W dniach 13 - 15 września 2024 kino REJS serdecznie zaprasza na integracyjny festiwal filmowy "Kręci nas Ukraina".

UFF FB 2

 

W programie wydarzenia zaplanowaliśmy - obok pokazów filmowych dla widzów dużych i małych - spotkanie z reżyserem, warsztaty filmowe dla młodzieży oraz wystawę tradycyjnego rękodzieła ukraińskiego.

 

Program festiwalu:

 13 września /piątek/

- godzina 15.00 - Basia 1
- godzina 18.00 - Ja, „Pobieda” i Berlin

14 września /sobota/

- godzina 12.00 - Basia 2
- godzina 13.00 - Leonardo Odkrywca*
- godzina 18.00 - Dom "Słowo". Niedokończona powieść
po pokazie spotkanie z reżyserem filmu Tarasem Tomenko prowadzi Edyta Lubiak, tłumaczenie Rita Pashchuk

15 września /niedziela/

- godzina 12.00 - Basia 3
- godzina 15.30 - Smak wolności

 

filmy dla dzieci – na żółto - w polskiej wersji językowej z ukraińskim lektorem
filmy dla dorosłych – na niebiesko - w ukraińskiej wersji językowej z polskimi napisami

Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny
* z wyjątkiem pokazu filmu "Leonardo Odkrywca"

Rezerwacje biletów i wejściówek na seanse w kasie kina REJS, tel. 507 846 243.
Kasa kina czynna w godzinach 14.00 – 18.00 oraz pół godziny przed każdym seansem
- w sierpniu - od środy do piątku
- we wrześniu - od wtorku do piątku

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Wernisaż wystawy ukraińskiego rękodzieła artystycznego
Hanny Oborskiej i Natalii Denisovej

termin: 13 września, godzina 17.00
miejsce: Emcek, Słupski Ośrodek Kultury, aleja 3 Maja 22
wstęp bezpłatny

 

TOŻSAMOŚĆ - wystawa Hanny Oborskiej
O wystawie - Tożsamość każdego z nas jest poszukiwaniem i drogą. To historia rodziny i korzenie, z których wyrastają drzewa naszego życia. W projekcie „Tożsamość” zgłębiam starożytną technikę wycinanki i wyrywanki. Wykorzystuję motyw drzewa życia zarówno w artpapiernictwie, jak i ceramice. Wchodząc w interakcję z widzem pragnę nawiązać dialog na temat wspólnych korzeni, rodziny i przodków.

 

PISANKA. KORZENIE TRADYCJI - wystawa Natalii Denisovej
O wystawie - Uwielbiam ukraińską sztukę tradycyjną, wykonuję pisanki techniką batikową przy użyciu wosku. Przyjechałam do Polski z dziećmi dwa lata temu i staram się w miarę możliwości kultywować ukraińską kulturę.

 

 

Warsztaty filmowe dla młodzieży

termin - 14 - 15 września /sobota – niedziela/, godzina 12.00 - 15.00
miejsce: Emcek, SOK, aleja 3 Maja 22
uczestnicy - młodzież w wieku 9 - 15 lat
liczba – maksymalnie 15 osób
prowadząca: Hanna Oborska
udział: bezpłatny, obowiązują zapisy
kontakt: tel. 507 846 243
zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak zbudować filmową opowieść i zapoznają się z różnymi etapami powstawania filmu. Spróbują sił w pisaniu scenariuszy oraz na podstawie swojego pomysłu nakręcą film krótkometrażowy.
Prosimy, aby każdy uczestnik w miarę możliwości miał przy sobie telefon z możliwością rejestracji obrazu i dźwięku.

Hanna Oborska - artystka, nauczycielka plastyki, kuratorka integracyjnego projektu „Bajka” w Słupskim Ośrodku Kultury, project manager festiwalu “Kreatywni Studii” w Warszawie, rezydentka Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, pracowniczka działu edukacyjnego Pinchuk Art Centre w Kijowie, współkuratorka programu artystycznego festiwalu muzycznego „Białe noce” w Kijowie.

