W ramach przedostatniej już odsłony cyklu "Krótka Historia Polskiego Kina" w sobotę, 21 października, zapraszamy na pokaz filmu "Gorączka" w reżyserii Agnieszki Holland. Początek seansu o godzinie 15:30.
Uznane za najbardziej dojrzałe dzieło Agnieszki Holland, będące adaptacją powieści Andrzeja Struga pt. „Dzieje jednego pocisku”, jest historią rewolucjonistów-aktywistów PPS, przygotowujących zamach na znienawidzonego generała-gubernatora.
Film Agnieszki Holland jest ewenementem w polskim kinie przede wszystkim dlatego, że w sposób okrutny i bezwzględny podejmuje i do tragicznego końca doprowadza „filozofię bomby”. Problem przemocy, terroru, podstępu i zdrady, użytych w celu zgładzenia tyrana i zabójcy, to jeden z wielkich utajonych problemów nowożytnej kultury polskiej. Wszystko w tym filmie jest zaskakujące. Agnieszka Holland opowiada dzieje jednego pocisku (z powieści Struga pod tym tytułem) w aurze gorączki, szału, okrucieństwa. (…) Jest to film w swojej przerażającej i porywającej dzikości (…) zarazem precyzyjny, jakby zimny. Bomba jest milczącą bohaterką filmu. Bojowców pociąga jej fatalistyczne piętno. (…) Prawdę mówiąc, to ona, bomba, staje się właścicielką terrorysty. /akademiapolskiegofilmu.pl, Maria Janion, Filozofia bomby, „Kino" 1981, nr 2
21 PAŹDZIERNIKA GODZ. 1530
GORĄCZKA
Polska 1981, 116 min
reżyseria: Agnieszka Holland
scenariusz /na podstawie powieści Andrzeja Struga/: Krzysztof Teodor Toeplitz
zdjęcia: Jacek Petrycki
muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz
obsada: Barbara Grabowska, Adam Ferency, Bogusław Linda, Olgierd Łukaszewicz
Uznane za najbardziej dojrzałe dzieło Agnieszki Holland, będące adaptacją powieści Andrzeja Struga pt. „Dzieje jednego pocisku”, jest historią rewolucjonistów-aktywistów PPS, przygotowujących zamach na znienawidzonego generała-gubernatora.
Rok 1905. Uwięziony przez Rosjan Leon, jeden z radykałów Organizacji Bojowej PPS, zostaje odbity przez towarzyszy. Ich grupa ma w rękach ostatnią bombę skonstruowaną przez aresztowanego Chemika – delikatną, ale o dużej sile wybuchu. Chcą ją wykorzystać w zamachu na generała-gubernatora, jednak los sprawia, że zamiast tego niszczy stykających się z nią ludzi – od ofiarnej konspiratorski Kamy po anarchistę Gryziaka.
Wszystkie bilety w cenie 10,00 zł
dostępne w kasie kina oraz online:
Pokaz rozpocznie prelekcja wideo filmoznawcy i kuratora przeglądu Tomasza Kolankiewicza.
Film wyświetlany w wersji z angielskimi napisami.