"Nie chcemy innej ziemi" - pokaz specjalny i debata PO FILMIE

Miejsce: kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22
W niedzielę, 27 kwietnia, zapraszamy na bezpłatny pokaz oscarowego dokumentu "Nie chcemy innej ziemi" oraz debatę po filmie z udziałem zaproszonych gości. Początek seansu o godzinie 16:00.
Film "Nie chcemy innej ziemi" (tytuł oryginalny "No Other Land") ukazuje ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski. Widzimy ich codzienność, która naznaczona jest niesprawiedliwością i upokorzeniami. Palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez pięć lat, korzystając przy tym z wcześniejszych nagrań mieszkańców.
Film w 2024 roku zdobył Nagrodę Publiczności dla najlepszego dokumentu na MFF w Berlinie, a rok późnej Oscara, statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie kina Rejs.
Rezerwacje: 507 846 243
Tradycją kina Rejs są debaty PO FILMIE, czyli spotkania z ekspertami, w trakcie których - wychodząc od filmu - rozmawiamy na ważne społecznie tematy. Tym razem debata dotyczyć będzie konfliktu palestyńsko-izraelskiego. "Dyskusja nie będzie miała na celu inspirowania do zajęcia stanowiska, opowiedzenia się za jedną lub drugą stroną konfliktu. O ile bowiem film ten jest zaproszeniem do zabrania głosu przeciwko dehumanizacji doświadczanej przez Palestyńczyków, o tyle też ostatnie jego sceny, nagrane tuż po ataku Hamasu na Izrael, stanowią przyczynek do namysłu nad tym, jak przerwać błędne koło wzajemnej nienawiści, radykalizmu i obwiniania się o eskalację. /Agnieszka Jarzewicz, Fundacja Europa dla Pokoju/.
W debacie udział wezmą zaproszeni goście:
Martyna Wielewska-Baka – doktorka nauk humanistycznych, adiunktka na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizuje się w tematyce konfliktu izraelsko-palestyńskiego, jego reprezentacjach w mediach, polityce i filmie. Popularyzuje tematykę filozoficzną i izraelską, prowadząc warsztaty, prelekcje i rozmowy w ramach różnych wydarzeń. Jest wykładowczynią na kierunku judaistyka stosowana na Uniwersytecie SWPS, współpracuje również z Uniwersytetem An-Najah w Nablusie (Palestyna).
Emilia Pluskota - dokumentalistka i badaczka kulturowa skupiona na problematyce uchodźstwa, współczesnych kontekstach migracji i marginalizacji mniejszości. Swoje badania prowadzi na Bliskim Wschodzie wśród przesiedlonej społeczności palestyńskiej, syryjskiej oraz irackiej. Reżyserka filmu dokumentalnego pt. “Jina”. Swoje życie dzieli między Polską a Jordanią.
Piotr Balcerowicz - orientalista, filozof, kulturoznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor między innymi książki "Afganistan. Historia – ludzie – polityka", założyciel stowarzyszenia Edukacja dla Pokoju, które na terenie Afganistanu oraz innych krajów azjatyckich realizowało projekty budowy szkół, organizowało kursy i szkolenia dla nauczycieli, dzieci i młodzieży.
Dyskusję moderować będzie Agnieszka Jarzewicz - fundatorka i prezeska Fundacji Europa dla Pokoju, której siedzibą jest miasto Słupsk, ekspertka Komisji Europejskiej, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie następnie uzyskała doktorat z filozofii, specjalizując się w filozofii języka i komunikacji.
27 kwietnia, godzina 16:00
NIE CHCEMY INNEJ ZIEMI
No Other Land
Palestyna, Norwegia 2024, 95 min
reżyseria: Basel Adra, Rachel Szor
scenariusz: Basel Adra, Rachel Szor
Adra – prawnik i dziennikarz, który urodził się i wychował w Masafer Yatta oraz Yuval Abraham – żydowski dziennikarz tworzą duet. Każdego dnia starają się pomóc mieszkańcom Masafer Yatta i opowiedzieć światu o ich tragedii. Ich pierwsze spotkanie udowodniło, jak bardzo ich sytuacja różni się od siebie, choć żyją przecież w tym samym kraju. Adra nie może się przemieszczać, jest szpiegowany, a jego dom często przeszukują izraelskie władze. Yuval może bez przeszkód jeździć po kraju i ma pełną swobodę działania. Film nie proponuje gotowych rozwiązań, stając się bardzo aktualnym wołaniem o równość.
Dziennikarze w swoim filmie przedstawili tragedię ludzi, którzy nigdy w życiu nie zaznali prawdziwej wolności i każdego dnia żyją w niepewności co do swojej przyszłości. „Nie chcemy innej ziemi” to hołd złożony tym wszystkim, którzy od ponad dekady walczą z izraelskim systemem prawnym i wojskowym, a walka ta przypomina walkę z wiatrakami. Basel Adra i Yuval Abraham oddali głos ludziom, którzy pragną żyć w pokoju, jednocześnie zachowując swoje domy i prawa człowieka. /Martyna Kucybała, kacikpopkultury/
"Nie chcemy innej ziemi" to przede wszystkim portret ludzi zmęczonych nierówną walką, a jednak niezgadzających się na kapitulację. Przedłużający się impas zagęszcza atmosferę, eskalacja przemocy wisi w powietrzu. Zrealizowany przez Basela Adrę i Yuvala Abrahama materiał kończy się w październiku 2023 roku – krótko po przeprowadzonych przez Hamas atakach. Autorzy zostawiają nas z obrazem uzbrojonych osadników wchodzących do Masafer Jatty. I choć ich film pokazuje jedynie niewielki wycinek rzeczywistości, po jego seansie nikt nie powinien mieć wątpliwości, że konflikt, którego świadkami jesteśmy dziś, zaczął się na długo przed 7 października 2023 roku, a jego największymi ofiarami są właśnie Palestyńczycy. /Ewelina Leszczyńska, filmweb/
W cyklu PO FILMIE zapraszamy na debatę z udziałem ekspertów
Wydarzenie współorganizowane przez Fundację Europa dla Pokoju.
Terminy
- 2025-04-27 16:00