Krzyk - w ramach Krótkiej Historii Polskiego Kina

Film
Termin: 2024-10-26 14:00

Miejsce: kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22

Druga część cyklu "Krótka Historia Polskiego Kina" powoli dobiega końca. Przed nami przedostatnia odsłona przeglądu indywidualności rodzimej kinematografii. W sobotę, 26 października, zapraszamy na pokaz filmy Barbary Sass "Krzyk" z 1982 roku z Dorotą Stalińską w roli głównej. Początek seansu o godzinie 14:00.

Marianna, dziewczyna z półświatka przestępczego warszawskiej Pragi, wychodzi z więzienia i dzięki pomocy kuratora społecznego dostaje pracę salowej w luksusowym domu starców. Dziewczyna usiłuje rozpocząć nowe życie.

Brawurowa rola Doroty Stalińskiej – zadziornej i niedającej sprowadzić się do parteru – sprawia, że ta „dziewczyna z marginesu” staje przed nami w pełnej krasie: rozczarowana i pełna płonnych nadziei. Feministyczny z ducha film Sass krzyczy głośno, doniośle i bez opamiętania. /Patrycja Mucha, timelessfilmfestival.pl/

 

Pokaz wideoprelekcją kuratora przeglądu i filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza.
Film wyświetlany w wersji z angielskimi napisami.

 

Wszystkie bilety w cenie 10,00 zł
dostępne w kasie kina (kasa czynna wt-pt, 14-18 oraz pół godziny przed każdym seansem) oraz online:
ecobilet emcek


 

26 października, godzina 14.00

KRZYK

Polska 1982, 88 min

reżyseria: Barbara Sass
scenariusz: Barbara Sass
zdjęcia: Wiesław Zdort
muzyka: Wojciech Trzciński
obsada: Dorota Stalińska, Stanisław Igar, Krzysztof Pieczyński, Iga Cembrzyńska, Anna Romantowska

Trzeci samodzielny film Barbary Sass, klasyczki kina kobiet w Polsce. Po wieloletniej pracy w charakterze drugiego reżysera, w latach osiemdziesiątych Sass wkroczyła z impetem na drogę samodzielnej kariery trzema filmami z Dorotą Stalińską w rolach głównych, których tematem były szanse i ryzyko związane z usamodzielnieniem się bohaterek. Po udanym debiucie "Bez miłości" i znakomitej "Debiutantce" obie artystki, Sass i Stalińska, w "Krzyku" osiągnęły mistrzostwo, docenione na festiwalach w San Sebastian – Nagroda CAALA i wyróżnienie CIDALC (1983), Gdyni – Nagroda za rolę kobiecą (1984), Koszalinie – Grand Prix „Wielki Jantar” i Nagroda za rolę kobiecą (1983). Wróciły do sukcesu "Krzyku" i analizy swojej współpracy w filmie "Historia niemoralna" (1990).


Pokaz w ramach cyklu „Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni”
organizowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych
we współpracy z WFDiF i DI Factory, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Seans rozpocznie prelekcja wideo kuratora przeglądu, filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza.
Film wyświetlany w wersji z angielskimi napisami.

 

 

Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Terminy


  • 2024-10-26 14:00