Już po raz drugi widzów kina Rejs zapraszamy na Replikę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przez pięć dni, od 18 do 22 września, zobaczyć będzie można osiem tytułów z Konkursu Głównego.
O Złote Lwy, Grand Prix gdyńskiego festiwalu, walczyć będą między innymi: "Święto ognia", najnowszy film Kingi Dębskiej, "Jedna dusza" Łukasza Karwowskiego z Dawidem Ogrodnikiem, "Lęk" Sławomira Fabickiego z Magdaleną Cielecką, "Różyczka 2" Jana Kidawy-Błońskiego oraz malarska animacja na podstawie noblowskiej prozy Władysława Reymonta "Chłopi" w reżyserii Doroty Kobieli.
Bilety w kasie kina oraz online na stronie Ekobilet:
18 września /poniedziałek/, godzina 18:00
19 września /wtorek/, godzina 13:00
20 września /środa/, godzina 15:30
RAPORT PILECKIEGO
Polska 2023, 119 min
reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz
scenariusz: Leszek Wosiewicz, Krzysztof Łukaszewicz
zdjęcia: Arek Tomiak PSC
muzyka: Michał Lorenc
obsada: Paulina Chapko, Przemysław Wyszyński, Mariusz Jakus, Karol Wróblewski, Paweł Paprocki
Historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej – rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji. W jego życiorysie niezwykle dramatycznie widać heroiczną, chwilami beznadziejną walkę z dwoma bezwzględnymi totalitaryzmami XX wieku: niemieckim i sowieckim.
19 września /wtorek/, godzina 18:00
ŚWIĘTO OGNIA
Polska 2023, 94 min
reżyseria: Kinga Dębska
scenariusz: Kinga Dębska
zdjęcia: Witold Płóciennik
muzyka: Bartosz Chajdecki
obsada: Paulina Pytlak, Tomasz Sapryk, Kinga Preis
Siostry zmagają się z własnym ciałem. Jedna, pchana ambicjami szuka granic jego możliwości, dla drugiej ciało to więzienie. Jedna wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Druga obserwuje świat z balkonu z taką uwagą, że widzi i słyszy więcej. Ich ojciec ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę. Każde z nich obłaskawia przeszłość i oswaja teraźniejszość. Film jest ekranizacją powieści Jakuba Małeckiego.
19 września /wtorek/, godzina 20:00
TYLE CO NIC
Polska 2023, 93 min
reżyseria: Grzegorz Dębowski
scenariusz: Grzegorz Dębowski
zdjęcia: Oleksandr Pozdnyakov
obsada: Artur Paczesny, Monika Kwiatkowska, Agnieszka Kwietniewska, Artur Steranko
Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.
Grupa rolników organizuje protest pod domem posła, który wbrew wcześniejszym obietnicom zagłosował przeciwko ich interesom. W wyrzuconym pod jego domem gnoju, znajdują się ludzkie zwłoki. Lider protestu, Jarek, jest na ustach wszystkich jako osoba najbardziej podejrzana, chociaż zmarłym jest jego najbliższy przyjaciel. Mężczyzna rozpoczyna własne śledztwo, które prowadzi go do poznania prawdziwych przyczyn śmierci nieboszczyka, a przy okazji weryfikuje postawy ludzi w jego otoczeniu.
20 września /środa/, godzina 18:00
JEDNA DUSZA
Polska 2023, 94 min
reżyseria: Łukasz Karwowski
scenariusz: Łukasz Karwowski
zdjęcia: Adam Bajerski
muzyka: Piotr Komorowski
obsada: Dawid Ogrodnik, Małgorzata Gorol, Dorota Kolak, Tomasz Schuchardt
Jest rok 1990, kiedy na świat przychodzi Alojz. Mijają lata. Dorosły już mężczyzna jest twardym górnikiem, mającym charyzmę i posłuch kolegów. Jednak skłonność do alkoholu i przemocy sprawia, że każdego dnia cierpią jego najbliżsi – żona i mali synowie. Podczas katastrofy w kopalni, Alojz bez wahania ratuje życie kolegi, którego dotychczas bezlitośnie szykanował. Wypadek stanie się dla całej rodziny przełomem, który bezpowrotnie odmieni jej życie. Paradoksalnie jednak, mimo tragicznych konsekwencji, przyniesie też iskrę nadziei.
20 września /środa/, godzina 20:00
LĘK
Polska 2023, 96 min
reżyseria: Sławomir Fabicki
scenariusz: Monika Sobień-Górska
zdjęcia: Bogumił Godfrejów
obsada: Magdalena Cielecka, Marta Nieradkiewicz, Sabine Timoteo
Opowieść o dwóch siostrach – samotnej z wyboru, odnoszącej sukcesy adwokat Małgorzacie i jej młodszej siostrze Łucji, spełnionej matce dwójki dzieci i asystentce w kancelarii Małgorzaty. Kobiety wyruszają w pierwszą od wielu lat wspólną podróż. Wkrótce okazuje się, że jedna z nich jest śmiertelnie chora, a jej celem jest Szwajcaria, gdzie możliwa jest eutanazja. Druga nie potrafi sobie z tym poradzić.
21 września /czwartek/, godzina 18:00
CHŁOPI
Polska 2023, 112 min
reżyseria: DK Welchman (aka Dorota Kobiela), Hugh Welchman
scenariusz: DK Welchman i Hugh Welchman
zdjęcia: Radosław Radczuk, Kamil Polak, Szymon Kuriata
muzyka: Łukasz L.U.C. Rostkowski
obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Sonia Mietelica, Mirosław Baka
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem. Film został zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści.
21 września /czwartek/, godzina 20:30
RÓŻYCZKA 2
Polska 2023, 106 min
reżyseria: Jan Kidawa-Błoński
scenariusz: Maciej Karpiński, Agatha Dominik
zdjęcia: Łukasz Gutt
muzyka: Bartosz Chajdecki
obsada: Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz, Maria Seweryn, Janusz Gajos
Joanna Warczewska, córka wybitnego pisarza, jest u szczytu życiowego powodzenia. Świetnie rozwijającą się polityczną karierę i rodzinne szczęście w jednej chwili burzy zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż. Kiedy kobieta dostaje od losu nową szansę, dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła jej zdjęcia i dokumenty podważające rodzinne więzi i oczerniające jej matkę. Joanna postanawia na własną rękę przeprowadzić historyczne śledztwo i rozwikłać zagadkę. Będzie zmuszona sama stawić czoła szantażyście i dokonać wyboru, który na zawsze zmieni jej życie.
22 września /piątek/, godzina 18:00
IMAGO
Polska 2023, 113 min
reżyseria: Olga Chajdas
scenariusz: Lena Góra, Olga Chajdas
zdjęcia: Tomasz Naumiuk PSC
muzyka: Andrzej Smolik
Postpunkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL. Opowieść o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat osiemdziesiątych, kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce.