NOC WALPURGI ? pokaz przedpremierowy i spotkanie z twórcami
Dyskusyjny Klub Filmowy PROJEKCJA, działający w Młodzieżowym Centrum Kultury, serdecznie zaprasza
w dniu 10 września o godzinie 18.00 na przedpremierowy pokaz filmu NOC WALPURGI.
Po seansie widzowie spotkają się z twórcami filmu: reżyserem Marcinem Bortkiewiczem, producentem Sebastianem Petrykiem oraz odtwórcami głównych ról: Małgorzatą Zajączkowską i Philippem Tłokińskim. Spotkanie to będzie tym bardziej wzruszające, że dwie z wymienionych wyżej osób, Marcin Bortkiewicz i Sebastian Petryk, są słupszczanami.
Marcin Bortkiewicz to reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramaturg oraz aktor. Urodzony w Słupsku w 1976, ukończył Uniwersytet Gdański oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. W 1995 roku reprezentując Młodzieżowe Centrum Kultury i województwo słupskie zdobył czołowe miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie w Gdańsku. Od 1991 związany z Ośrodkiem Teatralnym Rondo w Słupsku, jest laureatem rozlicznych nagród i wyróżnień jako aktor, scenarzysta i reżyser teatralny. Współpracuje z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Nowym w Słupsku oraz Teatrem Ecce Homo w Kielcach.
Jako reżyser filmowy debiutował dokumentem krótkometrażowym ?Nauczanie początkowe?, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku. Jego ?Portret z pamięci?, zrealizowany w Studio Munka w ramach programu 30 minut, był pokazywany w sekcji Directors? Fortnight na MFF w Cannes w 2012 roku. Jego debiut pełnometrażowy, ?Noc Walpurgi?, został obsypany nagrodami na festiwalu w Koszalinie oraz zakwalifikował się do konkursu głównego podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Słupszczaninem jest także Sebastian Petryk, który podobnie jak Marcin Bortkiewicz, związany był jeszcze w czasach szkolnych z kinem REJS. Jest absolwentem Wyższego Studium Organizacji Produkcji Filmowej i Tv w PWSFTviT w Łodzi oraz właścicielem studia PS FILM. Pracował jako kierownik produkcji przy kilkunastu filmach. Jest producentem filmów Marcina Bortkiewicza: ?Lewa połowa twarzy? oraz ?Noc Walpurgi?.
Małgorzata Zajączkowska jest aktorką teatralną i filmową. Debiutowała na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. W 1981 wyjechała do USA, gdzie pod nazwiskiem Margaret Sophie Stein kontynuowała karierę aktorską. W 1999 powróciła do kraju, występuje w warszawskim Teatrze na Woli. Mimo bogatej filmografii i ogromnego doświadczenia w pracy w Polsce i za granicą, to właśnie dzięki Marcinowi Bortkiewiczowi w ?Nocy Walpurgi? zagrała bodaj najważniejszą rolę w swojej karierze zawodowej. Nora Sedler to kreacja, na którą aktorka czeka całe życie, trudna, wymagająca, nawet ryzykowna, ale też olśniewająca i zapadająca w pamięć każdemu widzowi. Małgorzata Zajączkowska znalazła uznanie w oczach jury Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych ?Młodzi i Film?, które przyznało jej nagrodę za główną rolę kobiecą.
Philippe Tłokiński natomiast to aktor filmowy i teatralny. Jest Polakiem, doskonały francuski akcent zawdzięcza dzieciństwu spędzonemu we Francji. Nie poszedł w ślady ojca, słynnego piłkarza, Mirosława Tłokińskiego, ale ukończył Wyższą Szkołę Teatralną w Saint-Étienne i został aktorem. Do tej pory występował przede wszystkim w serialach telewizyjnych, ale dopiero rola w ?Nocy Walpurgi? eksponuje pełnię jego talentu.
10 WRZEŚNIA, godzina 18.00
pokaz przedpremierowy
NOC WALPURGI
Polska 2015, 75 min.
reżyseria: Marcin Bortkiewicz
scenariusz: Marcin Bortkiewicz, Magdalena Gauer
zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
muzyka: Marek Czerniewicz
obsada: Małgorzata Zajączkowska, Philippe Tłokiński
Akcja filmu Marcina Bortkiewicza toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia ?Turandot? Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler. Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert, umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.
Na taki scenariusz aktorki czekają czasami dekadami. Zajączkowska, która karierę filmową zaczynała od występu w ?Zdjęciach próbnych? z 1977 roku, jeszcze nigdy nie grała tak ciekawej, niejednoznacznej i pełnokrwistej bohaterki jak Nora Sedler z ?Nocy Walpurgi? Marcina Bortkiewicza. Postać filmowej Nory powstała specjalnie z myślą o Zajączkowskiej. Aktorka po raz pierwszy ma okazję zaprezentować na ekranie tak szerokie spektrum swojego talentu i robi to znakomicie. Umożliwia jej to wybrana przez reżysera konwencja, w której opera miesza się z teatrem, kino klasyczne z niemym. (?)?Noc Walurgi? to film bardzo dopracowany od strony formalnej ? precyzyjna choreografia kolejnych scen zostaje pięknie uchwycona w czarno-białych zdjęciach Andrzeja Wojciechowskiego. (?) Mam nadzieję, że ?Noc Walpurgi? stanie się dla kariery Zajączkowskiej tym, czym dla Agaty Kuleszy była ?Róża? Wojciecha Smarzowskiego. Zastanawiam się, ile jest jeszcze w tym kraju aktorek, które czekają na swojego Marcina Bortkiewicza?/Małgorzata Steciak, Film.interia/
Po premierze film będzie pokazywany w kinie REJS na następujących seansach:
25 WRZEŚNIA, godzina 18.30
26 WRZEŚNIA, godzina 20.00
27 WRZEŚNIA, godzina 17.00, 18.30
29, 30 WRZEŚNIA, godzina 18.00
2 ? 4 PAŹDZIERNIKA, godzina 20.00
Bilety już do nabycia on-line oraz w kasie kina REJS
.