Choć aura za oknem mroźna, to jednak my zawsze myślimy o tym czasie roku wyjątkowo ciepło. Nie może być inaczej, skoro 14 lutego 1991 Grażyna Bożek-Szczepłocka zorganizowała pierwszy pokaz pod szyldem DKF Projekcja, od którego wszystko się dla nas zaczęło. Zatem kontynuując wspaniałą tradycję czwartkowych seansów, zapraszamy na lutowe spotkania.
Rozpoczniemy je pokazem nowego filmu François Ozona Wszystko poszło dobrze. Mistrz francuskiego kina tym razem sięga po formułę dramatu z elementami ironicznego humoru, by opowiedzieć o rodzinnych relacjach i siostrzanej więzi w cieniu spraw ostatecznych. W centrum historii znajduje się Emmanuèle, której ojciec na skutek udaru w ciężkim stanie trafia do szpitala. Kiedy mężczyzna przekonuje się, że czeka go jedynie powolna wegetacja, zwraca się do córki z wyjątkową prośbą.
Tydzień później, w przededniu weekendu walentynkowego, zaprezentujemy Spragnionych miłości Wong Kar-Waia. Zmysłowe arcydzieło twórcy z Hongkongu, po 20 latach od premiery, trafia na duże ekrany w odnowionej cyfrowo wersji. Opowieść o samotności, która połączy parę bohaterów, skomponowana z niedopowiedzeń, drobnych gestów i uchwyconych w kadrach spojrzeń, nieustająco zachwyca pozostając jednym z najpiękniejszych obrazów w historii X Muzy.
W sobotę, 12 lutego, w ramach maratonu „Z miłości do kina” i obchodów 31-lecia DKF Projekcja, sięgniemy do światowej klasyki, przypominając widzom jeden z najoryginalniejszych obrazów lat 20. XX wieku Człowieka z kamerą filmową. Dzieło Dzigi Wiertowa jest poetycką próbą uchwycenia jednego dnia z życia miasta, ale też swego rodzaju hołdem złożonym sztuce filmowej. Setki perspektyw i rytmiczny montaż sprawiają, że po blisko 100 latach od realizacji ten pionierski dokument ogląda się wręcz fenomenalnie.
Tego dnia naszym gościem będzie Grzegorz Pieńkowski - przewodniczący rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, prelegent i wykładowca, który wygłosi słowo wstępne przed seansem.
W kolejny czwartek zapraszamy na przedpremierowy pokaz Matek równoległych. Najnowszy obraz Pedra Almodóvara, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Bohaterki filmu, Janis i Ana, spotykają się na oddziale położniczym. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.
Miesiąc zakończymy najnowszym filmem Kennetha Branagha, ekranizacją powieści Agathy Christie, Śmierć na Nilu. Reżyser nie tylko stanął za kamerą tej superprodukcji, ale wcielił się również w postać słynnego detektywa Herkulesa Poirot, który na pokładzie luksusowego statku prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa.
Seanse klubowe odbywają się w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22). Prelekcje przed czwartkowymi filmami wygłosi Anna Patalon - absolwentka prawa i filozofii, pasjonatka kina.
Harmonogram pokazów:
03 lutego godz. 18:00 - Wszystko poszło dobrze
10 lutego godz. 18:00 - Spragnieni miłości
12 lutego godz. 18:00 - Człowiek z kamerą filmową
17 lutego godz. 18:00 - Matki równoległe
24 lutego godz. 18:00 - Śmierć na Nilu
Bilety na poszczególne seanse dostępne są w sprzedaży stacjonarnej lub online, natomiast lutowy karnet w cenie 52zł (4 filmy) lub 65zł (5 filmów) można kupić wyłącznie w kasie kina.