Zapraszamy na majowe seanse DKF Projekcja im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej. Czwartkowe spotkania w nadchodzącym miesiącu wypełnią nowe dzieła mistrzów światowego kina, olśniewające debiuty, jak i nietuzinkowe produkcje zza naszej północno-wschodniej granicy.

2 maja, na przedpremierowym pokazie, będzie można zobaczyć wyczekiwany Monster Hirokazu Kore-edy. Doskonale znany klubowej publiczności, japoński twórca w swoim najnowszym obrazie ponownie, z dużą czułością i uwagą, przygląda się ludzkim relacjom. Skonstruowany z chirurgiczną precyzją scenariusz, doceniony na festiwalu w Cannes, stopniowo odsłania przed nami sekrety trójki bohaterów, pozwalając nie tylko na ostateczne odkrycie prawdy, ale skłaniając do refleksji nad tym, jak często pochopnie wydajemy osądy. W filmie usłyszymy muzykę nagrodzonego Oscarem, przedwcześnie zmarłego kompozytora Ryuichiego Sakamoto, któremu Hirokazu Kore-eda zadedykował swe dzieło.

Monster
fot. Monster

9 maja pokażemy ostatni obraz Kena Loacha - jednego z najwybitniejszych brytyjskich reżyserów. Weteran kina społecznego, który w swoich filmach portretuje zwyczajnych ludzi, często wykluczonych i spychanych przez system na margines, tym razem sięga po temat imigracji. The Old Oak to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni, jaka rodzi się między właścicielem pubu i młodą syryjską emigrantką, w podupadłym angielskim górniczym miasteczku, wśród społeczności pełnej uprzedzeń.

The Old Oak
fot. The Old Oak

W kolejnym tygodniu, 16 maja, razem z bohaterami Wśród wyschniętych traw udamy się do anatolijskiej wioski, gdzie młody nauczyciel oczekuje na upragniony awans. To kolejne w dorobku tureckiego mistrza monumentalne (ponad trzygodzinne!) dzieło, w którym Nuri Bilge Ceylan zachęca do namysłu nad ludzką kondycją i naturą. W swoim niespiesznym, melancholijnym obrazie przedstawia pasjonujące zderzenie postaw i ideałów, całość zaś dopełnia błyskotliwymi dialogami, znakomitym aktorstwem oraz zachwycającymi kadrami.

Wśród wyschniętych traw
fot. Wśród wyschniętych traw

23 maja pokażemy debiut reżyserski niezwykle popularnej we Włoszech aktorki i komiczki Paoli Cortellesi. Jutro będzie nasze, choć osadzone w realiach powojennego Rzymu, jest uniwersalną i niezwykle współczesną opowieścią o siostrzeństwie, zyskiwaniu niezależności i braniu życia w swoje ręce. Scenariusz tego brawurowego, zaskakującego formą i wypełnionego muzyką komediodramatu zainspirowały historie bliskich Cortelessi kobiet: jej babki i prababki.

Jutro będzie nasze
fot. Jutro będzie nasze

Miesięczne spotkania zakończymy 30 maja nagrodzonym w Sundance Powoli Mariji Kavtaradze. Ta oryginalna historia miłosna, nakręcona na taśmie 35 mm, zachwyciła słupskich widzów Europejskiego Dnia Kina Artystycznego, stając się dla wielu pierwszym zetknięciem z kinematografią litewską i prawdziwym arthouse’owym odkryciem.

Powoli
fot. Powoli

Seanse klubowe odbywają się w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) zawsze w czwartki o godzinie 18:00 i rozpoczynają się prelekcją filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Wszystkich, którzy mają ochotę porozmawiać o filmach przy ciastkach i herbacie, zapraszamy po pokazach na dyskusje do sali Tango (wejście z holu kina).

Ze względu na przypadające w maju święta miesięczny karnet będzie dostępny w dwóch wariantach cenowych: 52 zł (na cztery filmy) lub 65 zł (obejmujący wszystkie pięć seansów). Karnet można nabyć wyłącznie w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie i online.