 

 

13 września, godzina 15.00
BASIA
Basia plakat 1
Polska 2018, 50 min.
reżyseria: Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz

film dla dzieci w wieku 4+
w polskiej wersji językowej z lektorem ukraińskim
wstęp bezpłatny

Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.
Basia – bohaterka znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak – wreszcie na dużym ekranie. Skrzące się humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody pięcioletniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie.
Kiedy książeczki o Basi trafiły do rąk Marcina Wasilewskiego, reżysera z gdańskiego studia animacji Grupa Smacznego, ten od razu zobaczył rezolutną dziewczynkę w roli bohaterki nowej animowanej serii. Pomysłowe, bezpretensjonalne i zabawne ilustracje Marianny Oklejak okazały się świetną inspiracją do projektów graficznych serii składającej się na wersję kinową: „Basia i upał w zoo”, „Basia i Anielka”, „Basia i nowy braciszek”, „Basia i biwak”, „Basia i dziadkowie”.
Spokojne i rytmiczne prowadzenie narracji ułatwia młodym widzom zrozumienie treści i stanowi doskonałą alternatywę do tempa wielu dzisiejszych filmów kierowanych do najmłodszych widzów. A temperament Basi sprawia, że film ma wartką akcję i wyraziste zwroty wydarzeń. A co najważniejsze: jest mądry i zabawny jednocześnie.

 

13 września, godzina 18.00
JA, „POBIEDA” I BERLIN
JA POBIEDA plakat mały
Я, „Побєда” і Берлін

Ukraina 2024, 104 min
reżyseria: Olga Ryashyna
scenariusz: Oleksii Komarovskyi, Nina Shulika, Anatolii Krym
obsada: Ivan Blindar, Mariia Stopnyk, Volodymyr Geva

film w ukraińskiej wersji językowej z polskimi napisami
wstęp bezpłatny

Pełnometrażowy film „Ja, „Pobieda” i Berlin” Na podstawie książki słynnego ukraińskiego muzyka, lidera zespołu „Skriabin” Kuźmy Skriabina o tym samy tytule. Niestety w 2015 roku muzyk zginął w wyniku tragicznego wypadku samochodowego, co było szokiem dla całego kraju. Był ulubieńcem publiczności za swoją otwartość, prostotę i szczerą postawę życiową.
Szalone lata 90-te. Na trzy dni przed planowanym koncertem początkujący muzyk Kuźma ze swoim przyjacielem Bardem rusza w drogę do Berlina starą „Pobiedą”. Mówią, że mieszka tam stary kolekcjoner, który chętnie wymieni podobne do garbusa autko na Mercedesa- Benza 600. Kuźma obiecuje swojej dziewczynie Barbarze wrócić do domu nową furą, a chłopakom z zespołu zdążyć na występ. Oczywiście, już od samego początku podróży coś poszło niezgodnie z planem. Na pewno wiemy jedno: podróż pomoże bohaterom odnaleźć swoje prawdziwe przeznaczenie.
Wyjątkowo bezpośredni film o przyjaźni, miłości i młodości. Klimat wczesnych lat 90tych w wesołej muzycznej oprawie.

 

14 września, godzina 12.00
BASIA 2
Basia plakat 2
Polska 2019, 45 min.
reżyseria: Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski
scenariusz: Szymon Jachimek, Zofia Stanecka, Marcin Wasilewski
muzyka: Michał Jacaszek

film dla dzieci w wieku 4+
w polskiej wersji językowej z lektorem ukraińskim
wstęp bezpłatny

Basia to pięcioletnia bohaterka, która jest bliska każdemu przedszkolakowi. Jej przygody znane są wielbicielom serii książek, a od zeszłego roku także kinomanom. Basia ma charakterek, pluszowego przyjaciela Miśka Zdziśka, uwielbia żelki i ubrania w paski. Codziennie wymyśla coś nowego – dziś chce zostać baletnicą, a jutro treserką dzikich zwierząt. W świecie Basi wszystko jest przygodą – nauka piruetów, wspólne gotowanie czy zakupy w supermarkecie. Z Basią nie można się nudzić!

