To już 19. edycja festiwalu MIEJSCE KOBIET, interdyscyplinarnej imprezy, która nieprzypadkowo pokrywa się z terminem międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”.
W tym roku na festiwalowe wydarzenia zapraszamy przez dziesięć dni, od piątku 29 listopada do niedzieli 8 grudnia. W filmowej części wydarzenia zobaczymy między innymi nowe polskie dokumenty: „Las” Lidii Dudy, "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej, "Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć" Małgorzaty Imielskiej i "Wszystko ma żyć" Tetyany Dorodnitsynej.
Ponadto pokażemy biograficzną opowieść "Simona Kossak" Adriana Panka, kabowerdański obraz traktujący o przemocy seksualnej wobec nieletnich "Pirinha", szeroko dyskutowany body horror "Substancja" Coralie Fargeat oraz znakomity film produkcji włoskiej "Jutro będzie nasze" Paoli Cortellesi. Młodszym widzom zaproponujemy animację "Emma odważna".
Pokazom w kinie towarzyszyć będą debaty i spotkania. Gośćmi festiwalu będą Andrii Lytvynenko i Tetyana Dorodnitsyna, twórcy filmu "Wszystko ma żyć" oraz producentka filmu "Pirinha", Emilia Wojciechowska. Po filmie "Jutro będzie nasze" wspólnie z Europe Direct Słupsk zorganizujemy dyskusję z udziałem ekspertów na temat równouprawnienia i przemocy wobec kobiet, a film "Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć" będzie pretekstem do rozmowy z psychiatrą i terapeutką na temat najważniejszych problemów zdrowia psychicznego w Polsce.
Oprócz seansów w programie festiwalu przewidziano także szereg imprez towarzyszących, w tym: koncert pieśni kaszubskich "Zielnik" w wykonaniu Olgi Hanowskiej i Magdaleny Lesieckiej, warsztaty #OdważnaJa z budowania poczucia własnej wartości prowadzone przez Agnieszkę Dobosz, spotkanie z Martą Sałapatą na temat godzenia się ze stratą i przemijaniem, zajęcia wokalne ze śpiewu tradycyjnego pod kierunkiem Magdaleny Lesieckiej, warsztaty aromaterapii autorstwa Aleksandry Skierki, wernisaż wystawy Beaty Samborskiej, pokaz makijażu dla kobiet dojrzałych, a także warsztaty rękodzielnicze.
Ważną częścią naszego wydarzenia będą spotkania podróżnicze. Zobaczymy film o Wandzie Rutkiewicz "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej, posłuchamy opowieści Aldony Remelskiej o deszczowej Szkocji, pod kierunkiem Emilii Wojciechowskiej zawędrujemy na Wyspy Zielonego Przylądka, a także - za sprawą Kamili Kielar, która będzie gościem festiwalu - odwiedzimy Stany Zjednoczone i Góry Skaliste.
miejsca: kino REJS, sala Tango, klub pARter, Emcek
Słupski Ośrodek Kultury, aleja 3 Maja 22
bilety na filmy: 22, 20, 18, 16 zł , rezerwacja biletów: 507 846 243
zapisy na warsztaty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kontakt: 507 846 243
rezerwacje, bilety na koncert oraz płatności za warsztaty w kasie kina REJS
kasa kina czynna od wtorku do piątku w godz. 14.00 - 18.00 oraz pół godziny przed seansem
Wydarzenie odbywa się pod pod Honorowym Matronatem
Prezydentki Miasta Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej
oraz Słupskiej Rady Kobiet
Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków pochodzących z dofinansowania udzielonego
w ramach Programu Sieci Kin Studyjnych
uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
29 listopada, godzina 16.00
30 listopada, 8 grudnia, godzina 14.00
1 grudnia, godzina 12.00
7 grudnia, godzina 13.00
EMMA ODWAŻNA
Little Emma
USA 2024, 80 min
reżyseria: Leo Lewis Liao, Dale Chen
scenariusz: Alice Blehart, Roger Chen
Poznajcie Emmę! Ta miniaturowa, rezolutna dziewczynka kocha przygody i z zapałem odkrywa świat.
