premiera 7 maja 2011
scenariusz: zespół na motywach powieści Tomka Tryzny „Panna Nikt”
reżyseria: Katarzyna Sygitowicz
opracowanie muzyczne: Maciej Sierosławski
w spektaklu wykorzystano utwory Walka i Agnieszka mówi z albumu Muzyka teatralna i filmowa zespołu Pustki za zgodą autorów
występują:
Michalina Filimoniak
Adrian Grzmkowski
Maja Olech
Katarzyna Prynkiewicz
Hanna Świtek
Aleksandra Wielikdzień
My stawiamy pytania: co będzie dalej?, czy tacy jesteśmy?
Chcemy żeby nasi rówieśnicy zastanowili się jaką postawę przyjmują w takiej sytuacji i czy potrafią wyciągnąć rękę do kogoś kto jest odrzucony przez grupę?
Kasia: Spektakl oparty jest na historii opowiedzianej w książce, ale są to sytuacje, z którymi każdy uczeń ma styczność. Całe szczęście nie byłam w takiej sytuacji jak Marysia Kawczak, bohaterka literacka, a nasza NOWA. Jednak dzięki pracy nad spektaklem uświadamiam sobie, że trzeba pomóc osobie, od której wszyscy się odwracają. Przecież my też możemy się znaleźć w takiej sytuacji.
Hania: Gdy do klasy przychodzi nowa uczennica ubrana inaczej niż wszyscy, nikt nie jest miły, pytając się o jej rodzinę nawet nie obchodzi ich odpowiedź, robią to dla zabawy.Dziewczynka jest cicha, skromna, grzeczna i nie ma siły
przebicia. Moim zdaniem spektakl przedstawia dzisiejsze stosunki w szkole, gdzie na taką sytuacje najczęściej się właśnie tak reaguje. Nie jest to miłe, ale niestety prawdziwe.
Michalina: Jest mi przykro. Nowa dziewczyna w klasie i tylko za to nienawidzona, wyśmiewana i odizolowana od reszty klasy. Nie umiem tego dokładnie opisać, bo nigdy nie znalazłam się w tej sytuacji, ale umiem to sobie wyobrazić, a czasami nawet poczuć. Ludzie potrafią być złośliwi tylko dlatego, że nie podoba im się Twoja bluzka. Najgorszemu wrogowi nie życzyłabym sytuacji w jakiej znalazła się Marysia.
Ola: Niestety, byłam w takiej sytuacji, gdy przyszłam do gimnazjum. Wszyscy się znali oprócz mnie i moich dwóch kolegów, ale co mi po kolegach, chciałam prawdziwej koleżanki lecz nikt mnie nie akceptował, dopiero po długim czasie… To był horror!
Nagrody
WYRÓŻNIENIE - XXII Ogólnopolski Festiwal - Płocki Kramik Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych - HECA 2011
II Nagroda - XLVII Wojewódzki Konkurs Teatrów Szkolnych o Nagrodę „Bursztynowej Maski” w Gdańsku
Notatki prasowe
„Nowa” to przedstawienie o odrzuceniu i barku akceptacji przez grupę rówieśniczą.(…) sytuacje opowiedziane w spektaklu mogą się wydarzyć nie tylko w szkole, ale we wszystkich grupach, do których dołączają nowe osoby.
(Pierwszy dzień w nowej szkole, Daniel Klusek, Teraz Słupsk, 5 maja 2011, str 14)„Dziewczynka chce być taka jak jej rówieśniczki z nowej klasy, które nie za bardzo za nią przepadają. Najbardziej Marysię martwi to, że jej nowe „koleżanki” nie potrafią zaakceptować jej wyglądu. I na tym spektakl się konczy> Nie wiemy, czy Marysi udało się dogadać z koleżankami. Przedstawienie przerwane w takim momencie nakłania do refleksji widza – czy stałby z boku, czy pomógł Marysi?”
(Flips, HECA Nr 3/2011 Dziennik XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży)