Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane pracą ze słowem: recytatorów, nauczycieli, aktorów.
"Słowa znaczą to, co chcę żeby znaczyły". Alicja w Krainie Czarów
"Mówienie jest integralną częścią aktywności całego ciała. Nawyki oddechowe, postawa ciała, sfera sensoryczna, emocjonalna i wyobraźnia są w równym stopniu angażowane w proces artystycznej wypowiedzi. Celem warsztatów jest odkrycie własnych zbędnych napięć w ciele, które utrudniają komunikację i dostęp do pełnego wykorzystania wyobraźni i spontanicznej kreatywności. Materiałem do interpretacji jest współczesna literatura polska i zmierzenie się z różnymi konwencjami literackimi interpretowanego tekstu, od japońskich wierszy Haiku w tłumaczeniu Czesława Miłosza, które w esencjonalnej, oszczędnej formie pozwalają na odczucie "ciężaru" i "wagi" słów, po teksty I. Witkiewicza, St. Themersona, S.Barańczaka, pełne emocjonalnego kontekstu, gier językowych, zabawy formą słowa. Ćwiczenia są inspirowane metodą pracy nad głosem Kristin Linklater ("Uwolnij swój głos. Tworzenie obrazów w pracy nad głosem i tekstem") i różnymi technikami treningu, które stosuję we własnej praktyce, jako aktorka i pedagog."
Ziuta Zającówna
Warunki uczestnictwa:
Wszyscy uczestniczą w całym dziesięciogodzinnym warsztacie. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży i nie zapewniają noclegów oraz wyżywienia. Na zajęciach obowiązują miękkie obuwie i niekrępujące stroje, pozwalające wykonywać proste ćwiczenia.
Miejsce warsztatów:
Ośrodek Teatralny – Rondo (sala widowiskowa), ul. Niedziałkowskiego 5a w Słupsku
Godziny zajęć:
31 sierpnia - czwartek 10.00 - 16.00
01 września - piątek 12.00 - 16.00
Zgłoszenia:
Przyjmowane są telefonicznie pod numerem 59 842 63 49 (Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska) lub osobiście w OT Rondo. Liczba miejsc ograniczona (15 uczestników), o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
ZIUTA ZAJĄCÓWNA
Dr hab. Józefa Jamróz-Zając vel. Ziuta Zającówna – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, reżyser, laureatka nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych (Wrocław, Toruń, Szczecin). Aktorka-monodramistka. Stypendystka Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (2007, projekt badawczy na temat Praktycznych aspektów metody Kristin Linklater pracy nad głosem). Redaktorka polskiej wersji językowej książki K. Linklater UWOLNIJ SWÓJ GŁOS. Tworzenie obrazów w pracy nad głosem i mową. Związana z amatorskim ruchem artystycznym jako jurorka festiwali teatralnych i konkursów recytatorskich oraz instruktorka.
Warsztaty pt. "Słowo pisane a słowo mówione" w ramach projektu „U mnie słowo droższe od pieniędzy".