Zapraszamy na kwietniowe seanse DKF Projekcja im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej. W nadchodzącym miesiącu nasze pokazy zdominują filmy inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, czerpiące z biografii lub osobistych doświadczeń twórców. Zobaczymy, co dzieje się na zapleczu nowojorskiej restauracji, przypomnimy jedną z głównych przedstawicielek europejskiego pop-artu, sprawdzimy, jaką cenę przyjdzie zapłacić małżeństwu za walkę z reżimem, a także jak pewne tragiczne zdarzenie wpłynie na życie dojrzałego mężczyzny.
Spotkania klubowe otworzy 3 kwietnia Skrzyżowanie. Kameralny, skupiony na emocjach i rodzinnych relacjach film Dominiki Montean-Pańków opowiada o emerytowanym ordynatorze szpitala, którego spokojne życie burzy drogowy wypadek. W roli głównej zobaczymy Jana Englerta, zaś po seansie naszym gościem będzie reżyserka, z którą rozmowę poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy Rafał Pawłowski.
fot. Skrzyżowanie
Tydzień później, 10 kwietnia, pokażemy oparty na historii Igora Iljasha i Katsiaryny Andreyvej Pod szarym niebem. Doceniony na festiwalu w Gdyni obraz jest rozwinięciem tematu, który Mara Tamkovich podejmowała w znakomitym, nagradzanym krótkim metrażu „Na żywo”. Reżyserka ponownie sięga do wydarzeń, jakie miały miejsce w jej rodzinnym kraju, by z perspektywy małżeństwa białoruskich dziennikarzy pokazać, z czym mierzą się ci, którzy nie popierają reżimowej władzy.
fot. Pod szarym niebem
Tuż przed świętami, 17 kwietnia, za sprawą Niki przybliżymy biografię Niki de Saint Phalle. Ten pełnometrażowy debiut reżyserski Céline Sallette jest nie tylko intrygującym portretem modelki, artystki oraz ikony feminizmu, ale przede wszystkim poruszającą opowieścią o sztuce, która pozwala przezwyciężać traumy.
fot. Niki
Cykl miesięcznych spotkań zakończymy 24 kwietnia obrazem Alonso Ruizpalacios Apetyt na więcej. La Cocina. Wspólnie z reżyserem zawędrujemy na kuchenne zaplecze, by przyjrzeć się nie tyle powstającym tam potrawom, co zatrudnionym ludziom. Scenariusz tej kipiącej emocjami, błyskotliwej opowieści o grupie marzycieli, których losy krzyżują się w nowojorskiej restauracji, został zainspirowany sztuką teatralną Arnolda Weskera oraz studenckimi doświadczeniami reżysera pracy na zmywaku.
fot. Apetyt na więcej. La Cocina
Pokazy klubowe odbywają się w każdy czwartek w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) o godzinie 18:00 i zwyczajowo rozpoczynają się około piętnastominutową prelekcją filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Wszystkich, którzy mają ochotę porozmawiać jeszcze o filmie przy herbacie i ciasteczkach, zapraszamy po seansach do sali Tango (wejście z holu kina).
Miesięczny karnet w cenie 56 zł można nabyć wyłącznie w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie i online.