To już 19. edycja festiwalu MIEJSCE KOBIET, interdyscyplinarnej imprezy, która nieprzypadkowo pokrywa się z terminem międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”.

 

MIEJSCE KOBIET baner 2024 mn

 

W tym roku na festiwalowe wydarzenia zapraszamy przez dziesięć dni, od piątku 29 listopada do niedzieli 8 grudnia. W filmowej części wydarzenia zobaczymy między innymi nowe polskie dokumenty: „Las” Lidii Dudy, "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej, "Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć" Małgorzaty Imielskiej i "Wszystko ma żyć" Tetyany Dorodnitsynej.

Ponadto pokażemy biograficzną opowieść "Simona Kossak" Adriana Panka, kabowerdański obraz traktujący o przemocy seksualnej wobec nieletnich "Pirinha", szeroko dyskutowany body horror "Substancja" Coralie Fargeat oraz znakomity film produkcji włoskiej "Jutro będzie nasze" Paoli Cortellesi. Młodszym widzom zaproponujemy animację "Emma odważna".

Pokazom w kinie towarzyszyć będą debaty i spotkania. Gośćmi festiwalu będą Andrii Lytvynenko i Tetyana Dorodnitsyna, twórcy filmu "Wszystko ma żyć" oraz producentka filmu "Pirinha", Emilia Wojciechowska. Po filmie "Jutro będzie nasze" wspólnie z Europe Direct Słupsk zorganizujemy dyskusję z udziałem ekspertek na temat równouprawnienia i przemocy wobec kobiet, a film "Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć" będzie pretekstem do rozmowy z psychiatrą i terapeutką na temat najważniejszych problemów zdrowia psychicznego w Polsce.

Oprócz seansów w programie festiwalu przewidziano także szereg imprez towarzyszących, w tym: koncert pieśni kaszubskich "Zielnik" w wykonaniu Olgi Hanowskiej i Magdaleny Lesieckiej, warsztaty #OdważnaJa z budowania poczucia własnej wartości prowadzone przez Agnieszkę Dobosz, spotkanie z Martą Sałapatą na temat godzenia się ze stratą i przemijaniem, zajęcia wokalne ze śpiewu tradycyjnego pod kierunkiem Magdaleny Lesieckiej, warsztaty aromaterapii autorstwa Aleksandry Skierki, pokaz makijażu dla kobiet dojrzałych Małgosi Nojek, a także wystawa fotografii i warsztaty rękodzielnicze Beaty Samborskiej.

Ważną częścią naszego wydarzenia będą spotkania podróżnicze. Zobaczymy film o Wandzie Rutkiewicz "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej, posłuchamy opowieści Aldony Remelskiej o deszczowej Szkocji, pod kierunkiem Emilii Wojciechowskiej zawędrujemy na Wyspy Zielonego Przylądka, a także - za sprawą Kamili Kielar, która będzie gościem festiwalu - odwiedzimy Stany Zjednoczone i Góry Skaliste.

 

MIEJSCE KOBIET afisz 2024 1

 

miejsca: kino REJS, sala Tango, klub pARter, Emcek
Słupski Ośrodek Kultury, aleja 3 Maja 22

bilety na filmy: 22, 20, 18, 16 zł , rezerwacja biletów: 507 846 243
zapisy na warsztaty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kontakt: 507 846 243
rezerwacje, bilety na koncert oraz płatności za warsztaty w kasie kina REJS

kasa kina czynna od wtorku do piątku w godz. 14.00 - 18.00 oraz pół godziny przed seansem

 

      Wydarzenie odbywa się pod Matronatem
Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk,

  Prezydentki Miasta Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej   
                               oraz Słupskiej Rady Kobiet                                     

 

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków pochodzących z dofinansowania udzielonego
w ramach Programu Sieci Kin Studyjnych
uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

 

Emma odważna plakat m29 listopada, godzina 16.00
30 listopada, 8 grudnia, godzina 14.00
1 grudnia, godzina 12.00
7 grudnia, godzina 13.00

EMMA ODWAŻNA
Little Emma
USA 2024, 80 min
reżyseria: Leo Lewis Liao, Dale Chen
scenariusz: Alice Blehart, Roger Chen