Basia i taniec. Pewnego dnia, za namową cioci Marty, Mama postanawia zapisać się na lekcje tańca - będzie uczyć się gorącego flamenco! Basia też pragnie tego spróbować.
Basia i pieniądze. W szafce pustki, a Tata wyjechał na konferencję. Mama, Basia i Janek wybierają się na zakupy do dużego sklepu. Trzeba kupić mleko i papier toaletowy. Basia i Janek już planują swoje listy – czekolada, batoniki, lalka, plastelina, papier do rysowania... Kto za to wszystko zapłaci?
Basia i gotowanie. Zmęczona gotowaniem Mama zarządza bunt - kolacji nie będzie. Ona pójdzie poczytać, a Basia, Tata i Janek sprzed telewizora ruszą do kuchni. Zanim uda się zjeść kolację, to wydarzy się parę wypadków, które pokażą Basi, że gotowanie to sztuka… nie tylko kulinarna!
Basia i telewizor. Basia jest chora i wszystko wydaje się nudne – leżenie w łóżku, oglądanie deszczu za oknem, rysowanie zaproponowane przez Mamę. Kusi za to telewizor – najlepszy przyjaciel na słotne dni. Ale czy na pewno?

 

14 września, godzina 13.00
LEONARDO ODKRYWCA
Leonardo odkrywca plakat bmaly
The Inventor

Francja 2023, 92 min
reżyseria: Jim Capobianco, Pierre-Luc Granjon
scenariusz: Jim Capobianco
muzyka: Alex Mandel

film dla dzieci w wieku 6+
w polskiej wersji językowej z lektorem ukraińskim
wstęp płatny

Wyrusz w porywającą podróż z jednym z największych geniuszy wszech czasów, w humorystycznej opowieści dla całej rodziny, inspirowanej życiem i twórczością Leonarda da Vinci.
Leonardo da Vinci nie potrafił zaspokoić swojej ogromnej ciekawości i był przy tym uparty. Opuścił Włochy, aby zamieszkać na francuskim dworze, gdzie mógł swobodnie eksperymentować wymyślając maszyny latające, niesamowite pojazdy oraz badając ludzkie ciało. To właśnie we Francji, wspólnie z żądną przygód i zuchwałą księżniczką Marguerite, Leonardo znajdzie odpowiedź na najważniejsze pytanie: „Jaki jest sens tego wszystkiego”?

 

14 września, godzina 18.00
DOM „SŁOWO”. NIEDOKOŃCZONA POWIEŚĆ
Dom słowo plakat mały UA
Ukraina 2021, 120 min

reżyseria: Taras Tomenko
scenariusz: Taras Tomenko, Liubow Jakimczuk
zdjęcia: Mychajło Liubarskyj
obsada: Dmytro Olijnyk, Wiaczesław Dowżenko,
Stanisław Suknenko, Nina Naboka, Maryna Koszkina

film w ukraińskiej wersji językowej z polskimi napisami
wstęp bezpłatny

Charków, lata 30. ubiegłego wieku. Złota era ukraińskiej sztuki. W nowym, luksusowym Domu „Słowo”, zbudowanym specjalnie dla artystów, znajduje swoje miejsce młody, ambitny poeta Wołodymyr Akimow. Pochodzi z prowincji, pracuje jako korektor w prasie i nigdy nawet nie marzył, że zamieszka pod jednym dachem z uznanymi ukraińskimi pisarzami i artystami. Uważa swoją poezję za genialną, ale nikt nie traktuje poważnie jego wysiłków literackich, nie mówiąc już o okazjonalnych chichotach nad jego epigońskimi wierszami. Jednak los się do niego uśmiecha. Szef agencji wywiadu politycznego proponuje mu, aby został autorem napisanej wcześniej sztuki. Akimow zgadza się, podpisując notę o nieujawnianiu informacji. Poeta nie ma pojęcia, jaką cenę zapłaci za ten sukces. „Dom ‘Słowo’” to historia ukraińskiego pokolenia artystów prześladowanych przez system totalitarny – na tle jednego z największych ludobójstw XX wieku, Hołodomoru, który spowodował śmierć blisko 7 milionów ludzi.

Po seansie spotkanie z reżyserem Tarasem Tomenko poprowadzi Edyta Lubiak.
Rozmowę na język polski będzie tłumaczyć Rita Pashchuk.

