Jednym z ważniejszych wydarzeń w ramach tegorocznego festiwalu MIEJSCE KOBIET będzie debata PO FILMIE "Ostatni pojedynek", która odbędzie się w piątek, 26 listopada, w kinie Rejs.

MK Debata SOK strona

 

Debatę poprzedzi pokaz filmu w reż. Ridleya Scotta „Ostatni pojedynek”, prowokujący uczestników i uczestniczki do refleksji i dyskusji. Przedmiotem rozmowy będzie przemoc seksualna wobec kobiet w różnych aspektach i formach, legitymizowanie przemocy przez niektóre normy społeczne i przekonania, praktyka prowadzenia postępowań służb publicznych w sytuacji zgłoszenia przemocy, czynniki wpływające na trywializowanie znaczenia i zasięgu przemocy, obwinianie ofiary oraz seksualne uprzedmiotawianie kobiet, a także możliwości zapobiegania przemocy i niezbędnego wsparcia kobiet jej doświadczających.

 

Ostatni pojedynek plakat

 

Debata organizowana jest w ramach "Konferencji w sprawie przyszłości Europy". Jest to seria dyskusji prowadzonych z obywatelami i organizacjami pozarządowymi na temat wyzwań i priorytetów stojących przed Unią Europejską. Partycypacyjne warsztaty, spotkania i dyskusje mają umożliwić mieszkańcom i mieszkankom całej Europy dzielenie się pomysłami i wywieranie wpływu na kształt wspólnotowej przyszłości. Konferencja w sprawie przyszłości Europy jest pierwszym w swoim rodzaju ogólnoeuropejskim przedsięwzięciem demokratycznym, której efekty prezentowane są za pośrednictwem innowacyjnej wielojęzycznej platformy cyfrowej futureu.europa.eu, na której każdy Europejczyk może dzielić się pomysłami w ramach zarówno krajowych, jak i europejskich paneli obywatelskich. Wydarzenie współorganizuje Centrum Inicjatyw Obywatelskich, prowadzące EUROPE DIRECT Słupsk.

 

MK debata PO FILMIE foto ekspertki

 

Debatę poprowadzi Aleksandra Polak - ekspertka Fundacji Global.Lab oraz sieci Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Specjalizuje się w kwestiach równouprawnienia płci i politykach społecznych Unii Europejskiej. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie bada czynniki wspierające obecność kobiet w Parlamencie Europejskim.

W roli ekspertek w debacie udział wezmą:

Danuta Wawrowska – adwokatka Pomorskiej Izby Adwokackiej, Przewodnicząca Słupskiego Strajku Kobiet, Prezeska Stowarzyszenia Kobiecy Słupsk, Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego.

nadkom. Elżbieta Rychert - funkcjonariusz Zespołu Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KMP w Słupsku. Od wielu lat koordynator zagadnienia przemocy w rodzinie z ramienia KMP w Słupsku, przede wszystkim w zakresie realizacji procedury "Niebieskie Karty" oraz wydawania nakazu opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zawodowo zajmuje się także problematyką nieletnich.

asp. szt. Anna Sławińska- Bubeła - kierownik Referatu Dochodzeniowo-Śledczego Komisariatu Policji II w Słupsku. Od 15 lat w służbie, począwszy od zespołu patrolowo-interwencyjnego, przez stanowisko dzielnicowego, aż do prowadzenia postępowań przygotowawczych w szeroko pojętym zakresie przestępstw.

Agnieszka Ciechanowska - certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, certyfikowana specjalistka pracy z osobami doświadczającymi przemocy. Pedagożka. Od 2003 roku pracowniczka MOPR w Słupsku, prowadzi grupy wsparcia dla osób uzależnionych oraz terapię indywidualną głównie w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Prowadzi szkolenia z zakresu przemocy, pracy z rodziną oraz pracy z osobami uzależnionymi.

 

Ostatni pojedynek foto

 

OSTATNI POJEDYNEK
The Last Duel
USA, Wielka Brytania 2021, 152 min

reżyseria: Ridley Scott
scenariusz: Nicole Holofcener, Ben Affleck, Matt Damon
muzyka: Harry Gregson-Williams
zdjęcia: Dariusz Wolski
obsada: Matt Damon, Adam Driver, Jodie Comer, Harriet Walter, Ben Affleck, Alex Lawther

„Ostatni pojedynek” to wciągającą opowieść o zdradzie i zemście, rozgrywającą się w scenerii czternastowiecznej Francji, gdzie brutalność i przemoc wobec kobiet są na porządku dziennym, a spory rozstrzyga się w pojedynkach na śmierć i życie.

Co nam może powiedzieć XIV-wieczna rzeczywistość o epoce #MeToo? Wbrew pozorom – sporo. Dowodzi tego najnowszy dramat psychologiczny wyreżyserowany przez 83-letniego Ridleya Scotta przedstawiający wraz z okolicznościami przebieg słynnego procesu sądowego ze średniowiecznej Francji. Wytoczył go waleczny rycerz swojemu przyjacielowi, faworyzowanemu przez dwór giermkowi, którego oskarżył o zgwałcenie swojej żony. Już sam fakt, że w warunkach obowiązywania rygorystycznego kodeksu honorowego taki proces naprawdę się odbył, wydaje się ciekawy. /Janusz Wróblewski, Polityka.pl/

 

Początek seansu o godzinie 17.00.
Bilety w kasie kina oraz w systemie Ekobilet.