Poznajcie Emmę! Ta miniaturowa, rezolutna dziewczynka kocha przygody i z zapałem odkrywa świat.
Bohaterka została wychowana przez parę lam, które ją adoptowały. Pewnego dnia zauważa, że różni się od mieszkańców swojej krainy i postanawia wyruszyć w wielki świat, żeby odkryć prawdę o swoich korzeniach. „Emma Odważna” to pełna humoru i niesamowitych przygód opowieść z mądrym przesłaniem. Wzmacnianie poczucia sprawczości, pochwała różnorodności oraz budowanie szacunku dla siebie (i innych) to tylko kilka wartościowych tematów, które znajdziesz w filmie.

 
Wanda Rutkiewicz plakat m

29 listopada, 4 grudnia, godzina 18.00
30 listopada, godzina 20.00
1 grudnia, godzina 14.00
3 grudnia, godzina 13.00
6 grudnia, godzina 20.30

WANDA RUTKIEWICZ. OSTATNIA WYPRAWA
Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa
Polska, Szwajcaria, Nepal, Indie, Włochy, Austria 2024, 80 min
reżyseria: Eliza Kubarska
scenariusz: Eliza Kubarska

Film opowiada historię Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety na najwyższych szczytach świata. Reżyserka, również alpinistka, podąża jej śladami w Himalajach, poszukując odpowiedzi na tajemnicę jej zaginięcia 30 lat temu. Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi – opowiedziana przez nią samą. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Wanda zaginęła 30 lat temu, a jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych.

 
Simona Kossak plakat m

29 listopada, godzina 20.15
30 listopada, 1 grudnia, godzina 16.00

SIMONA KOSSAK
Polska 2024, 100 min
reżyseria: Adrian Panek
scenariusz: Adrian Panek
muzyka: Bartosz Chajdecki
zdjęcia: Jakub Stolecki
obsada: Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Agata Kulesza

Simona Kossak dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody.

 

 
Las plakat m

30 listopada, godzina 18.00
5 grudnia, godzina 16.00
7 grudnia, godzina 17.00

LAS
Polska, Czechy 2024. 84 min
reżyseria: Lidia Duda
scenariusz: Lidia Duda

Asia i Marek mieszkają wraz z trojgiem dzieci w Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią. Kiedy spełniali swoje marzenie, kupując dom tuż po studiach, nie mieli pojęcia, co spotka ich w tym małym raju. Zainstalowane w lesie kamery do tej pory służyły im do obserwacji zwierząt. Ale teraz nocne nagrania pokazują, że w lesie pojawili się ludzie - uchodźcy próbujący znaleźć bezpieczną drogę do Europy. Cała rodzina angażuje się w pomoc, mimo braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa. Od tej pory las będzie już dla nich zupełnie innym miejscem. Jak wrócić do domu, koło którego umierają ludzie?

 
Prinha plakat m

1 grudnia, godzina 18.00

PIRINHA
Cabo Verde 2024, 53 min
reżyseria: Natasha Craveiro
scenariusz: Natasha Craveiro
zdjęcia: Arilson Almeida
produkcja: Emilia Wojciechowska
obsada: Lucieny Kabraal, Paola Rodrigues, Vicência Delgado

Film dotyka uniwersalnego, tematu przemocy seksualnej wobec nieletnich, co sprawia, że „Pirinha” to o wiele więcej niż film, to misja. Film nie ma zawiera scen przemocy, a bardziej skupiony jest na procesie uzdrawiania z traumy, w którym nie brakuje elementów kabowerdeńskiego folkloru. „Pirinha” to także opowieść o uzdrawianiu, przesiąknięta kulturowymi rytuałami Wysp Zielonego Przylądka.

Po filmie zapraszamy na rozmowę z producentką filmu Emilią Wojciechowską.

