W dniach 12-20 grudnia 2020 zapraszamy do wirtualnej sali kina Rejs, na platformę MOJEeKINO.pl, na 14. Festiwal Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ.

Na program tegorocznej edycji złożyło się ponad 60 tytułów (krótko- i pełnometrażowych), które prezentowane w siedmiu sekcjach pozwalają na przybliżenie dokonań współczesnej rosyjskiej kinematografii.

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazły się m.in. "Konferencja" Iwana I. Twierdowskiego - nagrodzony w Soczi za najlepszy scenariusz, obraz nawiązujący do tragedii, jaka stała się udziałem widzów i aktorów Teatru na Dubrowce w październiku 2002 roku; "Francuz" - dzieło Andrieja Smirnowa, który kreśli portret Rosji lat 50. XX wieku z perspektywy tytułowego obcokrajowca, syna uciekinierki z Kraju Rad, który dwanaście lat po zakończeniu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej przyjeżdża do ojczyzny swojej matki oficjalnie po to, aby badać dzieje rosyjskiego baletu, nieoficjalnie, aby odnaleźć swojego prawdziwego ojca; nagrodzony w Wenecji nowy film Andrieja Konczałowskiego "Drodzy towarzysze!" opowiadający historię Ludmiły, pracownicy komitetu partii, zdeklarowanej komunistki, która w wyniku dramatycznych zdarzeń drastycznie zmienia światopogląd; a także laureat festiwali w Soczi i Wenecji "Wielorybnik" - pełnometrażowy debiut Filipa Jurjewa, którego bohater - nastoletni Liosza, mieszkaniec rybackiej osady na Półwyspie Czukockim, zakochuje się podczas przeglądania erotycznych wideoczatów w dziewczynie z Detroit.

Wielorybnik 

Bardzo ciekawie zapowiada się również Konkurs Filmów Dokumentalnych. Wśród propozycji znalazły się: "Puste strony" Mariji Popricak opowiadający o ostatnich latach życia Mikołaja II i jego najbliższych krewnych; "33 słowa o dizajnie" w reżyserii Natalii Klimczuk i Olgi Morozowej, które z pomocą współczesnych rosyjskich projektantów próbują odnaleźć cechy i granice rosyjskiej narodowej percepcji piękna; "Biełucha" Igora Ożerieljewa dokumentujący letnią wyprawę na najwyższy szczyt Ałtaju; a także obraz "Andriej Tarkowski. W świątyni kina" Andrieja A. Tarkowskiego - syna sławnego reżysera - przybliżający sylwetkę autora „Stalkera”.

Belukha Mountain 4

 

W sekcji poświęconej twórczości Andrieja Chrżanowskiego, z okazji 80-lecia mistrza animacji, będzie można zobaczyć najnowszy film artysty "Nos albo spisek odmieńców" poświęcony innowatorom w sztuce, którego bohaterami są Nikołaj Gogol, Michaił Bułhakow, reżyser Wsiewołod Meyerhold i kompozytor Dmitrij Szostakowicz; pełnometrażowy obraz "Półtora pokoju", który został zwycięzcą 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w 2011 roku, a także wcześniejsze krótkometrażowe animacje jego autorstwa: "Półtora kota", "Długa podróż" i "Lew z siwą brodą". W osobnym bloku przyjrzymy się również twórczości studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego „Szar”, w której Andriej Chrżanowski obecnie wykłada.

the nose khrzhanovsky still 3

W Kalejdoskopie Nowego Kina pokazany zostanie m.in. film biograficzny o konstruktorze broni M. Kałasznikowie - "Kałasznikow" w reżyserii Konstantina Busłowa; "Bardzo damskie historie" - pięć krótkometrażowych obrazów opowiadających o świecie z perspektywy kobiet; a także komedia "Happy end" Jewgienija Szeliakina o mężczyźnie, który budzi się na plaży w Tajlandii, nie mając pojęcia kim jest i gdzie się znajduje.

Happy end Shots .01 02 02 10.Still074

Na festiwalu nie zabraknie też krótkometrażowych produkcji podzielonych na dwa bloki "Z przymrużeniem oka" i "O tym co ważne" oraz filmu dla młodszych widzów. W ramach seansu familijnego pokażemy "Klucz czasu", osadzoną w Petersburgu historię ośmioletniej dziewczynki, która w wyniku wypadku trafia do do Mrocznego Miasta z kart powieści jej opiekuna, pisarza Andrieja.

 

Wszystkie tytuły festiwalowe będą dostępne w wirtualnej sali kina Rejs, na platformie MOJEeKINO.pl, od 12 grudnia godz. 12:00 do 20 grudnia godz. 23:59. Aby uzyskać do nich dostęp należy się zalogować, a jeśli ktoś nie ma konta to zarejestrować, następnie:
- wybrać tytuł
- nacisnąć przycisk „oglądaj film”
- wybrać z listy sal kino Rejs
- nacisnąć przycisk „zapłać” (system przeniesie widzów na stronę banku)
- po dokonaniu płatności film pojawi się w zakładce „moja strefa”, gdzie można go odtworzyć.

Na pokazy obowiązują limity miejsc, bilety na poszczególne seanse kosztują 15zł.