Kino REJS Słupskiego Ośrodka Kultury wraz z Extinction Rebellion Słupsk zaprasza w środę, 25 września, o godzinie 18.00 do Teatru RONDO na pokaz specjalny filmu "Kobieta idzie na wojnę". Po projekcji spotkanie z zaproszonymi gośćmi: Pawłem Jakubem Jaszczukiem i Łukaszem Androsiukiem poprowadzi Aldona Remelska. Tematem debaty będą zmiany klimatyczne oraz nasze postawy w obliczu nadchodzących zagrożeń.

 

Tym seansem kino REJS włącza się w ogólnoświatowe działania w ramach GLOBALNEGO TYGODNIA PROTESTU DLA KLIMATU (20 - 27 września 2019).

 

W deklaracji Extinction Rebellion czytamy: Stoimy w obliczu globalnej katastrofy ekologicznej. Trwa szóste masowe wymieranie gatunków oraz okres gwałtownych zmian klimatu, spowodowanych przede wszystkim ludzką działalnością. My, nasze dzieci oraz inne gatunki doświadczymy, a w wielu miejscach już doświadczamy konsekwencji tych zmian w postaci powodzi, pożarów oraz ekstremalnych warunków pogodowych, mogących doprowadzić do klęsk nieurodzaju i poważnych konfliktów społecznych. Czas na wątpliwości się skończył. Najwyższy czas działać i wywrzeć presję na rządy i korporacje, by podjęły zdecydowane kroki w obliczu trwającej katastrofy.

Paweł Jakub Jaszczuk - biolog środowiskowy, koordynator grupy Research, zajmującej się katastrofą klimatyczną od strony naukowej w Extinction Rebellion Warszawa.

Łukasz Androsiuk - doktor nauk humanistycznych, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej, zajmuje się kulturą medialną w jej wymiarze pedagogicznym, epistemologicznym i estetycznym, gracz konsolowy, miłośnik snookera, fan(atyk) twórczości Larsa von Triera i muzyki niezależnej.

Aldona Remelska - zwolenniczka odnawialnych źródeł energii i zrównoważonego rozwoju w urbanistyce

 

Kobieta idzie na wojnę plakat mały

 

Informacje o filmie:


KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ
Kona fer í stríð
Islandia, Francja, Ukraina 2018, 101 min.

reżyseria: Benedikt Erlingsson
scenariusz: Benedikt Erlingsson, Ólafur Egilsson
muzyka: Davíð Þór Jónsson
zdjęcia: Bergsteinn Björgúlfsson
obsada: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson,
David Thor Jonsson, Magnús Trygvason Eliassen, Jörundur Ragnarsson

Halla prowadzi podwójne życie. Z jednej strony jest stateczną szefową uznanego chóru, kobietą emanującą ciepłem i szczerością, z którą można porozmawiać o wszystkim, z drugiej zatwardziałą aktywistką walczącą z ukrycia z postępującą industrializacją islandzkiej prowincji, nie obawiającą się stosować metod, które wielu określa ekoterroryzmem. Halla nie zważa na konsekwencje swych czynów, dla niej liczy się przede wszystkim zachowanie naturalnego piękna Islandii. Kiedy pewnego dnia dowiaduje się, że lata oczekiwania na adopcję zakończyły się sukcesem, staje na życiowym rozdrożu. Którą drogę wybierze?

Drugi po „O koniach i ludziach” film pełnometrażowy Benedikta Erlingssona kontynuuje problematykę pierwszego obrazu, pokazując fundamentalną więź człowieka z naturą w zglobalizowanym i zindustrializowanym świecie. Erlingsson „snuje współczesną opowieść o żeńskim Dawidzie, który zamierza się na Goliata – rząd i przemysł Islandii” /Hollywood Reporter/

Inteligentny i przyjemny film, który pokazuje, jak z humorem i napawającym satysfakcją poczuciem sprawiedliwości poradzić sobie z palącymi problemami naszych czasów... /Variety/

 

Kobieta idzie na wojnę baner 2 na stronę

 .