Choć luty to najkrótszy miesiąc w roku, w naszym kinie bywa on wyjątkowy i rekordowy... Na maratonach okołowalentynkowych świętujemy kolejne rocznice powstania DKF i kina Rejs. Zimowe ferie skłaniają nas do organizowania dodatkowych seansów i wydarzeń z myślą o młodej widowni. A ogłoszenia coraz krótszych list kandydatów do Oscara zaostrzają apetyty kinomanów. Pandemia z pewnością gasi nieco emocje, ale i tak mamy nadzieję, że nasze lutowe propozycje zachęcą was do wyjścia z domu...
Na tegoroczny maraton "Z miłości do kina" złożą się trzy wyjątkowe seanse w dniach 11 - 13 lutego. Zaczynamy w piątek przedpremierowym pokazem filmu "Piosenki dla miłości", który okazał się największym przebojem ostatniego festiwalu w Gdyni. W sobotę projekcję klasycznego filmu "Człowiek z kamerą" z 1929 roku w reżyserii Dzigi Wiertowa poprzedzi słowo wstępne Grzegorza Pieńkowskiego, filmoznawcy i przewodniczącego biura Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Trzydniowy maraton zakończymy w niedzielę filmem "Paryż. 13 dzielnica", misterną i stylową love story, rozgrywającą się na tle surowej architektury paryskiego blokowiska. Na wszystkie trzy wydarzenia będzie można zakupić specjalny karnet, dodatkowo pokazom towarzyszyć będą niespodzianki i upominki dla widzów.
Warto dodać, że nasz czarno-biały weekend walentynkowy poprzedzi czwartkowy (10 lutego) pokaz jednego z najpiękniejszych obrazów w historii kina. "Spragnieni miłości" Wong Kar-Waia to zmysłowe arcydzieło, poemat o niespełnionych pragnieniach i dotkliwej samotności.
Miłośnicy muzycznej klasyki znajdą w naszym lutowym repertuarze retransmisję operetki z Metropolitan Opera. W ramach cyklu Wielkie Widowiska pokażemy arcydzieło gatunku, "Wesołą wdówkę", najsłynniejsze sceniczne dzieło Franza Lehára, uznawane za najlepszą i najczęściej graną operetkę, która od lat bawi publiczność śmiałym i dowcipnym librettem.
Wyjątkowo ciekawie przedstawiają się w tym miesiącu nasze propozycje dla młodej widowni. W pierwszych dniach lutego królować będzie niepodzielnie bohater ponadczasowych dzieł René Goscinny’ego i Jean-Jacquesa Sempé, uwielbiany przez dzieci i dorosłych Mikołajek. W trzeciej odsłonie filmowych przygód Mikołajek wraz z całą ekipą wiernych przyjaciół szukać będzie zaginionego skarbu.
Feryjne pokazy zainauguruje "Wiki i jej sekret", zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niezwykłej przyjaźni małej dziewczynki z wyjątkowym zwierzęciem. Szczególnie gorąco polecamy seanse szwedzkiej animacji "Moja mama gorylica", na podstawie książki Fridy Nilsson pod tym samym tytułem. Przygody sierotki adoptowanej przez budzącą niepokój małpę z humorem i dużą dozą absurdu przekonują, że pozory mogą mylić. Po niedzielnym pokazie /20 lutego/ odbędą się familijne warsztaty plastyczne, podczas których młodzi artyści zaprojektują własną książeczkę (wstęp z biletem na pokaz, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy). W ostatni weekend lutego zapraszamy nieco starsze dzieci na film "Moje życie to cyrk". To opowieść o zaskakujących różnicach pokoleniowych i o tym, że beztroskie podróże i ekscytujące przygody u boku wyluzowanego ojca niekoniecznie muszą być spełnieniem wszystkich marzeń.
Na przełomie lutego i marca na rejsowym ekranie zagości "Belfast", jeden z najmocniejszych faworytów tegorocznego wyścigu po Oscara. To ciepły i nostalgiczny film opowiadający z dużą dawką humoru o dzieciństwie reżysera. Kenneth Branagh przenosi nas do miasta, w którym się urodził, tworząc najbardziej osobiste i poruszające dzieło w swojej karierze.
To oczywiście tylko skromny początek tego, co warto zobaczyć na rejsowym ekranie. Bo przecież słowem jak dotąd nie wspomnieliśmy o najnowszym Almodovarze i "Matkach równoległych" z zachwycającą Penelope Cruz. Ani o kolejnej stylowej adaptacji Agathy Christie "Śmierć na Nilu" w reżyserii Kennetha Branagha. A warto napomknąć jeszcze o “Mascarpone”, romantycznej komedii w ciepłym włoskim stylu, a także o zabawnych, ale też pouczających intymnych "Fantazjach". Warto przestudiować nasz program i opisy filmów, by skomponować swój własny plan wyjść do kina...
Przypominamy o ograniczeniach pandemicznych, dezynfekcji rąk i noszeniu maseczek w holu kina, a także podczas całego seansu. Zachęcamy osoby zaszczepione do kupowania w kasie oraz online w systemie Ekobilet C-biletów, czyli biletów z certyfikatem dla widzów, którzy przy wejściu do kina mogą i zechcą okazać paszport covidowy.