Marcowe spotkania DKF Projekcja otworzy nowy, nagradzany na festiwalach, dokument Elizy Kubarskiej, "Ściana cieni".
Ściana cieni plakat
Film opowiada o zderzeniu dwóch kultur, przenosząc widzów do podnóża Kumbhakarny. Dla zachodnich alpinistów to jedna z najtrudniejszych gór świata i wymarzony cel do zdobycia. Dla nepalskich Szerpów - jedna z ostatnich świętych gór. Według miejscowych wierzeń jej szczyt zamieszkany jest przez bogów i ludzie nie mają prawa wkraczać na ich teren. Niepiśmienny Nada od 20 lat ryzykuje życie zawieszając liny na ośmiotysięcznikach. Teraz chce zarobić na szkołę dla swojego najmłodszego syna i w ten sposób uchronić go przed niebezpieczną pracą himalajskiego tragarza. Jednak udział w wyprawie na świętą górę oznacza złamanie tabu…
 
mdagff 2020 THE WALL OF SHADOWS Stills 1065020
 
Po seansie odbędzie się spotkanie Michałem Kochańczykiem.
Michał Kochańczyk - polski taternik, alpinista, polarnik, żeglarz, działacz organizacyjny, publicysta, fotograf, filmowiec, realizator programów telewizyjnych, wykładowca akademicki.

Wspinaczki w Tatrach rozpoczął w 1970 roku, ukończył kurs wspinaczki zimowej w lutym 1972 roku. Wspinał się w Tatrach, Pamirze, Himalajach, Andach, w górach Afryki, na Spitsbergenie i Alasce. Jego największym osiągnięciem górskim jest udział w przeprowadzeniu nowej drogi na jedną z najtrudniejszych gór na świecie: na szczyt Fitz Roy w Patagonii. Autor popularnej zimowej taternickiej drogi wspinaczkowej w rejonie Hali Gąsienicowej w Tatrach Polskich (droga Kochańczyka – pierwsze przejście z Bogusławem Laskowskim w marcu 1996 roku).

Wędrował po Saharze i Pustyni Namib, przez wilgotne lasy równikowe, po Syberii, w czasie zimy polarnej na nartach na Spitsbergenie, przepłynął Morze Bałtyckie na drewnianej tratwie w 2006 roku. Publikuje zdjęcia i filmy ze swoich wypraw, jest autorem relacji i artykułów ze swoich wypraw.

Zorganizował i monitorował akcję poszukiwawczą po zaginionych na rzece Ukajali w Peru polskich kajakarzy Celinę Mróz i Jarosława Frąckiewicza w 2011 roku, był członkiem zespołu Polskiego Związku Alpinizmu do spraw zbadania okoliczności i przyczyn wypadku na zimowej wyprawie na Broad Peak w 2013 roku.

W roku 2020 wydał książkę „Jedno lato w Himalajach”, opisującą zmagania związane ze zdobywaniem dwóch ośmiotysięcznych szczytów, Cho Oyu i Nanga Parbat, w 1985 roku.
 
Rozmowę poprowadzi Anna Patalon, absolwentka prawa i filozofii, badaczka utopii, nauczyciel akademicki. Organizatorka festiwali etnicznych w Gdańsku, pasjonatka kina.
 
mdagff 2020 THE WALL OF SHADOWS Stills 1065024
mdagff 2020 THE WALL OF SHADOWS Stills 1065023
 
 
ecobilet emcek