ODWOŁANE - Monodram "Męża zbójczyni żona" - adaptacja i realizacja: Jolanta Juszkiewicz

Teatr
Termin: 2024-09-26 15:45

Miejsce: Ośrodek Teatralny Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a

Z PRZYKROŚCIĄ INFORMUJEMY, ŻE Z PRZYCZYN OD NAS NIEZALEŻNYCH SPEKTAKL ZOSTAŁ ODWOŁANY. O NOWYM TERMINIE POINFORMUJEMY WKRÓCE.
 

 

Ośrodek Teatralny Rondo oraz Słupski Ośrodek Kultury zapraszają na monodram Jolanty Juszkiewicz pt. "Męża zbójczyni żona", zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ℹ️ OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a
🗓️ 15 listopada ⏰ 19:00
👉 Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja wejściówek pod numerem 📞 59 842 63 49

ℹ️ Męża
zbójczyni żona

W mitologii greckiej Klitajmestra, morduje męża, który po wcześniejszych morderstwach jej najbliższych gotów był złożyć ich córkę Ifigenię w ofierze w zamian za sprzyjające flocie wiatry na zdobycie Troi. W ludowej balladzie Lilije pani dokonuje zbrodni w odwecie za brak poszanowania woli żon w sprawie zaciągu ich mężów na grabieżcze wyprawy wojenne króla Bolesława. Królowa Gertruda, matka Hamleta nie zabija, lecz nie zachowując żałoby po mężu traktowana jest przez syna jak zbrodniarka.

Przywołane postaci łączy czyn o podwójnym znaczeniu. W wymiarze rzeczywistym dokonują zbrodni z zimną krwią, w wymiarze symbolicznym, jak mówi mitologia - jest to akt sprawiedliwości wymierzony przez jej boginię - Dike. Po czyjej stronie jest wina? - ‘Nikt nie pyta o jego winy? Obwiniając żonę, są też i męża czyny.’

„Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

 

ℹ️ Jolanta Juszkiewicz - absolwentka Akademii Teatralnej wydz. Aktorski we Wrocławiu, Performance Studies Sydney University w Australii. Uczestniczka warsztatów mistrzowskich Khalida Tjabj w Śri Ram Centre, Delhi, Indie, Tor Arne i uczniów Jerzego Grotowskiego w Grenland FriTeatre w Porsgrunn, Norwegia, Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru ISTA Eugenio Barby, Odine Teatre w Holstebro, Dania. W 1997 r. w Sydney w Australii założyła profesjonalny autorski Teatr Kropka Theatre. W duecie z nowozelandzkim reżyserem Anatolym Frusin doprowadziła do premier zarówno klasyki światowej jak i spektakli dokumentalnych nagradzanych i zapraszanych międzynarodowo m.in. przez prof. Richarda de Marco na Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Edynburgu. Funkcjonując w duchu teatru ubogiego realizuje w nieustającym ciągu międzynarodowych zaproszeń w Australii, Albanii, Armenii, Belgii, Brazylii, Bułgarii, Francji, Finlandii, Górnym Karabachu, Iranie, Izraelu, Kazachstanie, Kosowie, Luksemburgu, Macedonii, Malcie, Niemczech, Osetii, Polsce, Rumunii, Rosji, Słowacji, Szkocji, Szwecji, Ukrainie, Uzbekistanie, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach.

Prowadzi warsztaty aktorskie oraz reżyseruje zespoły spoza Teatru Kropka Theatre. Stypendystka Ministrów Kultury (trzykrotnie), Marszałka Woj. Pomorskiego i Prezydent m.st Warszawy (dwukrotnie). Laureatka Australian Cultural Trust, międzynarodowych Grand Prix i wyróżnień aktorskich oraz nagród kapituły dziennikarzy za promowanie kultury polskiej na świecie. W 2023 polsko australijska Fundacja Pol-Cul nagrodziła twórczynię za “łączenie ludzi na świecie poprzez teatr”, wyróżniona w konkursie Polka XXI w sekcji Kultura oraz w Sydney Fringe Festival w Australii grantem Eldon and Anne Foote Trust na realizację i premierę nowego spektaklu w edycji 2024.

Artystka zaznacza, że ciało jest kluczowym punktem odniesienia dla każdego rodzaju sztuki. Interesują ją poszukiwania organicznych impulsów zmysłowych i relacji ciała z obiektami partnerującymi w procesie twórczym. Duże znaczenie ma tu również ciało widza, które poruszone emocjami aktorki angażuje sferę duchową przemieszczając się wraz z historią i stając się częścią świata metafory.

 

Telefon
59 842 63 49
Strona WWW

 

Terminy


  • 2024-11-15 19:00