W ostatni weekend czerwca warto śledzić to, co będzie się dziać w naszym kinie i Emceku. To wtedy będzie  miała miejsce pierwsza edycja festiwalu okołofilmowego Miłość niejeden ma kolor!.

Słupsk chyba od zawsze sprzyjał różnorodności. Kilkukrotnie podejmowano u nas próby nieheteronormatywnych inicjatyw, jednak dopiero od 2023 organizowany jest Słupski Marsz Równości. Festiwal „Miłość niejeden ma kolor!” będzie pierwszym tak złożonym działaniem o tematyce LGBTQIA+. Zarówno projekcje filmowe, jak i warsztaty są bezpłatne!


 

Festiwal będzie trwał trzy dni: od 28 do 30 czerwca 2024. W piątek i sobotę (28-29 czerwca) odbędą się łącznie 4 pokazy kina LGBTQ+ (w tym jeden sobotni pokaz z dyskusją po seansie). Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny - darmowe wejściówki można odebrać w kasie kina Rejs. Ostatniego dnia, 30 czerwca, odbędą się - także bezpłatne - warsztaty inkluzywne, antydyskryminacyjne oraz spotkanie z psychologiem.

Oprócz tego, do 15 czerwca trwa konkurs plastyczny dla młodzieży szkół ponadpodstawowych Miłość niejeden ma kolor okiem Witkacego. Wernisaż prac i wręczenie nagród odbędzie się w sobotę 29 czerwca. Chętni do udziału w konkursie wszystkie potrzebne dokumenty wraz z regulaminem znajdą tutaj
 
 

 
Festiwal otworzymy w piątek 28 czerwca tuż przed pierwszym pokazem o godz. 16.00, którego tytuł brzmi My dwie. Film opowiada o dwóch emerytkach, które przez wiele lat ukrywały łączące je uczucie - dla rodziny były tylko sąsiadkami z naprzeciwka, które często się odwiedzały. Pewne losowe wypadki sprawią, że kobiety nie będą już mogły swobodnie przemieszczać się między mieszkaniami - by wciąż być razem, będą musiały ujawnić się przed światem.
 
 
kadr z filmu "My dwie"

O godzinie 18.00 mamy dla Was prawdziwą perełkę - pokaz mocno przedpremierowy (do kina trafi w drugiej połowie września), komedię romantyczną Mascarpone 2: tęczowy tort. Antonio po rozstaniu z mężem odnalazł się na nowo w swoim życiu -  stał się internetowym influencerem dzięki swym cukierniczym przepisom. Rozstał się jednak z Lucą, który niespodziewanie pojawia się ponownie w jego życiu za sprawą pewnego artykułu. Ktoś nazwał w nim Antonia cukiernikiem jednego przepisu, który nie jest w stanie wymyślić niczego nowego od czasu słynnego deseru z mascarpone. Czy Antonio nauczy się zostawiać przeszłość za sobą, aby w pełni doświadczyć tego, co ma mu do zaoferowania przyszłość?

kadr z filmu "Mascarpone 2: tęczowy tort"

po pierwszych festiwalowych wydarzeniach osoby uczestniczące będą mogły zrelaksować się na afterparty w dwóch odsłonach:
 
 • w Antrakcie Klubokawiarni Artystycznej na jam session,
 • w Domówce potańczyć na parkiecie.
Do obu miejsc można wtedy wejść za darmo na podstawie opaski festiwalowej - w Domówce dodatkowo chętni otrzymają powitalnego drinka na barze
__________________________________________________
 
Drugiego dnia, w sobotę 29 czerwca, o godz. 15.00 przed seansami zapraszamy na wernisaż prac konkursowych Miłość niejeden ma kolor okiem Witkacego. Fundatorem nagród dla młodzieży jest firma Witkac Software.

