Przed nami kolejny miesiąc cotygodniowych spotkań w DKF Projekcja im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej. Listopadowe czwartki spędzimy tym razem na szeroko pojętych peryferiach, czy to wspólnie z bohaterami przeżywając koszmar wojny z dala od centrum wydarzeń, czy też śledząc losy mieszkańców japońskiej prowincji w obliczu nadchodzących zmian, czy razem z Jankiem i Wandą przemierzając bałtyckie wybrzeże, wreszcie przyglądając się ludziom z półświatka, których od lat z dużą wrażliwością portretuje w swoich filmach Sean Baker.

Nasze spotkania otworzy 7 listopada tegoroczny polski kandydat do Oscara, czyli Pod wulkanem Damiana Kocura. Po znakomicie przyjętym przez widzów i krytyków debiucie Chleb i sól, reżyser postanowił zmierzyć się z tematem wojny w Ukrainie. Zamiast jednak opowiadać o konflikcie zbrojnym, Kocur kieruje kamerę na rodzinę, którą informacja o rosyjskiej agresji zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie, obserwując dynamikę ich relacji w obliczu rozgrywającej się setki kilometrów od nich tragedii.

 Pod wulkanem

fot. Pod wulkanem

14 listopada pokażemy najnowszy film Ryûsuke Hamaguchiego Zła nie ma, który powstał z inspiracji muzyką wieloletniej współpracowniczki reżysera, japońskiej multiinstrumentalistki Eiko Ishibashi. To hipnotyzująca opowieść o społeczności zamieszkującej prowincję, której codzienny rytm zaburza przyjazd przedstawicieli korporacji, planującej stworzyć w tym miejscu luksusowy camping. Ta zimowa ballada, będąca przejmującym ekologicznym manifestem i zbijającym z tropu thrillerem, została doceniona na festiwalu w Wenecji zdobywając aż pięć nagród, w tym Wielką Nagrodę Jury oraz FIPRESCI.

 Zła nie ma

fot. Zła nie ma

Z kolei 21 listopada, przedpremierowo, razem z Anorą Seana Bakera wyruszymy w szaloną, tragikomiczną jazdę ulicami Nowego Jorku i Las Vegas. Nakręcona na taśmie 35mm, współczesna wariacja historii Kopciuszka z zapierającą dech w piersiach, charyzmatyczną kreacją Mikey Madison, podbiła serca widzów, dziennikarzy, ale także jurorów festiwalu w Cannes, zdobywając w tym roku Złotą Palmę. 

 Anora

fot. Anora

Miesięczne spotkania zakończymy 28 listopada obrazem To nie mój film. Kameralny, pełen humoru pełnometrażowy debiut fabularny Marii Zbąskiej, nagrodzony Złotym Pazurem na ostatnim festiwalu w Gdyni, zabiera nas w podróż zimowym wybrzeżem Bałtyku, które przemierza para bohaterów próbując ratować swój związek. O pracy w ekstremalnych warunkach, urokach polskiego morza, ale też o współczesnych relacjach porozmawiamy z reżyserką, która tego wieczoru będzie naszym gościem. Spotkanie z Marią Zbąską poprowadzi krytyk filmowy Rafał Pawłowski.

 To nie mój film

fot. To nie mój film

Seanse klubowe odbywają się w każdy czwartek w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) o godzinie 18:00 i rozpoczynają się przeważnie prelekcją filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Wszystkich, którzy mają ochotę porozmawiać jeszcze o filmie przy herbacie i ciasteczkach, zapraszamy po pokazach do sali Tango (wejście z holu kina).

Miesięczny karnet w cenie 56 zł można nabyć wyłącznie w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie i online.

Jednocześnie przypominamy, że ze względu na trwający remont tarasu wejście do kina znajduje się od ulicy Batorego.

 logotypy

Działalność DKF Projekcja jest realizowana przy wsparciu PISF oraz Miasta Słupska.