 

15 września, godzina 12.00
BASIA 3
Basia plakat 3

Polska 2019, 45 min
reżyseria: Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski

film dla dzieci w wieku 4+
w polskiej wersji językowej z lektorem ukraińskim
wstęp bezpłatny

Trzecia odsłona przygód ulubienicy przedszkolaków, znanej wielbicielom kultowej serii książek. W kolejnych czterech epizodach Basia, z właściwym sobie urokiem i energią, stawia czoła wyzwaniom codzienności: zmaga się z domowym bałaganem, radzi sobie z kolejnymi obowiązkami, nawiązuje nowe przyjaźnie i przygotowuje się do Świąt. Basia jest bohaterką każdego przedszkolaka - to zwykła dziewczynka i jej codzienne historie. Ta 5-latka nie tylko uczy się świata wokół siebie, ale też go kształtuje. Rodzicom pozwala spojrzeć na życie z dziecięcej perspektywy i ma pozytywny wpływ na przyjaciół w przedszkolu. Wszystko to sprawia, że Basia, choć nieidealna, ma moc zmieniania świata na lepsze.

Na zestaw składają się odcinki:
„Basia i bałagan” - Basia podchodzi z entuzjazmem do nowego wyzwania, jakim są obowiązki domowe. Okazuje się jednak, że bałagan to wyjątkowa próba dla cierpliwości 5-latki.
„Basia i Titi” - Kiedy do grupy przedszkolnej dołącza ciemnoskóry chłopiec, Basia nie kryje ekscytacji i bardzo chce bawić się z nowym kolegą. Okazuje się to trudne do wykonania, bo mały Titi jest zamknięty w sobie i mówi wyłącznie w obcym języku.
„Basia i Mama w pracy” Basia jest przyzwyczajona, że mama zajmuje się domem a tata wychodzi do pracy. Tymczasem w życiu rodziny dochodzi do rewolucyjnej zmiany – mama ma napisać szkolny podręcznik i musi nad nim pracować z domu. Nie tylko Basi, ale też pozostałym członkom rodziny trudno jest zrozumieć, że to ważna praca i podczas jej wykonywania mama nie może zajmować się codziennymi obowiązkami.
„Basia i Boże Narodzenie” - wszystkim domownikom zależy na tym, aby Gwiazdka się udała. Nad wszystkim zazwyczaj czuwa mama, ale w tym roku poślizgnęła się na masie piernikowej i jest kontuzjowana. Czy przygotowania mogą się udać bez niej?

 

15 września, godzina 15.30
SMAK WOLNOŚCI
Smak wolności plakat bmaly
Smak Svobody

Ukraina 2023, 116 min
reżyseria: Oleksandr Berezan
scenariusz: Olena Morentsova-Shulyk, Oleksandra Vitiazieva
obsada: Iryna Kudashova, Irma Vitovska, Tomasz Sobczak

film w ukraińskiej wersji językowej z polskimi napisami
wstęp bezpłatny

Młoda kucharka Waria pracuje w przydrożnej knajpie, gdzie nikt nie potrzebuje jej “eleganckich potraw”. Decyduje się uciec jak najdalej od domu, do prawdziwej stolicy restauracji, aby pokazać, że jest w stanie być szefową kuchni w europejskiej restauracji. Po licznych nieudanych próbach, aby otrzymać posadę kucharki w ekskluzywnych restauracjach, Waria dopisuje do swojego CV doświadczenie pracy w stołecznej restauracji pod okiem znanego szefa kuchni. I to zaczyna działać! Jednak teraz musi poradzić sobie w konkurencyjnym środowisku, gdzie nikt nie może odkryć jej tajemnicy. Zwrot akcji następuje w momencie, kiedy w swoim mieszkaniu Waria znajduje nieznaną jej starą książkę kucharską Olgi Franko, która zmienia jej nastawienie do własnych tradycji kulinarnych.
„Smak wolności” to kulinarna opowieść o miłości i przepyszna filmowa wizyta we Lwowie, która z miejsca podbiła serca ukraińskich widzów oraz stała się przebojem tamtejszych kin.
Inspiracją do powstania filmu jest postać Olgi Franko, której książki zostały zakazane w ZSRR i sklasyfikowane jako literatura „burżuazyjna”. Olga, świetnie zagrana przez Irmę Vitowską, była autorką bestsellerowych książek kucharskich, które cieszyły się wielką popularnością wśród ukraińskich gospodyń w latach 20. i 30. XX wieku. Jedna z nich, „Pierwsza ukraińska powszechna kuchnia praktyczna” wydana w 1929 roku, w filmie stała się prawdziwym skarbem dla głównej bohaterki, młodej kucharki Warii.

