premiera: 7 listopada 2014 - Teatr Rondo
Scenariusz i reżyseria – Stanisław Miedziewsk
Kostiumy i scenografia – Magdalena Franczak
Muzyka i wokalne wykonanie partii narratora – Bartosz Kieresiński
Udział wzięli: aktorzy Teatru Uniwersytetu III Wieku w Słupsku, aktorzy Teatru Rondo, aktorzy formacji „Witkacy Cacy Cacy”, aktywiści organizacji pozarządowych, Wiesław Dawidczyk.
Spektakl powstał w oparciu o utwory W. G. Sebalda, M. Abramowicza, K. Kavafisa oraz dokumenty historyczne
Bohater opowieści nie wie kim jest... Przez długi czas znosi tę niewiedzę bez zastrzeżeń... Pewnego dnia przystępuje do tropienia własnych śladów. Odkrywa, że przybył do Londynu w czasie wojny w jednym z dziecięcych transportów, które z Europy Środkowej wysyłano do Anglii i do Szwecji, podczas gdy rodzice tych dzieci byli wywożeni do obozów zagłady... Odnajdując ulicę po ulicy w Pradze, Terezinie... twarz po twarzy, przedmiot po przedmiocie, fotografię po fotografii, odsłania tę rozdzierająca przeszłość, którą – co wyraźnie odczuwa – zawsze nosił w sobie... Jakby to była seria niewywołanych jeszcze zdjęć...
Dziełem przypadku, a może symbolicznym zrządzeniem losu premiera spektaklu zabiegła się "w czasie i miejscu" z 76. rocznicą zniszczenia słupskiej Synagogi. Jej spalenie podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku stało się preludium do straszliwego losu, który spotkał następnie Żydów ze Słupska.
Przedstawienie zrealizowano przy finansowym wsparciu ”Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego”
Galeria z premiery (fot. Dominik Windorpski)