Pirinha spotkanie

 

 

Substancja plakat m3, 8 grudnia, godzina 18.00
4 grudnia, godzina 20.00
6 grudnia, godzina 15.00

SUBSTANCJA
The Substance
USA, Wielka Brytania, Francja 2024, 140 min
reżyseria: Coralie Fargeat
scenariusz: Coralie Fargeat
zdjęcia: Benjamin Kracun
muzyka: Raffertie
obsada: Demi Moore, Margaret Qualley, Dennis Quaid

Akcja filmu Coralie Fargeat rozgrywa się w świecie wymagającym od kobiet, by stawały się coraz „lepszą wersją siebie” i goniły wyśrubowane standardy piękna. Dlatego kiedy Sparkle, gwiazda fitnessu, kończy 50 lat, szefowie stacji, w której ma swój program, postanawiają wymienić ją na młodszą trenerkę. Zdruzgotana i upokorzona, otrzymuje jednak ofertę od laboratorium – otrzyma tytułową substancję, dzięki której stanie się młodsza, piękniejsza i perfekcyjna w każdym calu. Czy starzejąca się kobieta może odrzucić taką szansę?

 

 
Wszystko ma żyć plakat m

5 grudnia, godzina 18.00

WSZYSTKO MA ŻYĆ
Polska, Ukraina 2024, 70 min
reżyseria: Tetyana Dorodnitsyna
scenariusz: Andrii Lytvynenko, Tetyana Dorodnitsyna

Kiedy cały świat wokół niej pogrąża się w ciemności, Anna, najsilniejsza kobieta na świecie, decyduje się pozostać na Ukrainie, aby ratować najbardziej bezbronnych - zwierzęta. Swoim bezinteresownym podejściem i optymizmem zaraża szybko lokalną społeczność, a dzięki sile mediów społecznościowych dociera daleko poza granice Ukrainy. Film na Krakowskim Festiwalu Filmowym zdobył Nagrodę Publiczności i Nagrodę dla najlepszego producenta dla Anny Bławut-Mazurkiewicz.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu Tatianą Dorodnitsyną i Andrijem Litwinienko, które poprowadzi Edyta Lubiak.

Wszystko ma żyć spotkanie 5

 
Jutro bedzie nasze plakat m

7 grudnia, godzina 15.00

JUTRO BĘDZIE NASZE
C'è ancora domani
Włochy 2023, 118 min
reżyseria: Paola Cortellesi
scenariusz: Furio Andreotti, Giulia Calenda, Paola Cortellesi
muzyka: Lele Marchitelli
zdjęcia: Davide Leone
obsada: Paola Cortellesi, Valerio Mastandrea, Romana Maggiora Vergano, Emanuela Fanelli

Ten włoski przebój rozgrywa się w podnoszącym się z kryzysu powojennym Rzymie i nawiązuje do dzieł neorealizmu, w szlachetną tradycję wkłada jednak współczesne treści. Bo „Jutro będzie nasze” mówi o zbiorowym przebudzeniu, o kobietach, które jako pierwsze odważyły się przeciwstawić dziedzictwu przemocy. Przeplatający śmiech i łzy, wprost dotykający bolesnych doświadczeń, a przy tym lekki jak rzymskie wakacje film Cortellesi dowodzi, że przyszłość leży – dosłownie – w naszych rękach. Film emanuje duchem zmiany, wiarą w siłę kobiet i kobiecą solidarność. Jest też odą na cześć pięknych, acz burzliwych relacji matek z córkami. Czy od czasów naszych babek coś dla siebie wywalczyłyśmy? Tak, i lepiej mocno tego pilnujmy, mówi reżyserka.

Po pokazie filmu zapraszamy na debatę organizowaną przez Europe Direct Słupsk z udziałem Dany Wawrowskiej, Anity Kucharskiej-Dziedzic, Anny Kirszner-Prycy i Joanny Kończyk, którą poprowadzi Grzegorz Piekarski.

Jutro będzie nasze baner 2

Dr Anita Kucharska-Dziedzic - posłanka Lewicy na Sejm IX i X kadencji Sejmu, posłanka wnioskodawczyni ustawy o zmianie definicji zgwałcenia oraz wieloletnia działaczka feministyczna, od 25 lat prezeska stowarzyszenia BABA.