Następnie, o godzinie 16.00 odbędzie się pokaz filmu familijnego Sukienka Oskara. (wiek: 9+, film familijny z polskim dubbingiem). To wspaniała opowieść o przytłoczonym ojcu, który przekracza własne granice akceptacji z miłości do dziecka poszukującego swojej tożsamości. Opowiadana z odwagą, uczciwością oraz z humorem. Po seansie zapraszamy na spotkanie z zaproszonymi gościnami i gośćmi: swoją historię opowie Alex wraz ze swoją mamą, a rozmowę poprowadzi Magdalena Pilecka, współtwórczyni Blog Ka.
 
kadr z filmu "Sukienka Oskara"
 
Czwartym, i zarazem ostatnim festiwalowym filmem o godz. 20.15 będzie Jump, darling. Ten film łamie schematy często w kinie LGBTQIA+: nie opowiada o coming oucie czy akceptacji. Russell opuścił swoje małe miasteczko i przeprowadził się do Toronto, aby odnieść sukces jako aktor - co się nie udało. Został więc początkującą drag queen i występuje w lokalnych klubach. Jego wieloletni chłopak próbuje go przekonać, by rzucił „ten gejowski program rozrywkowy” i „wrócił do aktorstwa”. W jakiś sposób ta rada powoduje, że Russell upija się, wychodzi z klubu i zostawia chłopaka – a także psa. Ma plan: wyjedzie na wieś, tam zaopiekuje się swoją babcią, a ta w podzięce podaruje mu swój stary samochód. Okazuje się, że jej stan zdrowia kobiety z dnia na dzień się pogarsza, a ta za wszelką cenę nie chce trafić do domu opieki.

 
kadr z filmu "Jump, darling"
 
 
 
Ostatniego dnia, w niedzielę 30 czerwca, zostaną zorganizowane bezpłatne warsztaty z osobami eksperckimi z zakresu inkluzywności, antydyskryminacji oraz spotkanie z psychologiem. Więcej szczegółów nt. warsztatów znajduje się w programie festiwalu poniżej


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU:
 
 
Piątek | 28 czerwca
tuż przed pierwszą projekcją: oficjalne otwarcie festiwalu

 

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI NA SEANSE MOŻNA POBRAĆ W KASIE KINA REJS


godz. 16.00: MY DWIE / reż. Filippo Meneghetti                      

godz. 18.00:  MARSCARPONE 2: tęczowy tort / reż. Alessandro Guida POKAZ PRZEDPREMIEROWY   

 
po ostatniej festiwalowej projekcji: AFTERPARTY:
__________________________________________________
 

Sobota | 29 czerwca

 
godz. 15.00: wernisaż prac i wręczenie nagród w konkursie Miłość niejeden ma kolor okiem Witkacego
 
 
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI NA SEANSE MOŻNA POBRAĆ W KASIE KINA REJS

godz. 16.00: SUKIENKA OSKARA / reż. Hüseyin Tabak      
PO POKAZIE SPOTKANIE Z ZAPROSZONYMI GOŚCINIAMI I GOŚCMI: historia Alexa i jego mamy, prowadzenie: Magdalena Pilecka (Blog Ka)

godz. 20.15: JUMP DARLING / reż. Philip J. Connell     

_________________________________________________________________


Niedziela | 30 czerwca

bezpłatne warsztaty - obowiązują zapisy (tel. 784 911 218, 888 272 340 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
 
 • godz. 11:00 Czym jest i po co nam język inkluzywny?
  prowadzenie: dr Grzegorz Piekarski (Uniwersytet Pomorski w Słupsku)
 • godz. 13:30 Warsztaty antydyskryminacyjne
  prowadzenie: mgr Hanna Rugała (Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Fundacja IRSE)
 • godz. 16:00 spotkanie z psychologiem "Świadomość i wsparcie: wskazówki dla młodzieży LGBT+ oraz rola sojusznictwa rodziców, grupy rówieśniczej i kadry pedagogicznej"
  prowadzenie: mgr Maciej Maraszkiewicz (Uniwersytet Pomorski w Słupsku)

W całym Słupsku możecie znaleźć tęczowe kamyki - dołączamy do nich kody QR, które przeniosą Was na nasze wydarzenie na Facebooku - na odwrocie znajdziecie dodatkowo skrócony program!

Przykładowy kamyk
 
Festiwal "Miłość niejeden ma kolor" finansowany jest z grantu Funduszu Dla Odmiany, którym bardzo dziękujemy za wsparcie!

Organizator festiwalu: kolektyw Krewetki w Cekinach działający przy Słupskim Ośrodku Kultury