styczeń 2012 - Feryjna pracownia twórczości – oferta skierowana była do tych, którzy nawet podczas odpoczynku od szkoły nie lubią odpoczywać od twórczych wyzwań. Przez dwa tygodnie wspólnie filcowaliśmy, lepiliśmy, szyliśmy, kleiliśmy, malowaliśmy, przywoływaliśmy słońce i ciepło latynoskimi, tanecznymi krokami i zgłębialiśmy tajniki sztuki kuglarskiej. Wszystkie zajęcia były bezpłatne, gdyż projekt współfinansowało Miasto Słupsk. Realizacja: Słupski Ośrodek Kultury.
lipiec 2012 – Kulturalne wakacje – podczas lipcowych, upalnych dni spotykaliśmy się w Pracowni, by wspólnie zdobywać wiedze na temat sztuki prehistorycznej i teatralnej. Na mini wykładach słuchaliśmy o rzeźbach cykladzkich, hieroglifach, rysunkach naskalnych, papierze, maskach teatralnych, mozaice ceramicznej i teatrze pacynkowym. Następnie zdobyte informacje sprawdzaliśmy w praktyce rzeźbiąc w glinie idole dawnych kultur, wygniataliśmy gliniane tabliczki i pisaliśmy/rysowaliśmy na nich nasze imiona znakami hieroglificznymi, układaliśmy z kolorowych kawałków ceramiki mozaikę, czerpaliśmy papier, filcowaliśmy własne pacynki i maski, przygotowywaliśmy scenografię do teatrzyku, rozgrzewaliśmy się teatralnie, by w efekcie zaprezentować teatrzyk pacynkowy według naszych pomysłów. Poza tym lepiliśmy z gliny wazony, doniczki, talerzyki, podstawki, aniołki, kotki, dekoracje do akwarium, kubki, tabliczki z napisami, filcowaliśmy kolorowe obrazki i malowaliśmy płócienne torby, a także dotlenialiśmy się na „podwórku kulturalnym" grając w piłkę, ćwicząc na siłowni i brykając na placu zabaw. Obejrzeliśmy też jedno profesjonalne przedstawienie pacynkowe pt. „Teatr Kubusia" przygotowany przez aktorów PTL „Tęcza" i zgłębialiśmy tajniki sztuczek kuglarskich i cyrkowych. Uczyliśmy się manipulować poi, diabolo, flowerstickiem i talerzykiem, a także żonglować piłeczkami, kolorowymi chustami i maczugami. Uczyliśmy się, czym jest kultura i wspólnie ją tworzyliśmy przede wszystkim bardzo dobrze się bawiąc. Wszystkie zajęcia były bezpłatne – projekt współfinansowało Miasto Słupsk. Realizacja: Słupski Ośrodek Kultury i stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny.
Wrzesień – grudzień 2012 – Pełnosprawni w kulturze. Witraż i ceramika – oferta skierowana była do dorosłych Słupszczan. Wspólnie lepiliśmy z gliny fantazyjne formy lub całkiem praktyczne naczynia, które następnie barwiliśmy kolorowymi szkliwami i wysypywaliśmy stłuczką szklaną. Zdobywaliśmy również umiejętność obróbki szkła, łączenia go ze sobą taśmą miedzianą, by w efekcie uzyskać piękny witraż, by mógł zawisnąć w domowym oknie lub na uszach. Uczestnikami naszego projektu bły osoby niepełnosprawne, które w jak najbardziej pełnosprawny sposób uczestniczą i sami tworzą kulturę. Efekty naszej wspólnej pracy można było zobaczyć na wystawie w grudniu. Realizacja: Słupski Ośrodek Kultury, stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny.
Projekt był współfinansowany ze środków pozostających w dyspozycji Prezydenta Miasta Słupska, pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Kilka razy w tygodniu prowadzimy zajęcia ceramiczne dla różnych grup wiekowych. Podczas zajęć uczestnicy uczą się ręcznego formowania z gliny oraz zdobienia wyrobów z użyciem różnorodnych technik.
Zajęcia są wspaniałą okazją do rozwijania nie tylko zdolności manualnych, ale także takich cech, jak wytrwałość, kreatywność, czy wrażliwość estetyczna. Sprzyjają wyciszeniu, skupieniu na wykonywanej pracy. Ponieważ głównym narzędziem pracy są dłonie, każda rzecz jest unikalna i jedyna w swoim rodzaju. Owoce wielomiesięcznej pracy uczestników zajęć prezentowane są na wystawach organizowanych przez Pracownię.
W naszej ofercie znajdziecie również warsztaty filcowania. Filcowanie jest bardzo starym rzemiosłem, dzięki któremu z wełny owczej, człowiek wytwarzał ubrania i buty (walonki), chroniące go przed chłodem. Nowe, szybsze technologie produkcji wyparły czasochłonne rękodzieło, ale obecnie obserwujemy wzrost zainteresowaniem wszelkimi przejawami rękodzieła dawnego, w tym również filcowania. My filcujemy z kolorowej czesanki wełnianej biżuterię, torebki, kosmetyczki, pokrowce na termofory, etui na telefony, kapcie, kapelusze, maskotki, poduszki, szale, sukienki, obrusy, podkładki pod naczynia, kwiaty. Proces filcowania jest czasochłonny, ale nie wymaga od uczestników zajęć żadnych specyficznych umiejętności. Równie chętnie filcują 3, 4, 5 latki, młodzież szkolna i dorośli.
