Zainspirowani zbliżającym się Świętem Niepodległości i wchodzącymi na duży ekran produkcjami, w tym miesiącu skupimy uwagę na kinie polskim. Od kilku lat obserwujemy wspaniały rozkwit rodzimej kinematografii. Bogactwo podejmowanych tematów i różnorodność form przekłada się nie tylko na sukcesy międzynarodowe, ale - co niezmiernie cieszy - zainteresowanie ze strony widzów. Tym większą mamy nadzieję, że listopadowe propozycje DKF Projekcja przypadną Państwu do gustu.
Obrazem, który 4 listopada otworzy nasze spotkania, będzie nagrodzony na festiwalu w Gdyni za reżyserię film Łukasza Grzegorzka Moje wspaniałe życie. To przepełniona ciepłem, dowcipem oraz empatią historia kobiety, która wciśnięta w gorset społecznych ról i oczekiwań, chciałaby wreszcie zacząć żyć na własnych zasadach. W postać głównej bohaterki fenomenalnie wcieliła się Agata Buzek, jedna z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych aktorek polskiego kina.
Tydzień później, 11 listopada, pokażemy dokument Ucieczka na srebrny glob Kuby Mikurdy, do którego słowo wstępne wygłosi filmoznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Krzysztof Kornacki. Obraz przybliża burzliwe kulisy realizacji „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego - polskiej superprodukcji, która miała szansę stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina. Po 40 latach od tamtych wydarzeń Mikruda stara się zrozumieć, dlaczego ówczesne władze wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć.
W repertuarze klubowym nie mogło oczywiście zabraknąć zdobywcy tegorocznych gdyńskich Złotych Lwów i Don Kichota (nagrody Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych). Wszystkie nasze strachy Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta to historia artysty, katolika i aktywisty, który postanawia rozprawić się z homofobią lokalnej społeczności. Obraz inspirowany postacią Daniela Rycharskiego będzie można zobaczyć w ramach czwartkowych spotkań 18 listopada.
Do wątków biograficznych innej fascynującej osobowości ze świata sztuki sięgnęła również Katarzyna Klimkiewicz. Bohaterką jej filmu jest aktorka i piosenkarka Kalina Jędrusik. Brawurowo sportretowana przez Marię Dębską artystka, nie chce wpisywać się w ówczesny model kobiety: żyje w miłosnym trójkącie, słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi i epatujących seksapilem strojów. To wszystko sprawia, że zyskuje miano naczelnej skandalistki PRL. Bo we mnie jest seks to przede wszystkim próba uchwycenia fenomenu Jędrusik, ale też pełen lekkości, barwny obraz epoki, w którym odnajdziemy aktualne problemy. Na pokaz filmu oraz spotkanie i rozmowę z reżyserką zapraszamy 25 listopada.
Seanse DKF PROJEKCJA odbywają się w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) zawsze o godzinie 18:00. Prelekcje przed wybranymi filmami wygłosi Anna Patalon - absolwentka prawa i filozofii, pasjonatka kina.
Listopadowy karnet w cenie 52zł można kupić wyłącznie w kasie kina, najpóźniej przed pierwszym klubowym seansem w miesiącu.
Działalność DKF Projekcja jest realizowana przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Słupska.