Zapraszamy do sali Teatru RONDO na pokazy filmowe w ramach 17. Dni Kultury Żydowskiej.

Marek Edelman i była miłość w getcie obrazek

6 września 2019 godz. 19.00

MAREK EDELMAN …I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE

Polska, Nimecy 2019, 79 min.
reżyseria: Jolanta Dylewska
zdjęcia: Kuba Kijowski, Jolanta Dylewska

„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką. To ona okazała się największą wartością, większą nawet niż życie.

 

O zwierzętach i ludziach plakaty

7 września 2019 godz. 15.00

O ZWIERZĘTACH I LUDZIACH

Polska 2019, 70 min.
reżyseria: Łukasz Czajka
scenariusz: Łukasz Czajka
zdjęcia: Kacper Czubak

Bohaterami filmu są Antonina i Jan Żabińscy. Przed wojną kierowali warszawskim zoo, w którym podczas okupacji dawali schronienie licznym zagrożonym, głównie Żydom. Z materiałów archiwalnych, fragmentów inscenizowanych, wypowiedzi świadków i ocalonych powstała niezwykła opowieść, w której na pierwszym planie jest odwaga i wielka pasja, a w tle nieco surrealistyczne spojrzenie na wspólny los ludzi i zwierząt.

 

Kto napisze naszą historię plakat

7 września 2019 godz. 16.30

KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ

Polska, USA 2018, 95 min.
reżyseria: Roberta Grossman
scenariusz: Roberta Grossman

Fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu - podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Tzw. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich.

 

bilety: 10, 12, 15 zł