Prowadzimy również warsztaty tworzenia witrażu. Z kolorowego szkła, przy pomocy taśmy miedzianej możecie wyczarować witrażową biżuterię lub obrazy, które nadadzą Waszemu otoczeniu bajkowego charakteru.
Dla sympatyków jubilerskiego fachu proponujemy warsztaty tworzenia biżuterii z półfabrykatów, kolorowych kamieni, koralików, rzemieni lub własnoręczne wykuwanych i wykrajanych metalowych części ozdób. U nas stworzycie niepowtarzalne kolczyki, bransoletki, wisiory, czy broszki, obok których nikt nie przejdzie obojętnie. Ozdoby, które wykonacie mogą być też znakomitym i oryginalnym prezentem.
Zajęcia pokazowe
Dla grup zorganizowanych (przedszkolnych, szkolnych, dorosłych) prowadzimy zajęcia pokazowe przybliżające dawne rzemiosła ceramiczne i filcowe. Uczestnicy tych zajęć mają możliwość poznania garncarstwa „od kuchni" : obserwują garncarza przy pracy, a następnie poznają cały proces wytwarzania naczyń. Chętni mogą spróbować swoich sił w toczeniu na kole, a wszyscy uczestnicy naszych zajęć wygniatają swoje własne gliniane miseczki. A z miseczki, poprzez doklejanie kawałków gliny, można stworzyć zwierzątko, aniołka, kubeczek, kwiatka, czy wesołego stworka. Prace uczestników zajęć pokazowych są wypalane i czekają na odbiór w Pracowni.
W trakcie zajęć pokazowych uczestnicy zdobywają również wiedzę o tradycji rzemiosła filcowego. Dowiadują się skąd się bierze wełna do filcowania, jak się ją farbuje i czesze. Następnie każdy przeistacza się w rzemieślnika i filcuje przy pomocy ciepłej wody z mydłem kolorowe kule albo kwiaty, czy barwne obrazki. Wyfilcowane prace można zabrać ze sobą od razu po zajęciach.
Zajęcia pokazowe są doskonałą propozycją na zorganizowanie lekcji sztuki poza szkołą. Dzięki nim uczestnicy zdobywają informacje uzupełniające wiedzę szkolną, a także praktyczne umiejętności wytwarzania przedmiotów z gliny i kolorowej wełny. Zajęcia te doskonale rozwijają wyobraźnię i kreatywność uczestników, a najmłodszym pozwalają doskonalić motorykę rąk, wszystkim zaś gwarantują dobrą zabawę.
Pracownia Ceramiczna Słupskiego Ośrodka Kultury rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 2004 r.
Głównymi inicjatorami jej utworzenia byli Marzenna Mazur i Henryk Soja z Muzeum Pomorza Środkowego. Opracowali oni projekt przywrócenia, propagowania i rozwijania słupskiej ceramiki. Powstanie Pracowni wspierały również ówczesne władze Słupska. Zakupu sprzętu i wyposażenia dokonano dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury.
W bardzo krótkim czasie pracownię zdominowali sympatycy glinianych zabaw. Zajęcia warsztatowe cieszyły się ogromną popularnością wśród małych i dużych, a instruktorzy prowadzili tyle grup, na ile pozwalały im możliwości lokalowe i przerobowe pracowni. Już po pierwszych kilku miesiącach wiedzieliśmy, że aby sprostać wymaganiom słupszczan, powinniśmy zamieszkać w większym lokalu.
Perspektywa powiększenia budynku pracowni pojawiła się wraz z rozpoczęciem przez Miasto Słupsk wdrażania projektu „Rewitalizacja Traktu Książęcego w Słupsku w obrębie I obszaru problemowego Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2009-2015". Dzięki tej ogromnej inicjatywie w planach rewitalizacyjnych znalazł się również budynek Pracowni Ceramicznej SOK. Pierwszy budynek pracowni został zrównany z ziemią, a na jego miejscu stanął obecny: piękny i nowoczesny. A przede wszystkim na tyle duży, by pomieścić wszystkich, tych którzy lubią lepić w glinie, ale też filcować, tworzyć witraże, czy biżuterię.
Agata Sasiuk – absolwentka wrocławskiej ASP, od pewnego czasu buszuje w Rękodzielni i skupia wokół siebie małą armię zakochanych w glinie followersów.
Na co dzień pogodna, wesoła, pomysłowa, nie stroniąca od klubowych dźwięków Gus Gus i surowego brzmienia The Clash.
Tamara Rodziewicz
Budynek Pracowni Ceramicznej znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 10a.
Jest to obecnie najnowocześniejszy obiekt kulturalny w regionie słupskim, przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Znajduje się w samym sercu odrestaurowanego Starego Miasta tuż przy głównej arterii komunikacyjnej Słupska. Posiada cztery sale warsztatowe wraz z najnowocześniejsza infrastrukturą: nowymi piecami do ceramiki, kołami garncarskimi, narzędziami, formami, stołami warsztatowymi, windą towarową, urządzeniami do przerobu gliny itd. Budynek pracowni przylega do nowopowstałego „kulturalnego podwórka” – nowoczesnego placu zabaw, zamkniętego w kwadracie secesyjnych kamienic ze sprzętami do gier i zabaw, z altanami wypoczynkowymi i zadaszoną sceną z przyłączem elektrycznym