Na tydzień przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii - 5 czerwca 2014, po pokazie filmu "Mundial. Gra o wszystko", gościliśmy na spotkaniu w DKF Projekcja reżysera Michała Bielawskiego.

Widzowie wyrażając podziw dla pracy reżysera pytali o czas spędzony w archiwach, a także historie związane z Mundialem '82, które zostały jedynie w filmie zasygnalizowane (Mistrzostwa okazały się dla wielu Polaków szansą na opuszczenie kraju) lub ostatecznie w ogóle do niego nie weszły (problemy z samolotem, którym z Mundialu wracała polska drużyna). Michał Bielawski wyjaśnił dlaczego zainteresował się tym tematem. Opowiadał również o materiałach, na które trafił podczas pracy nad "Mundialem", które mogłyby posłużyć do stworzenia osobnego filmu, jak historia Wiktora J. Mikusińskiego.

Reżyser opowiedział też o dwóch swoich nowych filmach: "1989", który podobnie jak "Mundial" stworzony został z materiałów archiwalnych i pokazuje nastroje Polaków w tamtym szczególnym, przełomowym roku, który był również czasem poczucia niepewności i chaosu; "Drużynie", w który opowiada o reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn (film ma wejść do kin 8 sierpnia br.).

Zapytany o twórców filmów dokumentalnych, których z różnych powodów ceni wymienił m.in. Wojciecha Wiszniewskiego, Macieja Drygasa, Jacka Bławuta, Bartka Konopkę i Michała Marczaka.

Wspominał o planach na przyszłość - tych dokumentalnych i fabularnych. I jeśli czegoś możemy w tym momencie Michałowi Bielawskiemu życzyć to czasu i środków, bo pomysłów i energii z pewnością mu nie brakuje.

 

Spotkanie odbyło się dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.