W sobotę, 17 czerwca, o godzinie 15.30 zapraszamy do kina Rejs na kolejny pokaz w ramach cyklu Krótka Historia Polskiego Kina.
Czarno-biała komedia z 1960 roku, "Zezowate szczęście" w reżyserii Andrzeja Munka, to tragiczna i groteskowa jednocześnie historia Jana Piszczyka, pechowego oportunisty, który na przestrzeni dwudziestu lat bez powodzenia usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Kanwą scenariusza stała się powieść Jerzego Stefana Stawińskiego, a w roli głównej zobaczymy niezrównanego Bogumiła Kobielę.
Przypominamy, że w tym przeglądzie "Krótka Historia Polskiego Kina" pokazujemy klasyczne filmy polskie z angielskimi napisami, a bilety są w atrakcyjnej cenie 10,00 zł.
Przed seansem krótkie wprowadzenie wygłosi kurator przeglądu Tomasz Kolankiewicz.
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
17 CZERWCA, GODZINA 15.30
ZEZOWATE SZCZĘŚCIE
Polska 1960, 107 min
reżyseria: Andrzej Munk
scenariusz (na podstawie własnej powieści "Sześć wcieleń Jana Piszczyka"): Jerzy Stefan Stawiński
zdjęcia: Jerzy Lipman, Krzysztof Winiewicz
muzyka: Jan Krenz
obsada: Bogumił Kobiela, Maria Ciesielska,
Wojciech Siemion, Adam Pawlikowski
Film opowiada w groteskowo-karykaturalnym ujęciu o losach pechowego oportunisty, który w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat usiłuje przypodobać się aktualnym władzom.
Wielowymiarowa i złożona tragikomedia, ukazująca losy pechowego oportunisty na przestrzeni kilkudziesięciu lat historii Polski. Główny bohater filmu, Jan Piszczyk, próbuje przekonać dyrektora zakładu karnego, by pozwolił mu pozostać w bezpiecznych murach więzienia. W tym celu opowiada dzieje swojego życia. Od najmłodszych lat w Piszczyku ścierały się dwie odmienne cechy: ambicja i konformizm. Przyjmował kolejne wcielenia, jednak zawsze dopadało go "zezowate szczęście": każdy uśmiech losu i każda okazja obracały się przeciwko bohaterowi. Gdy odniósł sukces z reguły sam go zaprzepaszczał. Jednak winą za swoje niepowodzenia obarczał otoczenie. Dopiero w więziennej celi poczuł się zwolniony od odpowiedzialności i strachu przed własną tożsamością.
Pokaz rozpocznie wideoprelekcja kuratora przeglądu, filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza.
w ramach cyklu: KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA