskich szkół obejrzą pięć wybranych filmów Mistrza na kopiach zrekonstruowanych cyfrowo. Na inaugurację cyklu został zaproszony czołowy znawca twórczości Andrzeja Wajdy, prof. Krzysztof Kornacki, który wygłosi wykład przed filmem „Popiół i diament”. Całość, wystawa i cykl pokazów, została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Od „Pokolenia” do „Powidoków”
wystawa plenerowa ANDRZEJ WAJDA 40/90
teksty: prof. Krzysztofa Kornackiego
scenariusz, redakcja, wybór ilustracji i fragmentów filmowych: Natalia Chojna
tłumaczenie: Edyta Skrobiszewska
korekta angielska: Paweł Włochacz, Simon Clare
korekta polska: Maria Armata
współpraca: Robert Jaczewski
grafika: Ola Kot