W tym miesiącu w ramach Krótkiej Historii Polskiego Kina zobaczymy "Arię dla atlety" Filipa Bajona. Na pokaz zapraszamy tradycyjnie w sobotę, 16 września, o godzinie 15:45.

ARIA DLA ATLETY baner

 

"Krótka historia polskiego kina" to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć na cyfrowo odrestaurowanych kopiach arcydzieła rodzimej kinematografii. Dla prawdziwego kinomana pozycja obowiązkowa! Każdy pokaz poprzedzony jest krótką wideoprelekcją w wykonaniu Tomasza Kolankiewicza, która przybliży widzom tematykę dzieła oraz realia polityczno-społeczne jego powstania.

Filmy prezentowane będą z angielskimi napisami.

 

Bilety po 10,00 zł dostępne w kasie kina oraz online na stronie Ekobiletu.

ecobilet emcek

 

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

 

16 sierpnia, godzina 15.45
ARIA DLA ATLETY

Polska 1979, 99 min
reżyseria: Filip Bajon
scenariusz: Filip Bajon
muzyka: Zdzisław Szostak
zdjęcia: Jerzy Zieliński
obsada: Krzysztof Majchrzak, Pola Raksa, Roman Wilhelmi, Bogusz Bilewski, Wojciech Pszoniak

 

Pokaz rozpocznie prelekcja wideo prelekcja filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza
Film wyświetlany w wersji z angielskimi napisami

 

Góralewicz, młody chłopak z Galicji trafia do cyrku jako początkujący zapaśnik. Charyzmatyczny szef cyrku (W. Pszoniak) organizuje zastawy pod walki atletów. Tam Góralewicz poznaje przyszłych przyjaciół: Bolka, który zjada koty i Cyklopa, pół ślepego z wysiłku. Tam też doświadcza upokorzenia ze strony braci Abs. Od tej chwili będzie ich ścigał z zemsty po całej Europie. W wyniku porachunków między właścicielami cyrków przyjaciele muszą uciekać. Bolcio ginie w walce z bykiem, Cyklop umiera. W Charlottenburgu Góralewicz występuje w sali operowej obok słynnego tenora. Potem trafia do Casino de Paris, gdzie jego niegdyś pierwszy szef jest obecnie kelnerem. Zapaśnik żeni się z dekadentką, wytworną Cecylią. Nie pali się już do walki, sam ulega dekadencji, ale staje naprzeciw jednego z braci Abs. Zdobywszy wszystko, nie czuje satysfakcji.
Spektakularny debiut Filipa Bajona zachwycał nieposkromioną wyobraźnią, plastycznością wizji i odmiennością od tego, co proponowało polskie kino w okresie moralnego niepokoju. Film przywoływał estetykę malarstwa i grafiki przełomu wieków, a awanturnicza historia z mnóstwem fascynujących bohaterów budziła skojarzenia z filmami Frederica Felliniego i Kena Russella.
Reżyser zdobył Nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, a Jerzy Zieliński Nagrodę za zdjęcia (1979). W Koszalinie film zdobył Nagrodę za film fabularny i Nagrodę Dziennikarzy. Krzysztof Majchrzaka uhonorowano Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego (1980). Na Międzynarodowym Festiwali Filmów Autorskich w San Remo reżyser otrzymał Nagrodę za debiut (1980).

 

cykl KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA