Miło nam poinformować, że po kilkumiesięcznej przerwie wznawiamy działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego PROJEKCJA. We wrześniu podczas dwóch niedzielnych spotkań pokażemy dzieła, które reprezentowały swoje kraje w oscarowej rywalizacji.

Biały biały dzień

Nowy sezon artystyczny zainaugurujemy 13 września, pokazem filmu „Biały, biały dzień” Hlynura Pálmasona. To formalnie chłodny i zdystansowany, ale kipiący od tłumionych uczuć przenikliwy obraz zmagań z żałobą, a jednocześnie angażujące kino zemsty. Główny bohater, owdowiały policjant, próbuje zacząć wszystko od nowa: opiekuje się wnuczką, wykańcza dom dla córki, chodzi na terapię. Jednak gdy pewnego dnia przypadkiem odkryje tajemnicę żony, po raz pierwszy od dawna obudzą się w nim silne emocje, a tama udawanego spokoju pęknie.

Seans poprzedzi prelekcja Sebastiana Jakuba Konefała - autora książki "Kino Islandii. Tradycja i ponowoczesność" (Gdańsk 2016), organizatora przeglądów kina islandzkiego w Polsce, stypendysty naukowego uniwersytetów w Reykjaviku, Trondheim i Tromsø, który opowie o historii i głównych motywach charakteryzujących kinematografię islandzką, a także wątkach łączących ten kraj z Polską.

Błąd system

Tydzień później, 20 września, pokażemy poruszający debiut fabularny Nory Fingscheidt. „Błąd systemu”, znakomicie przyjęty na międzynarodowych festiwalach, to opowieść o desperackiej potrzebie miłości. Bohaterką filmu jest 9-letnia Benni, z którą nie potrafią sobie poradzić ani matka, ani kolejne placówki opiekuńcze, do których dziewczynka trafia. Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa sprawiły, że Benni jest agresywna, wulgarna i nieprzewidywalna. I kiedy wydaje się, że nie ma już dla niej ratunku, na horyzoncie pojawia się nowy opiekun - Micha.

„Błąd systemu” to chwytające za serce kino spod znaku braci Dardenne, w którym uważna obserwacja miesza się z ogromną empatią, z jaką reżyserka podchodzi do swoich bohaterów. Przed filmem słowo wstępne wygłosi Jolanta Manthey - prelegentka cyklu Młode kino i liderka Filmoteki Szkolnej, która współpracuje m.in. z Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej oraz Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej.

Na seanse DKF PROJEKCJA zapraszamy o godz. 18:00 do sali OT RONDO (ul. Niedziałkowskiego 5a). Karnet na wrześniowe spotkania, w cenie 20zł, można nabyć przed pierwszym pokazem w kasie kina Rejs.

Logotypy

Działalność DKF PROJEKCJA jest realizowana przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Słupska.