Choć lato kalendarzowe jeszcze trwa, to za oknem aura coraz częściej jesienna. W takie dni, jak pisał w wierszu Konstanty Ildefons Gałczyński, najlepiej „deszcz, zawieruchę przeczekać” w kinowym fotelu. Zatem nie zwlekając dłużej, przedstawiamy wrześniowy repertuar.
Już w czwartek (2.09), pokazem filmu Poza skałami Sama Wooda (1922), zainaugurujemy nowy sezon DKF Projekcja. To wyjątkowa okazja, by na dużym ekranie zobaczyć jeden z klasyków złotej ery Hollywood i jedyną produkcję, w której zagrały dwie ówczesne gwiazdy kina – Rudolph Valentino i Gloria Swanson. Nawiązując jednocześnie do konwencji pokazów z epoki, seansowi towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo przez Macieja Trifonidisa, Pawła Szamburskiego i Huberta Zemlera, czyli zespół Horny Trees.
W kolejnym tygodniu, w ramach 18. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, pokażemy sześć krótkometrażowych obrazów (dokumentów i fabuł) przybliżających życie i problemy, z którymi zmagają się osoby ze specjalnymi potrzebami. Wstęp na seanse jest bezpłatny, a wszystkie filmy wyświetlane będą z audiodeskrypcją (odbiorniki udostępniamy osobom zainteresowanym przy wejściu do sali).
Po dwóch latach na rejsowy ekran wraca Weekend z festiwalem Millennium Docs Against Gravity. Tym razem entuzjastów kina non-fiction czeka podwodna wyprawa z miłośniczką rekinów, spacer uliczkami Stambułu śladami bezdomnych psów i podróż przez panoramę pandemicznej Polski. Sprawdzimy co słychać u Gorbaczowa, zajrzymy za kulisy filmu Viscontiego, a także - wspólnie z 83-letnim Sergio - przeprowadzimy śledztwo w domu spokojnej starości. To wszystko zaledwie w jeden weekend, od 10 do 12 września.
18 września zapraszamy na kolejną odsłonę jubileuszowych uroczystości pod hasłem 30 LAT ŚWIETLNYCH. Dla uczestników sobotniej imprezy przygotowaliśmy przedpremierowy pokaz filmu Gagarine, a po seansie (jeśli covidowe restrykcje pozwolą) drobny poczęstunek i konkurs z nagrodami.
Jak co roku włączamy się również filmowo w słupskie Dni Kultury Żydowskiej. W ramach wydarzenia pokażemy na przedpremierowym seansie Poufne lekcje perskiego - opowieść o młodym Żydzie, który chcąc uniknąć śmierci w obozie koncentracyjnym udaje Persa; W ciemności - poprzedzone słowem wstępnym reżyserki Agnieszki Holland oraz dokument Polański, Horowitz. Hometown portretujący tę dwójkę artystów wędrujących po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń.
W ostatnim tygodniu miesiąca tradycyjnie zapraszamy dzieci i młodzież na kolejną, 8. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego KINO DZIECI. Szczegółowy program zostanie oficjalnie ogłoszony w najbliższy czwartek, 2 września.
fot. Żeby nie było śladów reż. Jan P. Matuszyński
Poza festiwalami i wydarzeniami specjalnymi w kinowym repertuarze nie mogło oczywiście zabraknąć nowych polskich filmów. Co ciekawe, fabuły aż trzech z nich sięgają do okresu PRL-u opowiadając o minionych czasach niekiedy z sentymentem (Zupa nic) albo z przymrużeniem oka (Najmro. Kocha, kradnie, szanuje), ale też na poważnie, przywołując dramatyczne zdarzenia, które wstrząsnęły całym krajem (Żeby nie było śladów).
Z kolei wśród europejskich produkcji szczególnie gorąco polecamy znakomitą filmową adaptację książki Alfreda Döblina Berlin Alexanderplatz, nieco surrealistyczne, melancholijne, ale niepozbawione humoru O nieskończoności Roya Anderssona, a także wstrząsającą opowieść o masakrze w Srebrnicy - Aidę.
fot. Aida reż. Jasmila Žbanić
Po wakacyjnej przerwie wracają też nasze stałe cykle: WTORKI SENIORA - seanse o godz. 13:00 ze specjalną zniżką dla emerytów oraz MAMY KINO - środowe seanse o godz. 13:00 dedykowane opiekunom z niemowlakami (podczas pokazu światło nie jest całkowicie zgaszone, a dźwięk jest nieco ściszony).
To jeszcze nie wszystkie nasze wrześniowe propozycje. Szczegółowy program oraz opisy filmów znajdą Państwo w zakładce repertuar. Bilety na seanse dostępne są w kasie kina oraz online w systemie Ekobilet.