Projekt grupy Materia Prima "Pomór.Ciemna jutrznia" to cykl warsztatów pracy nad głosem, rytmem i ciałem dedykowanych dzieciom i młodzieży ze Słupska i okolic, zakończony produkcją słuchowiska radiowego, wzbogaconego o pieśni na motywach historycznych.

Całość słuchowiska oparta zostanie o wybrane fragmenty kronik średniowiecznych: Galla Anonima, Wincentego Kadłubka, Jana Długosza, Jana z Czarnkowa a także "Kroniki Oliwskiej". Tematyka słuchowiska oscylować będzie wokół postrzegania obecnej sytuacji pandemicznej przez pryzmat wybranych wycinków przekazów średniowiecznych i tego, jak w dawnej Polsce postrzegano zjawisko zarazy i jakie obrzędy religijne i tradycje wiązały się z wybuchającymi w dawnych czasach pomorami.

Kroniki z czasów ciemnych wieków będą punktem wyjścia do stworzenia niestandardowego, muzycznego słuchowiska, odchodzącego od linearnej narracji na rzecz struktury bliższej soundartowi wraz z kilkoma utworami muzyczno-wokalnymi na motywach narodowych, religijnych i historycznych, na podstawie polskich kronik średniowiecznych.

Stworzeniem scenariusza i reżyserią słuchowiska zajmie się aktorka i reżyserka Anna Rau, muzykę stworzy kompozytor i multiinstrumentalista Miłosz Sienkiewicz.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty z dykcji, impostacji i emisji głosu, pracy z mikrofonem oraz logorytmiczne.

Warsztaty skierowane będą do osób w przedziale wiekowym 12-19 lat oraz nastawione na integrację młodzieży zdrowej z młodzieżą o różnym stopniu niepełnosprawności.

Efekt końcowy w postaci słuchowiska oraz towarzyszących mu utworów będzie można podziwiać na YouTubie oraz Spotify, Tidalu i innych platformach streamingowych.

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja Niepodległość po polsku, ze środków Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i ze środków miasta Słupska.

 

Teatr Osobliwy w trakcie warsztatów z pracy z mikrofonem prowadzonych przez Miłosza Sienkiewicza i Annę Rau, realizowanych w ramach projektu "Pomór. Ciemna jutrznia".

fot. Paweł Sadowski

 

Materia Prima w trakcie warsztatów z pracy z mikrofonem prowadzonych przez Miłosza Sienkiewicza i Annę Rau, realizowanych w ramach projektu "Pomór. Ciemna jutrznia".

fot. Paweł Sadowski

 

Po warsztatach rozpoczęły się zdjęcia do teledysku do jednego z utworów ze słuchowiska - "Dobrze jest grać... (Psalm XCLVII)"

Słowa: Anna Rau [na podstawie Księgi Psalmów - Psalmu CXLVII, CIII, XCI]
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Realizacja akustyczna: Robert Ochociński
Wokale: Natalia Skwierz, Anna Rau [grupa Materia Prima]

Reżyseria: Paweł Sadowski i Anna Rau
Zdjęcia i montaż: Paweł Sadowski
Kierownik planu: Anna Rau
Asystentki produkcji: Maja Chrzan, Patrycja Dzienisz
Kostiumy: Ola Skiera Chrzan
MUA: Łukasz Bartyzel
Wystąpiły: Daria Jaworska, Kornelia Noga, Domininka Pranga, Gabriela Sakowska, Natalia Skwierz [grupa Materia Prima]

 

 

Słupski Ośrodek Kultury, grupa Materia Prima i Teatr Osobliwy zapraszają na niezwykłe słuchowisko muzyczne:
 +++++++ 𝕻𝖔𝖒ó𝖗. 𝕮𝖎𝖊𝖒𝖓𝖆 𝖏𝖚𝖙𝖗𝖟𝖓𝖎𝖆 +++++++
oparte o wycinki kronik średniowiecznych, podania i legendy oraz fragmenty Księgi Psalmów.

Scenariusz i reżyseria: Anna Rau
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Realizacja akustyczna: Robert Ochociński
Realizacja nagrań: Miłosz Sienkiewicz, Anna Rau, Kamila Bilińska, Zuza Kleban
Wykonanie: Grupa Materia Prima
Efekty specjalne: Teatr Osobliwy
Lira korbowa: Jędrzej Sienkiewicz
Oprawa wizualna: Paweł Sadowski
Asystenci: Maja Chrzan, Patrycja Dzienisz, Mieszko Haładyn

 

PREMIERA 20 CZERWCA 2022

 

Wykonawcy:


GRUPA MATERIA PRIMA :
Łukasz Bartyzel
Paulina Chwał
Marcelina Iwanicka
Daria Jaworska
Natalia Kamińska
Nikola Kamińska
Agnieszka Kosmalska
Alicja Kowanda
Dorian Mrozik
Kornelia Noga
Wiktoria Nowosielska
Dominika Pranga
Anna Rau
Jakub Rau
Gabriela Sakowska
Natalia Skwierz
Dobrawa Szuwalska

 

TEATR OSOBLIWY :
Agata Andrzejczuk
Karolina Czujko
Hanna Czyż
Emilia Książek
Karolina Poziarska
Julia Synakowska
Karolina Żołecka

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja „Niepodległość po polsku”, ze środków finansowych miasta Słupska oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS