Nie będziemy ukrywać, że w najbliższym miesiącu Rejs w dużej części upłynie pod znakiem Oscarów. Filmy proponowane w marcowym repertuarze łącznie zdobyły 19 nominacji do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Filmy oscarowe 2022

Najwięcej, bo aż siedem, ma ich na swoim koncie "Belfast", najbardziej osobiste i poruszające dzieło w karierze Kennetha Branagha, którego akcja rozgrywa się pod koniec lat 60. XX wieku na tle krwawego konfliktu pomiędzy republikanami a unionistami.

Szansę na trzy złote statuetki ma "Córka" w reżyserii Maggie Gyllenhaal, dramat psychologiczny, który stawia prowokacyjne pytania o istotę macierzyństwa i jego wpływ na życie kobiety.

Trzy nominacje do Oscarów ma także "Drive My Car", mistrzowska ekranizacja opowiadania Haruki Murakamiego. Reżyser filmu Ryūsuke Hamaguchi, nie tylko umiejętnie przełożył na język kina uwodzicielską prozę japońskiego pisarza, ale także stworzył na jej bazie własną opowieść o sekretach, zdradzie i godzeniu się ze stratą.

"Najgorszy człowiek na świecie" pochwalić się może dwiema nominacjami. Ta figlarna, zabawna i nieprzewidywalna historia miłosna, opowieść o Julie, która u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe, wymieniana jest wśród najlepszych filmów roku.

Choć musicalowy "Cyrano" ma na swoim koncie tylko jedną nominację do Oscara, to jesteśmy przekonani, że warto zobaczyć tę uniwersalną opowieść o rozdzierającym serce trójkącie miłosnym nie tylko ze względu na fantastyczne kostiumy. Tym bardziej, że pod filmem podpisał się wielokrotnie nagradzany reżyser Joe Wright, twórca „Dumy i uprzedzenie”, „Pokuty” i „Anny Kareniny".

W kategorii najlepszy dokument szansę na nagrodę Amerykańskiej Akademii ma "Przeżyć". To fascynujące i unikalne pod względem formy dzieło (animowany film dokumentalny) opowiada poruszającą historię nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy.

Który film zdobędzie złote statuetki przekonamy się 27 marca podczas 94. ceremonii wręczenia Oscarów.

DRUGA STRONA baner

Wydarzeniem marca będzie pokaz filmu "Druga strona" z udziałem reżysera Jakuba Zalewskiego i bohatera filmu Marcina "Kofina" Bielańczuka. Ten poruszający dokument to opowieść o wielkiej pasji i marzeniach, a także lęku przed przyszłością. Marcin, 22-latek ze Słupska, od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni - SMA typu pierwszego. Marzy o wielkiej karierze w e-sportowym świecie i robi wszystko, aby rozwijać się w tym, co kocha. Po drugiej stronie komputerowego ekranu życie wygląda jednak bardzo różnie: są momenty radości i szczęścia, ale także smutku i samotności. Pokaz odbędzie się 7 marca o godzinie 18.00, wstęp bezpłatny.

Klejnoty baner

W ramach cyklu "Wielkie widowiska" w tym miesiącu polecamy wam balet z Teatru Bolszoj w Moskwie. Powstałe w 1967 roku „Klejnoty” to sztandarowy przykład baletu neoklasycznego. George Balanchine, amerykański choreograf gruzińskiego pochodzenia, stworzył przedstawienie bez fabuły: pokazał w nim różne style tańca, przyrównując je do szlachetnych kamieni. Muzykę do poszczególnych części napisali: Gabriel Fauré (Szmaragdy), Igor Strawiński (Rubiny) i Piotr Czajkowski (Diamenty).

Pod koniec marca natomiast zaproponujemy wam aż trzy produkcje polskie. Szczególnie gorąco polecamy romantyczne "Piosenki o miłości", debiut reżyserski Tomasza Habowskiego. Delikatnie uszyta z emocji historia przywodzi na myśl najlepsze tytuły światowego kina indie, takie jak „Frances Ha", „Once", czy „Przed wschodem słońca". W rolach głównych gwiazdy młodego pokolenia: debiutująca na wielkim ekranie Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok („Boże Ciało", „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa", „Hiacynt"), za rolę w „Piosenkach o miłości" nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

W niedzielę, 13 marca, zapraszamy na nową odsłonę naszego cyklu PO FILMIE. OCZAMI KOBIET. Po pokazie filmu "Córka" będziemy rozmawiać na temat macierzyństwa i jego roli w życiu kobiety. Moderatorką dyskusji będzie Danuta Wawrowska, prezeska Stowarzyszenia Kobiecy Słupsk.

Naszą tradycją stały się już rodzinne warsztaty po niedzielnych pokazach dla młodych widzów, Tym razem na twórcze działanie zapraszamy 27 marca po filmie "To nie wypanda". Początek seansu o godzinie 12.00. Wstęp dla widzów - z biletem do kina na film - bezpłatny, obowiązują zapisy.

Bilety na seanse dostępne są już w sprzedaży stacjonarnej oraz internetowej, darmowe wejściówki na wydarzenia bezpłatne można rezerwować w kasie kina.

Do pobrania: afisz - marzec 2022