Bohaterka została wychowana przez parę lam, które ją adoptowały. Pewnego dnia zauważa, że różni się od mieszkańców swojej krainy i postanawia wyruszyć w wielki świat, żeby odkryć prawdę o swoich korzeniach. „Emma Odważna” to pełna humoru i niesamowitych przygód opowieść z mądrym przesłaniem. Wzmacnianie poczucia sprawczości, pochwała różnorodności oraz budowanie szacunku dla siebie (i innych) to tylko kilka wartościowych tematów, które znajdziesz w filmie.
29 listopada, 4 grudnia, godzina 18.00
30 listopada, godzina 20.00
1 grudnia, godzina 14.00
3 grudnia, godzina 13.00
6 grudnia, godzina 20.30
WANDA RUTKIEWICZ. OSTATNIA WYPRAWA
Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa
Polska, Szwajcaria, Nepal, Indie, Włochy, Austria 2024, 80 min
reżyseria: Eliza Kubarska
scenariusz: Eliza Kubarska
Film opowiada historię Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety na najwyższych szczytach świata. Reżyserka, również alpinistka, podąża jej śladami w Himalajach, poszukując odpowiedzi na tajemnicę jej zaginięcia 30 lat temu. Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi – opowiedziana przez nią samą. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Wanda zaginęła 30 lat temu, a jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych.
29 listopada, godzina 20.15
30 listopada, 1 grudnia, godzina 16.00
SIMONA KOSSAK
Polska 2024, 100 min
reżyseria: Adrian Panek
scenariusz: Adrian Panek
muzyka: Bartosz Chajdecki
zdjęcia: Jakub Stolecki
obsada: Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Agata Kulesza
Simona Kossak dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody.
30 listopada, godzina 18.00
5 grudnia, godzina 16.00
7 grudnia, godzina 17.00
LAS
Polska, Czechy 2024. 84 min
reżyseria: Lidia Duda
scenariusz: Lidia Duda
Asia i Marek mieszkają wraz z trojgiem dzieci w Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią. Kiedy spełniali swoje marzenie, kupując dom tuż po studiach, nie mieli pojęcia, co spotka ich w tym małym raju. Zainstalowane w lesie kamery do tej pory służyły im do obserwacji zwierząt. Ale teraz nocne nagrania pokazują, że w lesie pojawili się ludzie - uchodźcy próbujący znaleźć bezpieczną drogę do Europy. Cała rodzina angażuje się w pomoc, mimo braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa. Od tej pory las będzie już dla nich zupełnie innym miejscem. Jak wrócić do domu, koło którego umierają ludzie?
5 grudnia, godzina 18.00
PIRINHA
Cabo Verde 2024, 53 min
reżyseria: Natasha Craveiro
scenariusz: Natasha Craveiro
zdjęcia: Arilson Almeida
produkcja: Emilia Wojciechowska
obsada: Lucieny Kabraal, Paola Rodrigues, Vicência Delgado
Film dotyka uniwersalnego, tematu przemocy seksualnej wobec nieletnich, co sprawia, że „Pirinha” to o wiele więcej niż film, to misja. Film nie ma zawiera scen przemocy, a bardziej skupiony jest na procesie uzdrawiania z traumy, w którym nie brakuje elementów kabowerdeńskiego folkloru. „Pirinha” to także opowieść o uzdrawianiu, przesiąknięta kulturowymi rytuałami Wysp Zielonego Przylądka.
Po filmie zapraszamy na rozmowę z producentką filmu Emilią Wojciechowską.
3, 8 grudnia, godzina 18.00
4 grudnia, godzina 20.00
6 grudnia, godzina 15.00
SUBSTANCJA
The Substance
USA, Wielka Brytania, Francja 2024, 140 min
reżyseria: Coralie Fargeat
scenariusz: Coralie Fargeat
zdjęcia: Benjamin Kracun
muzyka: Raffertie
obsada: Demi Moore, Margaret Qualley, Dennis Quaid
Akcja filmu Coralie Fargeat rozgrywa się w świecie wymagającym od kobiet, by stawały się coraz „lepszą wersją siebie” i goniły wyśrubowane standardy piękna. Dlatego kiedy Sparkle, gwiazda fitnessu, kończy 50 lat, szefowie stacji, w której ma swój program, postanawiają wymienić ją na młodszą trenerkę. Zdruzgotana i upokorzona, otrzymuje jednak ofertę od laboratorium – otrzyma tytułową substancję, dzięki której stanie się młodsza, piękniejsza i perfekcyjna w każdym calu. Czy starzejąca się kobieta może odrzucić taką szansę?