 

 

 

Кінофестиваль "Надихає нас Україна"

Слупськ, Кінотеатр "Rejs"
13 - 15 вересня 2024

 

13 вересня /п'ятниця/
- 15:00 - "Бася 1"
- 18:00 - "Я, "Побєда" і Берлін"

14 вересня /субота/
- 12.00 - "Бася 2"
- 13:00 - "Леонардо винахідник*
- 18:00 - "Будинок "Слово". Нескінчений роман"
Після сеансу зустріч з режисером фільму Тарасом Томенком модератор Едита Луб'як

15 вересня /неділя/
- 12.00 - "Бася 3"
- 15.30 - "Смак свободи"

 

фільми для дітей – в польській версії з українською озвучкою
фільми для дорослих – в україномовній версії з польськими субтитрами

 

Заходи фестивалю:
- 13 вересня, 17:00 - відкриття виставки робіт традиційного українського мистецтва
Ганни Оборської та Наталії Денісової /Емcek/
- 14 - 15 вересня, 12.00 - 15.00 - кіно майстер-класи для дітей та підлітків /Emcek/

 

Вхід на всі заходи - ВІЛЬНИЙ
*крім показу фільму «Леонардо дослідник»

Бронювання квитків на сеанси в касі кінотеатру REJS, тел.507 846 243, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Каса кінотеатру працює з 18:00 і за півгодини до кожного сеансу.
- у серпні - з середи по п'ятницю
- у вересні - з вівторка по п'ятницю

Запис на майстер клас oбов‘язковий - тeл. 507 846 243, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
kino REJS, Słupski Ośrodek Kultury
Emcek, aleja 3 Maja 22

 

кіно Майстер класи
дата - 14 - 15 вересня /субота - неділя/, 12.00 - 15.00
Місце: Emcek, SOK, aleja 3 Maja 22
учасники - діти та підлітки 9 - 15 років
кількість – максимум 15 осіб
викладач майстер класу - Ганна Оборська

учасники повинні мати смартфон із можливістю запису зображення та звуку
Участь безкоштовна, реєстрація обов’язкова

Учасники майстер класу навчаться створювати кіноісторію та ознайомляться з різними етапами створення фільму. Діти спробують свої сили у написанні сценаріїв та знімуть короткометражний епізод фільму за своєю ідеєю.

Ганна Оборська – художниця, педагог мистецтва, кураторка інтеграційного проекту «Байка» в Слупському культурному центрі, менеджерка проекту фестивалю «Kреативні студії» у Варшаві, резидентка Балтійської галереї сучасного мистецтва, співробітниця освітнього відділу Пінчука. Арт-центр у Києві, співкуратор мистецької програми музичного фестивалю «Білі ночі» у Києві.

 

вернісаж виставки українських художниць традиційних технік
13 вересня, 17:00
Emcek, Культурний центр Слупська, Aleja 3 Maja 22

ІДЕНТИЧНІСТЬ

Виставка Ганни Оборської

Про виставку – Ідентичність кожного з нас – це пошук і шлях. Це історія роду і коріння, з якого ростуть дерева нашого життя. У проекті «Ідентичність» я досліджую давню техніку витинанок та вириванок, використовую мотив дерева життя як в паперопластиці так й в кераміці. Спілкуючись із глядачем, я хочу розпочати діалог про наше спільне коріння, рід і предків.

Писанки – КОРЕНІ ТРАДИЦІЙ

виставка Наталії Денісової

Про виставку - Люблю українське традиційне мистецтво, роблю писанки в техніці батик з використанням воску. Я приїхала до Польщі з дітьми два роки тому і намагаюся максимально плекати українську культуру.

