Przed nami kolejny miesiąc cotygodniowych spotkań w DKF Projekcja im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej. Listopadowe czwartki spędzimy tym razem na szeroko pojętych peryferiach, czy to wspólnie z bohaterami przeżywając koszmar wojny z dala od centrum wydarzeń, czy też śledząc losy mieszkańców japońskiej prowincji w obliczu nadchodzących zmian, czy razem z Jankiem i Wandą przemierzając bałtyckie wybrzeże, wreszcie przyglądając się ludziom z półświatka, których od lat z dużą wrażliwością portretuje w swoich filmach Sean Baker.
Nasze spotkania otworzy 7 listopada tegoroczny polski kandydat do Oscara, czyli Pod wulkanem Damiana Kocura. Po znakomicie przyjętym przez widzów i krytyków debiucie Chleb i sól, reżyser postanowił zmierzyć się z tematem wojny w Ukrainie. Zamiast jednak opowiadać o konflikcie zbrojnym, Kocur kieruje kamerę na rodzinę, którą informacja o rosyjskiej agresji zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie, obserwując dynamikę ich relacji w obliczu rozgrywającej się setki kilometrów od nich tragedii.
fot. Pod wulkanem
14 listopada pokażemy najnowszy film Ryûsuke Hamaguchiego Zła nie ma, który powstał z inspiracji muzyką wieloletniej współpracowniczki reżysera, japońskiej multiinstrumentalistki Eiko Ishibashi. To hipnotyzująca opowieść o społeczności zamieszkującej prowincję, której codzienny rytm zaburza przyjazd przedstawicieli korporacji, planującej stworzyć w tym miejscu luksusowy camping. Ta zimowa ballada, będąca przejmującym ekologicznym manifestem i zbijającym z tropu thrillerem, została doceniona na festiwalu w Wenecji zdobywając aż pięć nagród, w tym Wielką Nagrodę Jury oraz FIPRESCI.
fot. Zła nie ma
Z kolei 21 listopada, przedpremierowo, razem z Anorą Seana Bakera wyruszymy w szaloną, tragikomiczną jazdę ulicami Nowego Jorku i Las Vegas. Nakręcona na taśmie 35mm, współczesna wariacja historii Kopciuszka z zapierającą dech w piersiach, charyzmatyczną kreacją Mikey Madison, podbiła serca widzów, dziennikarzy, ale także jurorów festiwalu w Cannes, zdobywając w tym roku Złotą Palmę.
fot. Anora
Miesięczne spotkania zakończymy 28 listopada obrazem To nie mój film. Kameralny, pełen humoru pełnometrażowy debiut fabularny Marii Zbąskiej, nagrodzony Złotym Pazurem na ostatnim festiwalu w Gdyni, zabiera nas w podróż zimowym wybrzeżem Bałtyku, które przemierza para bohaterów próbując ratować swój związek. O pracy w ekstremalnych warunkach, urokach polskiego morza, ale też o współczesnych relacjach porozmawiamy z reżyserką, która tego wieczoru będzie naszym gościem. Spotkanie z Marią Zbąską poprowadzi krytyk filmowy Rafał Pawłowski.
fot. To nie mój film
Seanse klubowe odbywają się w każdy czwartek w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) o godzinie 18:00 i rozpoczynają się przeważnie prelekcją filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Wszystkich, którzy mają ochotę porozmawiać jeszcze o filmie przy herbacie i ciasteczkach, zapraszamy po pokazach do sali Tango (wejście z holu kina).
Miesięczny karnet w cenie 56 zł można nabyć wyłącznie w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie i online.
Jednocześnie przypominamy, że ze względu na trwający remont tarasu wejście do kina znajduje się od ulicy Batorego.
Działalność DKF Projekcja jest realizowana przy wsparciu PISF oraz Miasta Słupska.