Najbardziej wyczekiwane premiery, uznane debiuty, nowe dzieła najciekawszych europejskich twórców, prelekcje, a także rozmowy o filmie w gronie widzów i z udziałem reżysera - tak właśnie zapowiada się kolejny miesiąc spotkań w DKF Projekcja im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej.
Seanse klubowe rozpoczniemy 7 marca przedpremierowym pokazem Strefy interesów Jonathana Glazera. Nagrodzona Grand Prix w Cannes oraz nominowana do Oscara brytyjsko-polska koprodukcja, to wybitna i nowatorska reinterpretacja kina Zagłady. Opowiadając o banalności zła, twórcy odwracają perspektywę, kierując spojrzenie nie na ofiary, a oprawców i ich codzienne, idylliczne życie w czasach nazistowskich Niemiec. W rolach głównych zobaczymy Christiana Friedla i Sandrę Hüller, którzy stworzyli mrożące krew w żyłach, wyjątkowe kreacje aktorskie.
fot. Strefa interesów
Tydzień później, 14 marca, zapraszamy na pokaz specjalny filmu Tyle co nic. To osadzony w realiach współczesnej wsi, trzymający w napięciu dramat społeczny z kryminalną intrygą, w którym pobrzmiewają echa westernu. Zrealizowany skromnymi środkami, skupiony na człowieku, zachwyca uczciwością, z jaką portretuje życie z dala od miasta. Pełnometrażowy debiut Grzegorza Dębowskiego okazał się odkryciem 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywając aż pięć nagród regulaminowych, a także statuetkę Don Kichota przyznawaną przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Tego dnia Grzegorz Dębowski będzie naszym gościem. Rozmowę z reżyserem po seansie poprowadzi dziennikarka Edyta Lubiak.
fot. Tyle co nic
21 marca pokażemy nominowany do Oscara Pokój nauczycielski - historię młodej, zaangażowanej nauczycielki, która postanawia przeprowadzić własne śledztwo po tym, gdy na jednego z jej uczniów pada podejrzenie o kradzież pieniędzy. Film Ilkera Çataka, reżysera o tureckich korzeniach, choć rozgrywa się w przestrzeni szkoły, jak w zwierciadle odbija obraz niemieckiego wielokulturowego społeczeństwa, pokazując z jakimi problemami mierzy się dzisiejsza demokracja.
fot. Pokój nauczycielski
Miesięczne spotkania zwieńczy 28 marca La chimera - opowieść o Arthurze, który kierowany osobistymi powodami dołącza do grupy drobnych złodziejaszków rabujących okoliczne groby w poszukiwaniu starożytnych artefaktów. Najnowszy obraz Alice Rohrwacher to kolejna w dorobku włoskiej reżyserki, pełna oryginalnych bohaterów oraz lokalnego folkloru, niezwykła filmowa baśń, w której przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a sacrum miesza się z profanum.
fot. La chimera
Seanse klubowe odbywają się w każdy czwartek w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) o godzinie 18:00 i rozpoczyna je prelekcja filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Wszystkich, którzy mają ochotę podyskutować o filmie przy gorącej herbacie, zapraszamy po pokazie do sali Tango (wejście z holu kina).
Miesięczny karnet w cenie 52 zł można nabyć wyłącznie w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie, jak i online.