5 grudnia, godzina 18.00
WSZYSTKO MA ŻYĆ
Polska, Ukraina 2024, 70 min
reżyseria: Tetyana Dorodnitsyna
scenariusz: Andrii Lytvynenko, Tetyana Dorodnitsyna
Kiedy cały świat wokół niej pogrąża się w ciemności, Anna, najsilniejsza kobieta na świecie, decyduje się pozostać na Ukrainie, aby ratować najbardziej bezbronnych - zwierzęta. Swoim bezinteresownym podejściem i optymizmem zaraża szybko lokalną społeczność, a dzięki sile mediów społecznościowych dociera daleko poza granice Ukrainy. Film na Krakowskim Festiwalu Filmowym zdobył Nagrodę Publiczności i Nagrodę dla najlepszego producenta dla Anny Bławut-Mazurkiewicz.
Po pokazie zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu Tatianą Dorodnitsyną i Andrijem Litwinienko, które poprowadzi Edyta Lubiak.
7 grudnia, godzina 15.00
JUTRO BĘDZIE NASZE
C'è ancora domani
Włochy 2023, 118 min
reżyseria: Paola Cortellesi
scenariusz: Furio Andreotti, Giulia Calenda, Paola Cortellesi
muzyka: Lele Marchitelli
zdjęcia: Davide Leone
obsada: Paola Cortellesi, Valerio Mastandrea, Romana Maggiora Vergano, Emanuela Fanelli
Ten włoski przebój rozgrywa się w podnoszącym się z kryzysu powojennym Rzymie i nawiązuje do dzieł neorealizmu, w szlachetną tradycję wkłada jednak współczesne treści. Bo „Jutro będzie nasze” mówi o zbiorowym przebudzeniu, o kobietach, które jako pierwsze odważyły się przeciwstawić dziedzictwu przemocy. Przeplatający śmiech i łzy, wprost dotykający bolesnych doświadczeń, a przy tym lekki jak rzymskie wakacje film Cortellesi dowodzi, że przyszłość leży – dosłownie – w naszych rękach. Film emanuje duchem zmiany, wiarą w siłę kobiet i kobiecą solidarność. Jest też odą na cześć pięknych, acz burzliwych relacji matek z córkami. Czy od czasów naszych babek coś dla siebie wywalczyłyśmy? Tak, i lepiej mocno tego pilnujmy, mówi reżyserka.
Po pokazie filmu zapraszamy na debatę organizowaną przez Europe Direct Słupsk z udziałem Dany Wawrowskiej i Anity Kucharskiej-Dziedzic.
POSŁUCHAJ, CO CHCĘ CI POWIEDZIEĆ
Polska 2024, 77 min
reżyseria: Małgorzata Imielska
scenariusz: Małgorzata Imielska
zdjęcia: Zuzanna Zachara-Hassairi
Gosia to pełna życia dziewczyna, która pragnie studiować pedagogikę specjalną, bo wierzy, że może pomóc ludziom, którzy doświadczają kryzysu psychicznego. Od trzynastego roku życia sama spędziła wiele czasu w ośrodkach psychiatrycznych. Ma za sobą stany psychotyczne i epizody depresji. Głosy, które wciąż rozbrzmiewają w jej głowie, nie milkną mimo przyjmowania przez nią najsilniejszych leków. Potrafi jednak śmiać się z rzeczy bardzo trudnych. Swoją historią udowadnia, że osoba żyjąca ze schizofrenią każdego dnia może odnosić małe i duże sukcesy. Jej historia jest tak naprawdę opowieścią o miłości, sile woli i bezwarunkowym wsparciu. Opowieść o chorobie psychicznej, depresji i lęku u Małgorzaty Imielskiej przeobraża się w lekcję empatii. Intymny, niepozbawiony humoru dokument to zarazem krzyk rozpaczy i prośba o pomoc dla tych, którzy pozostawieni są sami sobie.
W ramach cyklu PO FILMIE zapraszamy na debatę z udziałem ekspertek, spotkanie ze specjalistką psychiatrii Kaliną Chodzickią, pychologiem Katarzyną Gajewską i terapeutką Lidią Sroczyńską poprowadzi Edyta Lubiak.