 

 

13 ВЕРЕСНЯ, ЧАС 15:00
БАСЯ

Польща 2018, 50 хвилин
реж. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz

фільм для дітей 4+
показ сеансу на українській мові
ВХІД ВІЛЬНИЙ

Бася – надзвичайно рішуча п’ятирічна дівчинка, яку добре знають шанувальники книг Зофії Станецької та Маріанни Оклеяк. В кожному епізоді фільму діти дізнаються щось про дорослих, а дорослі - про дітей. Серіал переносить нас у радісний світ дівчинки, яка щодня відкриває щось нове. Автори зберегли характерний для книг про Басю стиль малюнків і почуття гумору. Серіал став абсолютним відкриттям під час 4-го Film Festival Kino Dzieci. Епізоди, які входять до цієї частини: "Бася і намет", "Бася і Анелька", "Бася з дідусем і бабусею", "Бася і спека в зоопарку", "Бася і новий братик".

 

13 ВЕРЕСНЯ, ЧАС 18:00
Я, „ПОБЄДА” І БЕРЛІН

Україна 2024, 114 хвилин
режисер: Ольга Ряшина

сеанс в українській версії з польськими субтитрами
ВХІД ВІЛЬНИЙ

Шалені 90-ті. За три дні до запланованого концерту музикант-початківець Кузьма вирушає зі своїм другом Бардом до Берліна на старій машині «Побєді». Кажуть, там є колекціонер, готовий обміняти жовту бестію на шестисотий «Мерс». Кузьма обіцяє своїй дівчині Барбарі повернутися додому на новій тачці, а хлопцям з гурту - встигнути на виступ. Вже з перших хвилин подорожі все, звісно, йде не за планом. Проте точно відомо одне: пригода допоможе героям знайти справжнє призначення.

 

14 ВЕРЕСНЯ, ЧАС 12:00
БАСЯ 2

Польща 2019, 39’
реж. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz

фільм для дітей 4+
показ сеансу на українській мові
ВХІД ВІЛЬНИЙ

Продовження пригод рішучої 5-річної дівчинки, відомої шанувальникам книг Зофії Станецької та Маріанни Оклеяк.
Бася – це п’ятирічна героїня кожного дошкільника. Вона має свій характер, плюшевого друга - ведмедика Зджішка, любить желейні цукерки та смугастий одяг. Кожен день дівчинка вигадує щось нове - сьогодні вона хоче стати балериною, а завтра - дресирувальницею диких тварин. У світі Басі все виявляється пригодою – навчання піруетів, спільне готування на кухні чи похід за покупками до супермаркету. Адже з Басею не можна нудьгувати! Перші епізоди серіалу мали успіх серед глядачів у польських кінотеатрах (вони отримали найкращі результати відвідування показу польського мультсеріалу в кінотеатрах).
Епізоди, які входять до цієї частини: "Бася танцює", "Бася і гроші", "Бася і телевізор", "Бася готує".

 

14 ВЕРЕСЕНЯ, ЧАС 13:00
ЛЕОНАРДО ВИНАХІДНИК

Франція 2023, 92 хвилин
Режисер: Jim Capobianco, Pierre-Luc Granjon
Сценарій: Jim Capobianco, музика: Alex Mandel

фільм для дітей 4+
показ сеансу на українській мові
вхід платний

Творець історії «Рататуя» від студії "Pixar" Джим Капобіанко представляє анімаційний фільм «Леонардо. Винахідник» про пригоди найбільшого генія, якого колись знав світ. Це перший анімаційний фільм для дітей про життя легендарного Леонардо да Вінчі. Непокірливий і допитливий вчений повстав проти існуючих правил в імʼя науки! Захоплива та важлива історія, що зацікавить і дорослих, і дітей. Леонардо да Вінчі переїжджає з Італії до Франції. Там він має змогу вільно експериментувати: винаходити літальні апарати та дивовижні транспортні засоби і досліджувати людське тіло. А ще зустрічає відчайдушну та сміливу принцесу Маргариту, яка поділяє його світогляд.Це історія про нестримну цікавість до світу, прикрашена веселими піснями у виконанні польських акторів мюзиклів на чолі з незамінним Томашем Котом у ролі Леонардо да Вінчі. Вона заохочує відкрити в собі дослідника та показує, що митець є в кожному з нас!

