46142754 2443433109006024 5469808462554726400 oGościem tegorocznej edycji festiwalu będzie autorka znakomitych reportaży z Północy, Ilona Wiśniewska. Spotkanie z pisarką, która postanowiła kilka lat temu zamieszkać za kołem podbiegunowym i w swojej twórczości przybliża polskim czytelnikom obraz życia w tym surowym i wymagającym klimacie, prowadzić będą: Bernadetta Żynis i Barbara Gawrońska-Pettersson.

Wieczór autorski odbędzie się w Ośrodku Teatralnym Rondo w dniu 27 listopada o godz. 19.00. Wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie teatru.

Ilona Wiśniewska (ur. 1981), pochodzi z Prószkowa koło Opola, od 2010 roku mieszka w norweskiej Arktyce. Z wykształcenia polonistka i fototechnik. Autorka książek reporterskich „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” (2014), „Hen. Na północy Norwegii” (2016) i „Lud. Z grenlandzkiej wyspy” (2018).

Debiut przyniósł jej nominację do nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i tytułu Kobiety Roku 2015. Za drugą książkę otrzymała nagrodę Traveler National Geographic w kategorii podróżnicza książka roku 2017, była też nominowana do nagrody im. Beaty Pawlak.

Ilona Wiśniewska konsekwentnie penetruje Północ. To jej kolejny reportaż o miejscu, w którym cisza i wiatr łączą się w specyficznej symbiozie. Daleko, zimno, odludnie. Kto ma ochotę na poznawanie takich rejonów świata? Autorka ponownie wykazuje się niebywałą czułością, gdy koncentruje uwagę na ludziach i miejscach znajdujących się gdzieś poza granicą poznania, poza centrum świata, poza warunkami atmosferycznymi umożliwiającymi wygodną egzystencję. Północ w drugiej książce Wiśniewskiej to rejon kontynentalny Europy. Oglądamy Finnmark – norweską krainę niegdyś spaloną, potem odradzającą się z wojennego pogorzeliska, przez Norwegów uznawaną za głęboką prowincję, skąd pochodzą ludzie niezbadanej odporności, specyficznej wrażliwości, niedomknięci w norweskim systemie, stygmatyzowani przez swą inność. Wiśniewska opowie o świecie, który jest marginalizowany w swojej ojczyźnie. O ludziach, którzy w XXI wieku nadal walczą z systemem, by zachować własną kulturę i swoje obyczaje. O tym, że życie na Północy może być trudne na wiele różnych sposobów, ale jest jednocześnie okazją do tego, by oswoić swoją niedoskonałość, oddając się we władanie morza, wiatru i pracy rozumianej jako sens i cel istnienia. / Jarosław Czechowicz/

Bernadetta Żynis - pracownik Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej, zajmuje się literaturą współczesną i teorią literatury.
Barbara Gawrońska-Pettersson - profesor językoznawstwa komputerowego, pracuje na uniwersytecie w Agder w Norwegii jako profesor translatoryki.

.

W trakcie festiwalu w kasie kina REJS i po spotkaniu z panią Iloną Wiśniewską w O.T. Rondo będzie można zakupić książki autorki w bardzo promocyjnych cenach.

13. festiwal Miejsce Kobiet jest realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.