Zapraszamy do naszej wirtualnej sali na platformie mojeekino.pl, w której rozpoczyna się właśnie jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie tym razem ze względu na pandemię odbędzie się wyłącznie on-line.

 

Otwarcie4

 

Od 4 do 13 grudnia na platformie mojeekino.pl, będziemy mogli zobaczyć najważniejsze i najnowsze dokumenty składające się na program 20. edycji festiwalu (cena biletu na pojedynczy seans to 9 złotych).

W centrum programu tegorocznej edycji znalazła się tradycyjnie sekcja konkursowa, w której rywalizuje dziewięć tytułów z całego świata:
Cienie bez słońca - 74' 2019 Iran, Norwegia, reż.: Mehrdad Oskouei - Irański zakład poprawczy dla nastolatek skazanych za zbrodnie popełnione na swoich oprawcach, ojcach, mężach i braciach.
Pewnego razu w Wenezueli - 99' 2020 Wenezuela, Wielka Brytania, Brazylia, Austria, reż.: Anabel Rodríguez Ríos - Czy władza pomoże uratować Congo Mirador, pływającą wieś na jeziorze Maracaibo?
Przyjdź królestwo twoje - 76' 2020 Izrael, Wielka Brytania, Norwegia, reż.: Maya Zinshtein - Amerykańscy ewangelicy i Izrael: wiara w biblijne proroctwo o końcu czasów i wielka polityka.
Punkt widzenia - 70' 2019 Izrael, USA, reż.: Ra'anan Alexandrowicz - Filmowy eksperyment: jak odbieramy audiowizualne świadectwa, gdy kłócą się z naszymi przekonaniami?
Tylko diabeł żyje bez nadziei - 85' 2020 Szwecja, Norwegia, reż.: Magnus Gertten - Dilya walczy o uwolnienie z uzbeckiego więzienia brata skazanego pod fikcyjnym zarzutem terroryzmu
W domu reżysera - 76' 2020 Wielka Brytania, reż.: Marc Isaacs - W domu reżysera spotykają się jego kolumbijska gospodyni, brytyjscy robotnicy, słowacki bezdomny i sąsiadka z Pakistanu
Zero - 128' 2020 Japonia - reż.: Kazuhiro Soda - Pionier japońskiej psychiatrii otwartej przechodzi na emeryturę: czy jego pacjenci potrafią bez niego żyć?
Złota trucizna - 74' 2019 Szwecja, RPA, Norwegia, reż.: Sylvia Vollenhoven, Fredrik Gertten - Czy władze i właściciele kopalni złota w Johannesburgu wezmą odpowiedzialność za ekologiczną katastrofę?
Zwyczajny kraj - 53' 2020 Polska, reż.: Tomasz Wolski - Archiwalia SB i Milicji Obywatelskiej w montażowym majstersztyk Tomasza Wolskiego

 

 

Obok konkursu zobaczymy bogaty wybór filmów dotyczących między innymi propagandy tworzonej przez wielkie korporacje oraz ekologii i zmiany klimatu w kontekście praw człowieka. W programie znajdą się również sekcje:
- Chcę zobaczyć - czyli panorama współczesnego dokumentu zaangażowanego
- Nowe filmy polskie
- Na krótko - dokumenty krótkometrażowe

Nie zabraknie także przeglądu dorobku Kazuhiro Sody, tegorocznego laureata Nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie.

 

Szczegóły dotyczące programu festiwalu znaleźć można na stronie www.watchdocs.pl.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w ponad 30 polskich miastach, projekt WATCH DOCS Zrób to sam, WATCH DOCS Białoruś oraz FUTURE DOCS – platforma współpracy dokumentalistów z obrońcami praw człowieka.

Festiwal organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Mecenasami wydarzenia są miasto stołeczne Warszawa, Open Society Foundations, PISF, Nordycka Rada Ministrów, Parlament Europejski, Ambasada Królestwa Niderlandów i Ambasada USA.