Zapraszamy na październikowe spotkania DKF Projekcja im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej.

Otworzy je w najbliższy czwartek Bestia Bertrand Bonello. Jeden z najbardziej wizjonerskich twórców francuskiego kina zabiera nas do świata niedalekiej przyszłości, w którym władzę sprawuje sztuczna inteligencja, a nagromadzone przez lata lęki i traumy można wymazać z pamięci. Dzieło Bonello, świetnie przyjęte na weneckim festiwalu, pod widowiskową formą skrywa uniwersalne pytania, skłaniając do filozoficznych rozważań na temat roli i znaczenia emocji w naszym życiu.

Bestia

fot. Bestia

10 października, na kilka dni przed świętem edukacji narodowej, zajrzymy za szkolne mury. To właśnie tu dojdzie do starcia matek, które zostają wezwane na spotkanie przez zaniepokojonych pedagogów. Dla reżysera Halfdana Ullmanna Tøndela, którego Armand okrzyknięty został jednym z najlepszych debiutów tego roku, incydent między uczniami będzie wyłącznie pretekstem, by przyjrzeć się normom oraz rozwiązywaniu konfliktów w świecie, w którym granice tego co społecznie dopuszczalne stają się coraz bardziej niejasne.

Armand

fot. Armand

Z kolei 17 października wyruszymy na wyjątkową filmową podróż w czasie. Za sprawą jedynego w pełni zachowanego pełnometrażowego dokumentu z lat 20. XX wieku - Islandia w ruchomych obrazach, będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądało życie na wyspie niemal 100 lat temu! Do filmu Loftura Guðmundssona z 1925 roku muzykę na żywo wykona trójmiejski zespół Kropki, a seans rozpocznie prelekcja znawcy kina islandzkiego, prof. UG dra hab. Sebastiana Jakuba Konefała.

 

Tydzień później, 24 października, sięgniemy po arcydzieło światowego kina - Czas apokalipsy: wersja reżyserska Francisa Forda Coppoli. Film, będący luźną adaptacją "Jądra ciemności" Josepha Conrada, nie tylko przyniósł twórcom szereg nagród (w tym Złotą Palmę w 1979 roku), ale okazał się jednym z najważniejszych dramatów wojennych w historii kina. Obraz zostanie wyświetlony w ostatecznej, odnowionej cyfrowo wersji reżyserskiej, a pokaz rozpocznie słowo wstępne dziennikarza, promotora i animatora kultury filmowej Krzysztofa Spóra.

Czas apokalipsy

Czas apokalipsy: wersja reżyserska fot. Reset, wszelkie prawa zastrzeżone

Na zakończenie miesięcznych spotkań, 31 października, pokażemy najnowszy film Coppoli Megalopolis. Superprodukcja, której światowa premiera odbyła się na tegorocznym festiwalu w Cannes, jak żaden inny tytuł podzieliła publiczność, wzbudzając bardzo skrajne emocje. Realizowany przez lata projekt to erudycyjny, pełen zaskakujących rozwiązań formalnych i narracyjnych hołd dla niewyczerpanych możliwości kina i absolutnej wolności twórczej, który po prostu trzeba zobaczyć na dużym ekranie!

Megalopolis

fot. Megalopolis

Seanse klubowe odbywają się w każdy czwartek w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) o godzinie 18:00 i rozpoczynają się przeważnie prelekcją filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Wszystkich, którzy mają ochotę porozmawiać jeszcze o filmie przy herbacie i ciasteczkach, zapraszamy po pokazach do sali Tango (wejście z holu kina).

Miesięczny karnet w cenie 70 zł można nabyć wyłącznie w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie i online.

Jednocześnie przypominamy, że ze względu na trwający remont tarasu wejście do kina znajduje się od ulicy Batorego.

PISF UM

Działalność DKF Projekcja jest realizowana przy wsparciu PISF oraz Miasta Słupska.