Początek grudnia minie pod znakiem MIEJSCA KOBIET, festiwalu niezwykle bliskiemu naszemu sercu, w którym od lat - obok warsztatów, spotkań podróżniczych, wystaw i koncertów - przybliżamy twórczość współczesnych reżyserek, prezentujemy filmowe spojrzenia na kobiety, rozmawiamy z ich twórcami oraz prowadzimy debaty z udziałem ekspertów.
Do 8 grudnia nasz ekran wypełnią przede wszystkim kobiece bohaterki za sprawą fabularnej opowieści o Simonie Kossak, historii polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz, włoskiego przeboju Paoli Cortalesi Jutro będzie nasze, nagrodzonego za scenariusz w Cannes body horroru Substancja czy dokumentu Małgorzaty Imielskiej Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć o młodej dziewczynie, która udowadnia, że osoba żyjąca ze schizofrenią każdego dnia może odnosić małe i duże sukcesy. O kulisach pracy nad kabowerdeńską Pirinhią porozmawiamy z producentką, słupszczanką Emilią Wojciechowską, a po seansie Wszystko ma żyć - o niezwykłej kobiecie, która od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę niesie pomoc rannym i porzuconym zwierzętom - z twórcami filmu Tetianą Dorodnicyną i Andrijem Litwinienką. Czułym okiem dokumentalistki Lidii Dudy przyjrzymy się również kryzysowi migracyjnemu, który w obrazie Las oglądamy z perspektywy rodziny mieszkającej tuż przy granicy. Szczegółowy program festiwalu Miejsce Kobiet można znaleźć na naszej stronie.
W grudniowym repertuarze nie mogło zabraknąć nowych filmów polskich. Pojawi się, świetnie przyjęty przez widzów na naszych przedpremierowych pokazach, Minghun z Marcinem Dorocińskim w roli ojca, który po śmierci córki, za namową teścia decyduje się odprawić tytułowy rytuał zaślubin po śmierci. W odpowiedzi na liczne zapytania pokażemy kolejną część serii Listy do M. Pożegnania i powroty, a jeszcze przed świętami spotkamy się z reżyserką Agnieszką Zwiefką, by porozmawiać o poruszającym, nagrodzonym na Krakowskim Festiwalu Filmowym, obrazie Drzewa milczą. Rodzime akcenty znajdziemy również w amerykańskiej produkcji Prawdziwy ból - historii kuzynów, którzy razem wybierają się do Polski, aby uczcić pamięć ukochanej babci.
Sporo filmowych propozycji czeka w tym miesiącu na naszych młodych widzów. Obok opowieści o nieustraszonych dziewczynach Emma Odważna i Vaiana 2, zapraszamy również na polską produkcję dedykowaną dzieciom od 3 roku życia Trefliki ratują święta oraz fińską animację Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja, której towarzyszyć będą comiesięczne, bezpłatne warsztaty familijne, tym razem organizowane po seansie 15 grudnia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przypominamy, że na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem 507 846 243.
W cyklu Podróże ze sztuką, za sprawą wystawy w oksfordzkim muzeum, przyjrzymy się dokonaniom artystycznym (od drzeworytów, przez mangę i anime, po plakaty pop art) jednej z największych i najludniejszych stolic świata - Japonii. Na Tokijskie opowieści zapraszamy w niedzielę 15 grudnia.
Choć kino gatunkowe rzadko gości na naszym ekranie, to nie ukrywamy, że mamy pewną słabość do produkcji z amerykańskiego studia A24, zwłaszcza jeśli w postać diabolicznego właściciela posesji, do którego domu zapukają młode misjonarki, wciela się znany głównie z komedii romantycznych Hugh Granta. Dlatego Heretic z jego brawurową kreacją po prostu musiało pojawić się w naszym repertuarze.
Filmowy rok zwieńczymy Here. Poza czasem Roberta Zemeckisa – niezwykłą opowieścią, w której losy kilku pokoleń krzyżują się w tym samym domu, a także anglojęzycznym debiutem Pedro Almodóvara W pokoju obok z Tildą Swinton i Julianne Moore w rolach przyjaciółek, które po latach rozłąki spotykają się ponownie. Tymi produkcjami pożegnamy stary rok i jednocześnie przywitamy nowy 2025.
Do zobaczenia na pokładzie!