Danuta Wawrowska
- adwokatka Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku, laureatka Forbes Woman & Fundacja Women in Law w roku 2021, odznaki honorowej Rzecznika Praw Obywatelskich Za Zasługi Dla Ochrony Praw Człowieka w 2020 roku, laureatka Kobiety Roku 2023, nagrody Kongresu Kobiet, Laureatka Wyróżnienia Rzeczpospolitej w XIX Edycji Konkursu PRAWNIK PRO BONO 2023. Asystentka społeczna posłanki na Sejm RP; członkini Zespołu do Spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, inspiratorka cyklu konferencji Adwokackie HER-storie, inicjatorka ogólnopolskiej akcji „Alimenty To Nie Prezenty”, autorka projektu zmian przepisów w zakresie tzw. ustawy izolacyjnej. Autorka projektu zmiany definicji zgwałcenia w kk, inicjatorka kampanii społecznej „Tylko TAK oznacza zgodę”. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet w Warszawie i Fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet, Przewodnicząca Słupskiej Rady Kobiet.

Anna Kirszner-Pryca - pochodzi z Dolnego Śląska, absolwentka wrocławskich szkół wyższych: Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Wrocławskiego, jak i Politechniki Wrocławskiej. Od 18 lat służy jako funkcjonariusz Policji. Obecnie od 2022 r. jest młodszym wykładowcą Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku w stopniu młodszego oficera, a także piastuje stanowisko Pełnomocnika Komendanta Szkoły Policji w Słupsku ds. Ochrony Praw Człowieka. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym kieruje się zasadą sprawiedliwości. Nie jest jej obca tematyka związana z przemocą, jakiej doświadczają kobiety, ich dyskryminacją i nierównym traktowaniem.

Joanna Kończyk - słupszczanka od 11 roku życia. Zauroczyła się w tym miastem od pierwszego spotkania. Absolwentka II LO im. Mickiewicza, na studia prawnicze wyjechała do Torunia. Po powrocie ukończyła aplikację sędziowską i od 2006 r. orzeka w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Członkini i wiceprezeska Oddziału słupskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Obecnie Prezes Sądu Rejonowego w Słupsku. Prywatnie mama dwóch córek, które stara się wychować na pewne siebie i niezależne kobiety.

Grzegorz Piekarski - adiunkt w Instytucie Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, edukator antydyskryminacyjny, członek Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

 

Posłuchaj co chce ci powiedziec plakat m8 grudnia, godzina 16.00

POSŁUCHAJ, CO CHCĘ CI POWIEDZIEĆ
Polska 2024, 77 min
reżyseria: Małgorzata Imielska
scenariusz: Małgorzata Imielska
zdjęcia: Zuzanna Zachara-Hassairi

Gosia to pełna życia dziewczyna, która pragnie studiować pedagogikę specjalną, bo wierzy, że może pomóc ludziom, którzy doświadczają kryzysu psychicznego. Od trzynastego roku życia sama spędziła wiele czasu w ośrodkach psychiatrycznych. Ma za sobą stany psychotyczne i epizody depresji. Głosy, które wciąż rozbrzmiewają w jej głowie, nie milkną mimo przyjmowania przez nią najsilniejszych leków. Potrafi jednak śmiać się z rzeczy bardzo trudnych. Swoją historią udowadnia, że osoba żyjąca ze schizofrenią każdego dnia może odnosić małe i duże sukcesy. Jej historia jest tak naprawdę opowieścią o miłości, sile woli i bezwarunkowym wsparciu. Opowieść o chorobie psychicznej, depresji i lęku u Małgorzaty Imielskiej przeobraża się w lekcję empatii. Intymny, niepozbawiony humoru dokument to zarazem krzyk rozpaczy i prośba o pomoc dla tych, którzy pozostawieni są sami sobie.

W ramach cyklu PO FILMIE zapraszamy na debatę z udziałem ekspertek, spotkanie ze specjalistką psychiatrii Kaliną Chodzicką, psychologiem Katarzyną Gajewską i terapeutką Lidią Sroczyńską poprowadzi Edyta Lubiak.

