Słupsk chyba od zawsze sprzyjał różnorodności. Kilkukrotnie podejmowano u nas próby nieheteronormatywnych inicjatyw, jednak dopiero od 2023 organizowany jest Słupski Marsz Równości. Festiwal „Miłość niejeden ma kolor!” będzie pierwszym tak złożonym działaniem o tematyce LGBTQIA+. Zarówno projekcje filmowe, jak i warsztaty są bezpłatne!
Festiwal będzie trwał trzy dni: od 28 do 30 czerwca 2024. W piątek i sobotę (28-29 czerwca) odbędą się łącznie 4 pokazy kina LGBTQ+ (w tym jeden sobotni pokaz z dyskusją po seansie). Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny - darmowe wejściówki można odebrać w kasie kina Rejs. Ostatniego dnia, 30 czerwca, odbędą się - także bezpłatne - warsztaty inkluzywne, antydyskryminacyjne oraz spotkanie z psychologiem.
Oprócz tego, do 15 czerwca trwa konkurs plastyczny dla młodzieży szkół ponadpodstawowych Miłość niejeden ma kolor okiem Witkacego. Wernisaż prac i wręczenie nagród odbędzie się w sobotę 29 czerwca. Chętni do udziału w konkursie wszystkie potrzebne dokumenty wraz z regulaminem znajdą tutaj
Festiwal otworzymy w piątek 28 czerwca tuż przed pierwszym pokazem o godz. 16.00, którego tytuł brzmi My dwie. Film opowiada o dwóch emerytkach, które przez wiele lat ukrywały łączące je uczucie - dla rodziny były tylko sąsiadkami z naprzeciwka, które często się odwiedzały. Pewne losowe wypadki sprawią, że kobiety nie będą już mogły swobodnie przemieszczać się między mieszkaniami - by wciąż być razem, będą musiały ujawnić się przed światem.
kadr z filmu "My dwie"
O godzinie 18.00 mamy dla Was prawdziwą perełkę - pokaz mocno przedpremierowy (do kina trafi w drugiej połowie września), komedię romantyczną Mascarpone 2: tęczowy tort. Antonio po rozstaniu z mężem odnalazł się na nowo w swoim życiu - stał się internetowym influencerem dzięki swym cukierniczym przepisom. Rozstał się jednak z Lucą, który niespodziewanie pojawia się ponownie w jego życiu za sprawą pewnego artykułu. Ktoś nazwał w nim Antonia cukiernikiem jednego przepisu, który nie jest w stanie wymyślić niczego nowego od czasu słynnego deseru z mascarpone. Czy Antonio nauczy się zostawiać przeszłość za sobą, aby w pełni doświadczyć tego, co ma mu do zaoferowania przyszłość?
po pierwszych festiwalowych wydarzeniach osoby uczestniczące będą mogły zrelaksować się na afterparty w dwóch odsłonach:
- w Antrakcie Klubokawiarni Artystycznej na jam session,
- w Domówce potańczyć na parkiecie.
Następnie, o godzinie 16.00 odbędzie się pokaz filmu familijnego Sukienka Oskara. (wiek: 9+, film familijny z polskim dubbingiem). To wspaniała opowieść o przytłoczonym ojcu, który przekracza własne granice akceptacji z miłości do dziecka poszukującego swojej tożsamości. Opowiadana z odwagą, uczciwością oraz z humorem. Po seansie zapraszamy na spotkanie z zaproszonymi gościnami i gośćmi: swoją historię opowie Alex wraz ze swoją mamą, a rozmowę poprowadzi Magdalena Pilecka, współtwórczyni Blog Ka.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU:
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI NA SEANSE MOŻNA POBRAĆ W KASIE KINA REJS
godz. 16.00: MY DWIE / reż. Filippo Meneghetti
godz. 18.00: MARSCARPONE 2: tęczowy tort / reż. Alessandro Guida POKAZ PRZEDPREMIEROWY
- Antrakt Kawiarnia Artystyczna - darmowy wstęp z opaską festiwalową
- Domówka - z opaską festiwalową darmowy wstęp + drink powitalny na barze
Sobota | 29 czerwca
godz. 16.00: SUKIENKA OSKARA / reż. Hüseyin Tabak
PO POKAZIE SPOTKANIE Z ZAPROSZONYMI GOŚCINIAMI I GOŚCMI: historia Alexa i jego mamy, prowadzenie: Magdalena Pilecka (Blog Ka)
godz. 20.15: JUMP DARLING / reż. Philip J. Connell
______________________________
Niedziela | 30 czerwca
- godz. 11:00 Czym jest i po co nam język inkluzywny?
prowadzenie: dr Grzegorz Piekarski (Uniwersytet Pomorski w Słupsku) - godz. 13:30 Warsztaty antydyskryminacyjne
prowadzenie: mgr Hanna Rugała (Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Fundacja IRSE) - godz. 16:00 spotkanie z psychologiem "Świadomość i wsparcie: wskazówki dla młodzieży LGBT+ oraz rola sojusznictwa rodziców, grupy rówieśniczej i kadry pedagogicznej"
prowadzenie: mgr Maciej Maraszkiewicz (Uniwersytet Pomorski w Słupsku)
Organizator festiwalu: kolektyw Krewetki w Cekinach działający przy Słupskim Ośrodku Kultury