 

14 ВЕРЕСНЯ, ЧАС 18:00
БУДИНОК „СЛОВО“: НЕСКІНЧЕНИЙ РОМАН

Україна 2021, 120 хв.
Режисер: Тарас Томенко
Сценарій: Тарас Томенко, Любов Якимчук Фотограф: Михайло Любарський
В ролях: Дмитро Олійник, В’ячеслав Довженко, Станіслав Сукненко, Ніна Набока, Марина Кошкіна

сеанс в українській версії з польськими субтитрами
ВХІД ВІЛЬНИЙ

Харків, 1930-ті роки. в минулому столітті. Золота доба українського мистецтва. Молодий поет-початківець Володимир Акімов знаходить своє місце в новому розкішному будинку "Слово", збудованому спеціально для митців. Він родом з провінції, працює коректором у пресі і ніколи навіть не мріяв, що житиме під одним дахом з відомими українськими письменниками та художниками. Він вважає свою поезію геніальною, але ніхто не сприймає його літературні спроби серйозно, не кажучи вже про те, що над його епічними поемами час від часу підсміюються. Однак доля посміхається йому. Керівник політичної розвідки пропонує йому стати автором раніше написаної п'єси. Акімов погоджується, підписуючи підписку про нерозголошення. Поет не уявляє, яку ціну йому доведеться заплатити за цей успіх. "Будинок "Слово" - це історія українського покоління митців, переслідуваних тоталітарною системою - на тлі одного з найбільших геноцидів 20-го століття, Голодомору, що призвів до загибелі майже 7 мільйонів людей.

По закінченню, зустріч та дискусія з режисером фільму - Тарасом Томенко, модератор - Едита Любяк, перекладач - Ріта Пашчук.

 

15 ВЕРЕСНЯ, ЧАС 12:00
БАСЯ 3

Польща 2019, 41 хвилин
реж. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz

фільм для дітей 4+
показ сеансу на українській мові
ВХІД ВІЛЬНИЙ

Бася — це енергійна п’ятирічна дитина, яка своїм ентузіазмом заражає рідних та друзів з дитячого садка. Пригоди Басі показують усім нам, як дитячий погляд та уява можуть змінити реальність. Повсякденні справи з її участю перетворюються на історії, які викликають посмішку на обличчях дітей і батьків. У наступних чотирьох епізодах Бася зі притаманною їй чарівністю та енергією зустрічається з новими випробуваннями: вона бореться з домашнім безладом, справляється з новими обов’язками, заводить нові знайомства та готується до Різдва.
Епізоди, які входять до цієї частини: "Бася і безлад", "Бася і мама за роботою", "Бася і Тіті", "Бася і Різдво".

 

15 ВЕРЕСЕНЯ, ЧАС 15:30
СМАК СВОБОДИ

Україна 2021, 116 хвилин
Режисер: Олександр Березань
Сценарій: Олена Морецова-Шулик
Оператор: Євген Усанов
В ролях: Ірина Кудашова, Ірма Вітовська, Костянтин Темляк,
Томаш Собчак, Тетяна Малькова, Павло Лі, Віктор Стороженко,
Римма Зюбіна, Вадим Куценок, Джамала

сеанс в українській версії з польськими субтитрами
ВХІД ВІЛЬНИЙ

Молода дівчина – кухар Варя втрачає роботу, бо її висока кухня нікому не потрібна у придорожньому кафе. Варя вирішує втекти як найдалі від дому, до справжньої ресторанної столиці й доказати, що вона здатна працювати шеф-кухарем у європейському ресторані. Після численних невдалих спроб влаштуватися, Варя додає до свого резюме досвід роботи в ексклюзивному закладі під керівництвом відомого майстра кулінарії. І це спрацьовує! Ніхто не може розкрити її секрет, але тепер їй постійно доводиться змагатися з конкурентами. Неочікувана знахідка — книжка забутої легенди української кухні Ольги Франко, запалює дівчину на сміливу мрію і змінює її життя назавжди!