Posłuchaj co chce baner 2

Kalina Chodzicka - lekarka, specjalistka psychiatrii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Słupszczanka. Na co dzień pracuje w poradni, zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych. Szczególnie interesuje się zagadnieniami dotyczącymi neuroróżnorodności i zdrowiem osób LGBTQ+. Prywatnie kocia mama i pasjonatka chińskiej ceremonii herbacianej.

Katarzyna Gajewska - psycholog, terapeuta, interwent kryzysowy, wykładowca akademicki, członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Lidia Sroczyńska - doświadczona terapeutka i certyfikowana coachka, specjalizująca się w pracy z emocjami, wspiera klientów w odkrywaniu ich wewnętrznego potencjału i osiąganiu pełni życia, łącząc metody terapeutyczne z pracą z podświadomością.

 

 

 WYDARZENIA, SPOTKANIA, WARSZTATY

 

CAŁA W KWIATACH baner

Wystawa stanowi wyjątkową okazję do spojrzenia na naturę przez pryzmat architektonicznej wrażliwości autorki. To opowieść o pięknie ukrytym w szczególe, o matematycznej precyzji natury i o tym, jak warsztat fotograficzny ukształtowany przez lata dokumentowania architektury pozwala odkryć nowe wymiary w pozornie dobrze znanym świecie roślin. Każda fotografia w tej kolekcji to rezultat charakterystycznego dla autorki podejścia do kompozycji – precyzyjnego, analitycznego, a jednocześnie pełnego wrażliwości. W zbliżeniach delikatnych płatków kwiatów odkrywamy zadziwiające struktury przypominające architektoniczne detale. W żyłkowaniu liści dostrzegamy geometryczne wzory godne najwspanialszych budowli.

 

Pokaz makijażu banerek 3

W trakcie warsztatów „Makijaż skóry dojrzałej bez tajemnic” prowadząca podzieli się swoją wiedzą i technikami, które w prosty sposób pozwalają przede wszystkim podnieść opadającą powiekę, odmłodzić spojrzenie i uzyskać świeży wygląd. Na modelce przeprowadzi pełny makijaż, który skupi się na niwelowaniu problemów skóry dojrzałej.

Po pokazie odbędzie się losowanie wśród publiczności, a wybrana z widowni Pani będzie miała okazję skorzystać z szybkiego makijażu. Na uczestniczki czekać będą również inne niespodzianki: zniżki na kosmetyki Mary Kay oraz na usługi makijażu i stylizacji włosów.

Małgosia Nojek – prowadzi Studio Różowe Policzki, zajmuje się zarówno makijażem, stylizacją włosów, jak i pielęgnacją skóry. Jej pasją jest pomaganie kobietom, aby mogły czuć się pewnie i wyglądać pięknie na co dzień.

 

W KRAINIE DESZCZOWCÓW baner

To właśnie Szkocję Aldona Remelska pokochała miłością od pierwszego wejrzenia. Krainę wystarczająco piękną, by zachwycać, wystarczająco mroczną, by intrygować tajemnicą, wystarczająco dostępną, by odwiedzać kolejny raz i wystarczająco dziką, by móc zagubić się daleko od ludzi i wszelkich zasięgów. W trakcie spotkania podzieli się z nami swoimi wspomnieniami i podpowie, jak na własną rękę odkrywać zakamarki Szkocji. 

 

CABO VERDE banerek 2

Emilia Wojciechowska - słupszczanka, producentka i reżyserka, ambasadorka kultury kabowerdeńskiej, którą nieustannie od prawie 14 lat odkrywa i którą promuje przez filmy oraz profil @wysyzielonegoprzyladka, przez który pomaga podróżnikom wybierającym się na Cabo Verde lub zainteresowanym tym krajem. 

 

ŁAPACZE SNÓW warsztaty banerek 2

Łapacz snów to współcześnie popularna ozdoba wnętrz, w swojej klasycznej wersji składająca się z okręgu, włóczkowej plecionki oraz luźno zwisających sznurków, przyozdobionych koralikami lub piórami. Wiele osób uważa je za przedmioty magiczne i z tego powodu owiane są one aurą tajemniczości. To amulety, które zawieszane są nad miejscem spania, służą do wyłapywania złych snów i myśli. Mają stanowić rodzaj filtra, który blokuje dostawanie się do umysłu negatywnych energii. Plemiona Indian wierzą, że powietrze jest wypełnione dobrymi i złymi snami, a łapacze snów tworzą trwałe połączenia między światem ziemskim a astralnym. Dla niektórych ludzi łapacze snów są totemami, które neutralizują złą energię bez względu na to, czy śpią, czy też nie.

