Miło nam poinformować, że wraz ze wznowieniem działalności kina Rejs, wracają również czwartkowe seanse Dyskusyjnego Klubu Filmowego PROJEKCJA. Zaplanowaliśmy aż sześć klubowych spotkań, które w dużej mierze - co oczywiste i nieuniknione - upłyną pod znakiem tegorocznych Oscarów.

Tilda Swinton Sesja do filmu Ludzki glos

Nasze pokazy zainauguruje 27 maja Ludzki głos - pierwszy wspólny projekt Pedra Almodóvara i Tildy Swinton. 30-minutowy film, zrealizowany na podstawie sztuki Jeana Cocteau, to zapis ostatniej rozmowy telefonicznej, jaką prowadzi zakochana, poniżona i zdesperowana bohaterka z mężczyzną, który od niej odszedł. Obrazowi towarzyszy wywiad z reżyserem i jego nową muzą, którzy rozdzieleni przez pandemię ze swoich domów mówią o pracy nad filmem, miłości do kina, inspiracjach i planach na niedaleką przyszłość.

 

Nomadland

3 czerwca zapraszamy na Nomadland - opartą na reportażu Jessiki Bruder opowieść o 60-letniej Fern (w tej roli znakomita Frances McDormand), która wybiera wędrowne życie współczesnego nomady, po tym jak w wyniku recesji traci niemal cały swój dobytek.

 

Obiecująca Młoda Kobieta

10 czerwca pokażemy nagrodzoną za oryginalny scenariusz, prowokacyjną i buntowniczą Obiecującą. Młodą. Kobietę. Emerald Fennell, w swoim fabularnym debiucie, fantastycznie łączy elementy komedii romantycznej, dramatu i mrocznego thrillera, opowiadając historię Cassie, której życiowe plany zmieniło tragiczne zdarzenie sprzed kilku lat. Bohaterka, dzięki przypadkowemu spotkaniu, niespodziewanie otrzymuje szansę, by rozliczyć się z przeszłością.

 

Proste rzeczy

W kolejnym tygodniu, 17 czerwca, gościem DKF Projekcja będzie Grzegorz Zariczny, który spotka się z widzami po pokazie swojego filmu Proste rzeczy. Reżyser, poruszając się na granicy fabuły i dokumentu, snuje w nim czułą opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów. W centrum historii umieszcza młodą rodzinę, która próbuje żyć na własnych warunkach, z dala od zgiełku dużego miasta. Nagłe pojawienie się krewnego nie tylko wytrąci ich z realizacji powziętych celów, ale zmusi też do zmierzenia się z bolesną przeszłością.

 

Na rauszu

24 czerwca pokażemy wielokrotnie nagradzany obraz Thomasa Vinterberga, Na rauszu. Duński reżyser opowiada o grupie przyjaciół - nauczycieli w szkole średniej, którzy zainspirowani teorią, że skromna dawka alkoholu w organizmie otwiera umysły na otaczający nas świat i pozwala lepiej w nim funkcjonować, postanawiają przeprowadzić na sobie eksperyment.

 

Two Distant Strangers

Na ostatnim przed wakacyjną przerwą seansie, 1 lipca, zaprezentujemy pięć krótkometrażowych filmów fabularnych, które walczyły w tym roku o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oscar Nominated Short Films 2021 to prawdziwa uczta dla kinomanów! W tych mikrohistoriach odbijają się jak w soczewce problemy współczesnego świata: uprzedzenia rasowe, imigracja czy wykluczenie, niejednokrotnie zmuszając do refleksji, ale też dostarczając wzruszeń.

 

 

Naszą prelegentką będzie Anna Patalon - absolwentka prawa i filozofii, badaczka utopii, nauczycielka akademicka, pasjonatka kina. Gościnnie, 10 czerwca, słowo wstępne przed filmem wygłosi krytyk filmowy i doktorant z Uniwersytetu Gdańskiego - Piotr Wajda.

 

Przypominamy, że seanse DKF PROJEKCJA odbywają się ponownie w Emceku (al. 3 Maja 22), tradycyjnie o godzinie 18:00.

 

W związku ze zmianą cennika, bilet na pojedynczy seans w karnecie DKF kosztuje 13zł. Na powyższe pokazy dostępne będą w sprzedaży trzy wersje karnetów:
- 78 zł - obejmuje sześć spotkań od 27 maja do 1 lipca;
- 65 zł - obejmuje wszystkie spotkania czerwcowe + do wyboru seans 27 maja lub 1 lipca
- 52 zł - obejmuje wszystkie spotkania czerwcowe

Karnety można nabyć w kasie kina (szczegóły dotyczące godzin otwarcia kasy można znaleźć tutaj).

 

Gorąco zachęcamy i zapraszamy do udziału w seansach!