Warsztaty wyplatania łapaczy snów to okazja zrobienia czegoś dla siebie, zdobycia nowych umiejętności, odetchnięcia od codziennych zajęć i spędzenia kreatywnego popołudnia w miłym towarzystwie. Efektem spotkania będzie własnoręcznie wypleciony łapacz snów, a może również zdobycie nowej pasji. Warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących, ale pasjonaci łapaczy również nie będą się nudzić.

 

WARSZTATY AROMATERAPII banerek

 Zanurz się w świecie aromatów, poznaj tajemnice naturalnych olejków eterycznych i stwórz własny, niepowtarzalny zapach. Warsztaty to idealna okazja, aby odkryć, jak zapachy wpływają na nasze samopoczucie, emocje i energię. W tegorocznej edycji tradycyjnie zaczniemy od omówienia, czym są olejki eteryczne i jak je stosować. Dowiesz się, jak wybierać i łączyć składniki, poznasz podstawy aromaterapii i korzyści płynące z jej stosowania. Na koniec stworzysz swoje unikalne, naturalne perfumy dopasowane do Twojej osobowości.

Ola Skierka – zielarka, fitoterapeutka, miłośniczka perfumiarstwa botanicznego i aromaterapii szkoląca się w tym zakresie bezustannie, w ciągłym procesie uczenia się wszystkiego, co akurat jest dla niej fascynujące, uprawia zioła na Farmie Uroczysko, z których przyrządza wszelakie specyfiki dla ciała i duszy, kadzidła, maści, hydrolaty i nalewki.

 

NA ROZSTAŃ MOŚCIE baner

Musi być do wyboru,
Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.
To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.
Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
Czarne, wesołe, bez powodu pełne łez.
Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
(...)

Portret kobiecy, Wisława Szymborska

Kwintesencja kobiecości, zysków, zdobyczy i utrat tożsamościowych w cyklu życia, postrzegana przez pryzmat nadziei, autonomii, woli, wyobraźni, kompetencji, wierności, miłości i mądrości - to tematy warsztatów "Na rozstań moście" prowadzonych przez Martę Annę Sałapatę.

dr Marta Anna Sałapata
- adiunktka w Instytucie Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, pedagożka i psychotraumatolożka specjalizującej się w tematyce straty i żałoby.

 

Kamila Kielar banerek

Szlak Continental Divide Trail biegnie przez Góry Skaliste i jest z pewnością jednym z najbardziej wymagających górskich szlaków na świecie. Z jednej strony będzie to więc opowieść o górskiej wędrówce grzbietem Ameryki, od granicy z Meksykiem do granicy z Kanadą. Ale pięciomiesięczna przygoda wędrówkowa przez pięć stanów (Nowy Meksyk, Kolorado, Wyoming, Idaho, Montana) to tylko część opowieści. Idąc w tempie piechura można dokładnie i precyzyjnie przyglądać się nie tylko spektakularnym górskim krajobrazom, ale też zjawiskom i zmianom po drodze. Dlatego nie będzie to wyłącznie opowieść o szlakach długodystansowych, o codziennych wyzwaniach i miejscach, ale też o amerykańskim społeczeństwie, przyrodzie i relacjach w subkulturze wędrowców. Była to wędrówka nie tylko przez dział wód kontynentalnych, ale też przez podzielony kraj.

Kamila Kielar - reporterka, podcasterka, podróżniczka. Łączy wyprawy przygodowe z pracą reporterską. Samotnie pływała kajakiem po wodach Pacyfiku w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, zimą przejechała rowerem i na nartach biegowych kanadyjski Jukon, przeszła górami prawie 5000 km z Meksyku do Kanady szlakiem Pacific Crest Trail. Również samotnie przejechała rowerem Alaskę oraz Kamczatkę. Przeszła pieszo kawał Laponii i Szkocji, także zimą. Nagrodzona Kolosem oraz nagrodą National Geographic Traveler w kategorii Podróż Roku. Występuje na największych festiwalach i konferencjach w Polsce i za granicą.

 

odważna JA banerek

Warsztaty #OdważnaJa mają za zadanie zwiększyć pewność siebie uczestniczek i umożliwić im skuteczniejsze poruszanie się po środowisku zawodowym, co przyczynia się do ich osobistego i zawodowego rozwoju. Uczestniczki uczą się, jak przełamać „syndrom samozaprzeczenia”, który może powstrzymywać ich przed docenianiem własnych sukcesów lub mówieniem o nich otwarcie.

Agnieszka Dobosz – doradczyni biznesowa, akredytowana mentorka i coachka. Pomagam liderom i liderkom rozwijać pewność siebie i przechodzić przez zmiany, które przekładają się na ich sukces zawodowy i osobisty. Łączę strategiczne spojrzenie z autentycznością, wspierając indywidualne ścieżki rozwoju i osiąganie ambitnych celów.

 

ZIELNIK koncert banerek 2

Muzyczny „Zielnik Lesiecka/Hanowska” to podróżujący dron electroakustyki, noisu, fieldrecordingu, skrzypiec i białego głosu. To forma intymnej opowieści zanurzona w słowie, przyrodniczym dźwiękowym natchnieniu, dziwnym słowosplocie oraz roślinnej partyturze. Zielnik to także dawna kaszubska pieśń, historie minionych pokoleń kobiet - dziewcząt i mężatek, których historie zataczają kręgi wciąż powtarzających się rozterek, traum i zdarzeń. To wyjątkowy spektakl dla najbardziej wrażliwych słuchaczy, tych którzy w muzyce poszukują nieprzypadkowo dobranego przekazu i sensu. Kobiecy altowy głos i ciemnawe brzmienia skrzypiec barytonowych, ryńczyk, okaryna, piszczałki, pasterskie flety, szepty i zaklęcia – wszystko w subtelnie zaaranżowanej scenerii wiersza, melodii i dźwięku. Zielnik – mandala kobiecości wplątanej w świat przyrody.

Jeśli jesteście ciekawi kaszubskiego dżina zatopionego w tej zielonkawej butelce – przybywajcie.

Olga Hanowska - w poszukiwaniu własnej przestrzeni posługuje się strategiami związanymi z muzyką elektroakustyczną, fieldrecordingiem, noise, trans, polską muzyką rdzenną, muzyką ilustracyjną. Lubi samplery oraz ciemne, absolutnie niekoncertowe brzmienia skrzypiec, zwłaszcza skrzypiec barytonowych. Senna muzykantka zatopiona w botanicznym widnokręgu własnego, rozpoznawalnego manieryzmu. „Jej muzyka jest jak odcisk palca – „kpi sobie ze współczesnych trendów” - dokonując awangardowych dekonstrukcji folkowej poprawności.

Magdalena Lesiecka – etnolożka, rękodzielniczka, śpiewaczka polskich pieśni tradycyjnych sięgająca do zapisów archiwalnych pieśni z terenu Kaszub, Suwalszczyzny, Roztocza, Mazowsza, Kurpiowszczyzny. Związana z grupą Akademia Głosów Tradycji. Najchętniej śpiewa w lesie i na łące przy akompaniamencie przyrody.

bilety na koncert: 40 zł, 30 zł
dostępne w kasie kina REJS
oraz on-line na stronie Ekobilet

 

Warsztaty pieśni banerek 2

Śpiew tradycyjnych pieśni to sposób na poznanie losów kobiet minionych pokoleń, historii naszych prababek, jak i nas samych. To sposób na wyrażenie siebie i poszukiwanie kobiecej wspólnotowości, na odprężenie i zebranie energii na nowe wyzwania. Jednym głosem zabrzmią pieśni z Pomorza, Kujaw, Kielecczyzny, Roztocza i Suwalszczyzny. Zapraszamy do zanurzenia się w dźwiękach zarówno tych, którzy już śpiewają, jak i tych, którzy dopiero szukają swojego głosu.